Ha valakinek nincs pénze, miért nem tesz érte, hogy legyen?
Van egy évfolyamtársam az egyetemen. Szoktunk beszélni viszonylag gyakran, és rengetegszer előjön azzal, hogy nincs pénze.
Ez sajnálatos, de miért nem tesz érte, hogy legyen? Heti 4 nap van órája, akkor se egész nap, és a 4. napot néha még ki is hagyja. Szóval van 3-4 napja egy héten amikor nem csinál semmit (nem tanul sokat, inkább csak vizsgaidőszakban).
Szóval a hét felét azzal tölti, hogy tanul max napi 1-2 órát aztán ennyi a napja.
És nem arra nincs pénze, hogy villát vegyen a budai hegyekben meg a legújabb autót megvegye.
Hanem panaszkodik, hogy nincs pénze kaját venni, jaj már megint milyen drága a bérlet. Ha van egy problémája amit pénzzel lehetne megoldani, akkor inkább nem oldja meg. Igényei meg vannak igazából és bizonyos dolgokra van is pénze, új telefont meg műszaki cuccokat tud venni. Szóval ez a “nincs pénzem kabátot venni télre, de nem tudom hogy samsungot vagy iphonet vegyek”.
Normális esetben a lényeges dolgokra költene először aztán az extra dolgokra. De ha neki az alap szükségleteken kívül szüksége van extrákra is, akkor mi a bánatért nem megy el dolgozni? Heti 20 óra semmi lenne ilyen időbeosztással ami neki van.
Egyébként nem érdekelne a dolog, de naponta két naponta hallom, hogy “nincs rá pénz”, ha meg nekem van valamire akkor “de jól megy”.
Sok ilyen ember van igazából. Átlagos dolgokra vagy olyanokra nem akar költeni csak olyanra ami igazán érdekli. De kaját azért csak vesz vagy nem?
Meg ez a "De jól megy" szöveg is eléggé elterjedt már, szerintem minden 4. magyar beszól egy ilyet vkinek :D
Kaját vesz de kevésszer eszik. Meg panaszkodik, hogy vett kaját és milyen sokba került, vagy ha épp nincs ideje bevásárolni és mondjuk büfében kéne venni, akkor nem vesz, mert 50 forinttal drágább.
Emellett eljár edzeni, szeretne nagyon izmos lenni, de nem fogja fel, hogy normális mennyiségű és minőségű étel nélkül soha nem lesz izmos.
Tényleg nem érdekelne, hogy spórol, ő dolga, csak ne vágná a fejemhez a “de jól megy dumát” olyan hétköznapi dolgoknál, hogy néha büfében veszek kaját, eleget eszek egy nap, veszek egy ruhát, néhanapján taxizok.
Még sajnálnám is, de más dolgokra ami érdekli, arra tud költeni. És egyszer nem hallom tőle, hogy jaj ez a telefon olyan drága volt meg se kellett volna venni.
Plusz ő pont abban a helyzetben van, hogy tudna ezellen tenni. Ideje és fizikai ereje lehetővé tenné, hogy elmenjek pl árufeltöltőnek vagy pénztárosnak ahhoz erő sem kell. Ilyen emberekből mindig hiány van és diákként egy 800-1000 forint körüli órabért meg is kapna. Heti 20 órával és 800 forinttal számolva az 64000 forint. Ennyiből bőven lenne pénze rendesen kajára, ruhára a mostani pénzéből meg megoldaná az extrákat ahogy eddig is.
Ha meg plusz dolgokat (telefon, laptop, tablet stb) úgy vesz, hogy a kaján spórol az mennyire beteg dolog már?
Én se lazacot eszek kaviárral reggelire, de azért a mennyiségen és egy átlagosan jó minőségen azért nem spórolok. Ha csak 5 évvel élek tovább vagy kevesebb gyógyszert kell majd szednem már megérte. De ha nem is leszek egészségesebb, legalább jól lakom és jó ízű ettem. Ez egy annyira alap szükséglet, hogy mindenféle műszaki cikkért lemondnai róla szerintem nem normális dolog.
ő:- “De jól megy....” v. “Nincs pénzem erre”
- “Ha felemelnéd a lusta segged és rinyálás helyett dolgoznál, akkor lenne” v “Ha nem szarságokra költenél...”
