A magyar nyelvet már nem beszélik a magyarok?
Jelentkeztem egy fb csoportba ahol egy felső-középkategóriás autómárkával kapcsolatban lehet posztokat olvasni: jellemzően műszaki kérdések, néha adás-vétel.
Nekem egy kicsit visszatetsző az a jelenség, hogy a posztokat kiíró emberek nagy része mintha nem beszélne magyarul: ömlesztett, írásjelek nélküli mondatok, vagy épp 3 odavetett szó, rengeteg helyesírási hiba.
Ha valakinek van pénze egy ilyen autóra akkor az jó keresetet feltételez, ami pedig nálam összefügg a képzettséggel. Úgy látszik tévedtem.
Miért lettek ennyire igénytelenek az emberek a virtuális kommunikációban?
Számomra ez az ország nagyon lejáratta magát. Valahogy nem tudom komolyan venni azt, ami itt folyik, nem is igazán akarom. Lassan már többet beszélek angolul, mint magyarul. Más kultúrákkal valahogy könnyebben bírok azonosulni.
Üdv: Egy képzett ember.
"Oh jól vigyázz, mert anyád nyelvét bízták rád a századok
S azt meg kell védened. Hallgass reám. Egy láthatatlan lángolás
Teremté meg e nagy világot s benned az lobog. Mert néked is van lángod:
Szent e nyelv! S több kincsed nincs neked! Oly csodás nyelv a magyar.
Révület fog el, ha rágondolok is." /Füst Milán A MAGYAROKHOZ, részlet/
3
Pont ugyanezt gondolom. Nagyon szánalmas ami itt folyik, minden területen. Nem is fog változni semmi. Én is jobban megértetem magam angolszász nyelvterületen, valahogy egyszerűbb velük kommunikálni, értelmesebbek, kedvesebbek.
Az unokaöcsém nem MO-on született, nem is MO-on nőtt fel, hanem külföldön él, de (jól) beszél magyarul - mivel otthon azt használják -, nem tanult helyesírást, csak olvas(ott) magyar könyveket is és sokkal kevesebb nyelvtani meg helyesírási hibát vét, mint a MO-on felnőtt fiatalok (meg kevésbé fiatalok) többsége.
Igazán nem tudom, hogy ez a mo-i oktatás szégyene, vagy egyszerűen az emberek lettek ennyire igénytelenek, de nagyon szomorú dolog.
Szerintem az internet elterjedésének is szerepe van. Az emberek nyomkodják a mobilt vagy gépelnek a laptopon, vagy jól megy vagy nem... nem is számít. Ha elírták akkor elírták, majd úgyis kikövetkezteti a többi ember, hogy mit is akart mondani az illető.
Az újságírás ugyanez: olyan cikkeket olvasok huszonévesektől, hogy az valami katasztrófa. Azt hittem az újságírás igényes dolog, mielőtt leközlök egy cikket előtte átolvasom, a szövegszerkesztő meg úgyis jelzi, ha valami hiba van.
Én a 90-es években volt általános iskolás, nem jártam semmilyen "extra" iskolába, ennek ellenére nincs problémám a nyelvvel, az idegennel sem. Nem tudom, hogy mi romlott el mára de nem gondolom, hogy a tanárok szégyene lenne ez a jelenség.
Szerintem egyszerűen csak sok ember ír sokfelé az interneten, sokkal többen nyilatkoznak meg írásban, mint 20-30 éve. Sokkal jobban látszik, hogy a "tömeg" helyesírása milyen. Régen a felnőttek keveset írtak, s gyakran akkor is csak pár szót, vagy pár mondatot.
Én is szeretem, ha valaki szabatosan és helyesen ír, de olyan is van, hogy az illető nincs a topon (nekem jellemzően az alvás utáni pár óra az, amikor sokkal többször írok zagyvaságokat, félreérthető mondatokat, helyesírási hibákat /nem számítva a rám jellemző hibákat, azok bármikor becsúsznak/).
Ugyan beszédről írtál a kérdésben, de azért csak csendben megjegyzem, három helyen nem tetted ki te sem a vesszőt. Ez mondjuk engem igazából nem zavar, mert értem, mit akarsz mondani.
És még egy szerintemség: azt gondolom, a jó kereset és a képzettség nem feltétlenül függ össze. A képzettség és a helyesírás sem. Tanártól is olvastam már olyan szöveget, ami tele volt helyesírási hibákkal. Szerintem ehhez vagy érzék kell, vagy keményen be kell magolni a nyelvtant (bár az is igaz, hogy a magyar nyelvben sokszor a nyelvészek sem értenek egyet egy-egy kérdésben).
Szóval ez nem (vagy nem csak) igénytelenség.
:) És tényleg! A munkahelyemen van néhány huszonéves. Egész nap a mobiljuk kijelzőjét nézik és nyomkodják, már én fáradok el attól, hogy ezt látom, pedig 30-as korosztály vagyok.
Itt pedig kiírják kérdésnek a házi feladatokat, valaki leírja nekik ők meg lemásolják. A minap egy lány leírt 6, alap szókincshez tartalmazó szót angolul. Az volt a feladat, hogy alkosson belőlük mondatot. Kiírta kérdésként, majd valaki megválaszolta neki, erre ő odavetett annyit, hogy kösz. Még csak nem is fogalmazásról volt szó hanem 4-5 szavas mondatokról. Ez totális elbutuláshoz vezet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!