Nekem gimiben volt osztálytársamnak ilyen családja. 3-4 felé beszélgettünk. Mindig panaszkodott hogy nincs pénzük és ez látszott is rajta. Elmondása szerint a báttyja 25 éves egyetemből kibukott és nem csinál semmit, csak alszik, gépezik, tévézik, eszik egész nap. Az anyja "háztartásbeli". Az apja besegít a szomszédnak. Gyakorlatilag segélyből élnek. És megszokták hogy semmit tevéssel is kapnak egy havi fix összeget. Lusta, ingyenélő család.
Diákmelón gondolkodtál már?
Nem
Amúgy okos, intelligens, kedves, vicces, szép lány volt. Egyetemi tervekkel. De azt nem lehet segélyből fizetni... Nagyon sajnáltam mert amúgy jó barátok voltunk.
Mára lehúzták a szülei. 35 évesen, a 43 éves báttjával és a 60-as szüleivel él a szülői házban.
Sajnos nagyon nehéz szabadulni egy ilyen közegből. De végsősoron rajta múlik. Hozzám jöhetett volna, meg is mondtam neki.
Szoktál neki pénzt adni? Akárcsak 200 ftot.
Lehet kéregetni akar csak ezzel az érzelmeidre hat. Hatékonyabb, mintha odaböfögne egy "kéne egy tizes"-et
Ne érdekeljen. Mond meg hogy jah, aki dolgozik annak van pénze.
Én kocsival járok be az egyetemre mert tömegközlekedéssel több óra (2-3), autóval meg 10-20 perc forgalomtól függően. Mindig megkapom a de jól megy dumát. Azt meg hogy majdnem teljes műszakban dolgozok mellette senki se irígyeli.
Ne érdekeljen, koplaljon csak.
Azért amit az 5-ös leírt az durva. És el se tudom képzelni mennyi család képes ilyen meg olyan indokokkal leélni nyomorogva egy életet csak mert dolgozni megeröltető.
Én is ismertem ilyen srácot. Inkább nem ment egyetemre, régi ruháit hordta, nem ment el szórakozni soha, olcsó kajákat evett, és csak otthon gépezett hogy szombatonkénti 4 órás melóból szedjen annyit hogy a szülei ne vágják ki otthonról.
Természetesen mindenki aki kicsit is sikeresebb az egy szemétláda a szemében, mert szél autója, márkás ruhái, szép barátnője és jó kiállása volt. Azt hallgattam hogy a szülei tettek a srác sgge alá mindent. Akkor is ha ez nyílván nem volt igaz. Ezen is vesztünk össze mikor egy másik srácot elkezdett szídni mert annak jól megy. (Jó, a szülői háttér tényleg erős volt. Pénzesek voltak, 2 saját céggel. De a srác 16 éves korától állandóan dolgozott valahol. Nem is a jó munkákat, nem is protekció által. Mekizett, tescozott, moziban dolgozott, stb. Késöbb se volt neki büdös a munka, vitte is valamire)
Jaj olvastam a történeteket, 90%-a ráillik az ismerősömre.
Ha valaki sikeres, akkor az biztos egy szemétláda mentalitás nála is megvan.
Eszembe jutott mégegy, ha beteg pl megfázás, akkor nem megy el gyógyszert venni, mert drága, inkább két hétig kínlódik amíg valahogy meg nem gyógyul.
Engem a de jól megy szöveg idegesít a legjobban, mert olyan mintha azt feltételezné, hogy nekem/nekünk minden olyan könnyen jött. Azt, hogy mennyi munka van amögött, hogy a jelenlegi életszínvonalon éljünk, azt már nem irigyli.
És akkor mégcsak nem is élünk olyan nagy lábon, nem is tudom mit szólna ha esetleg autóval járnék be.
Nyáron volt dolgozni, abból a pénzből vesz mindenféle cuccot, valamennyit a szülei is adnak neki, de 2 hónap munkából megy egy kis zsebpénzből nem lehet egész évben jól élni, ezért nem értem miért nem dolgozik 2-3 napot.
Amennyire én tudom náluk nem is az van, hogy visszahúzza a családja, a testvére is egyetemre jár, a szülei meg dolgoznak. Csak ő huszonévesen is várja a csodát, hogy a szülei akik valószínű sosem kerestek jól, majd tudják finanszírozni az ő igényeit.
A végén meg már én érzem kellemetlenül magam ha iszok egy kávét valahol, mert kapom a beszólást, hogy milyen sok pénz egy kávéért.
Azt kifelejtettem, hogy pénzt nem szokta neki adni.
Se sokat se keveset, szóval a sajnáltatással nem megy nálam sokra, ennek ellenére mégis csinálja.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!