Miért nem képesek az emberek objektíven dönteni?
Annyi embert látok magam körül, akit semmi más nem motivál, csak, hogy kielégítse a vágyait. Igyon, cigizzen, egyen, dugjon, gyereket vállaljon, szórakozzon. Ezzel nem is lenne semmi baj (hiszen emberek vagyunk), ha nem ezek a személyek panaszkodnának mindig a leghangosabban. Nekik mindig van valami bajuk. Elhagyta a barátnőjük, kevés a fizetésük, stb...
Annyi bajt meg lehetne előzni azzal, ha az emberek néha gondolkodnának, és nem csak azt tennék, ami "a szivükből jön".
Nem azt mondom, hogy én sosem hibázom, de ha valami baj van sosem szoktam másra mutogatni, hanem mindig magamba nézek, hogy én mit csinálok rosszul. Nem rögtön a kormányt, a szomszédot, a munkatársamat hibáztatom. Mikor fogják végre mások is megérteni, hogy felelősek vagyunk a döntéseinkért?
A napokban láttam a híradóban, hogy amikor kilakoltattak egy embert, hogy szidta a bankot, a rendőröket (akik rátörték az ajtót), a kormányt, amiért senki nem segít neki. Ezek az emberek miért nem értik meg, hogy ha rosszul döntenek, akkor annak rossz lesz az eredménye?
Rossz döntés=rossz következmény
Jó döntés=jó következmény
Tudom, hogy van amikor az embert átverik, de pontosan ezért kell tanulni, utánanézni a dolgoknak, mérlegelni döntés előtt, hogy ennek a kockázatát csökkentsük.
Engedjetek meg még egy nagyon szemléletes példát:
A gimnáziumban volt egy osztálytársam, aki egy év után úgy döntött, hogy ő nem szeretne tovább tanulni, "mert neki itt uncsi", meg "ő nem akar szenvedni a matekkal, meg ilyen hülyeségekkel". Teljesen átlagos családból származott, lett volna lehetősége a továbbtanulásra, egy jó életre. Valahogy elintézte a szüleinél, hogy ő a gimnázium után nem akar már majd tanulni. Többen is mondták neki, hogy ez így nem jó, ezzel nagyon rosszul fog járni.
A mai napokban hallottam felőle, néhány osztálytársam találkozott vele. Végig panaszkodott, hogy "Itt vagyok két gyerekkel, az apjuk elhagyott, és egy áruházban takarítok nettó kevésért" (a nő emellé még cigizik, és iszik is...).
Ez csak egy tipikus eset a sok közül. Képtelen vagyok felfogni, hogy hogyan lehet valaki ennyire "állat". Már bocsánat. Csak megy az érzelmei után, nyomorba dönti az amúgy átlagos életét, majd ezek közé a körülmények közé szül két gyereket...
Sokszor megkaptam már, hogy "néha élhetnék is", meg "ne legyek mindig ilyen rideg".
Én is élek szociális életet, vannak barátaim, de mindig megkapom, hogy nem vagyok képes úgy érezni, mint mások. Hát elnézve "másokat", talán ez nem is annyira nagy baj...
Miért ennyire sok az "érzelmi állat"?
Ti mit gondoltok róluk?
Ismertek ilyeneket?
#4: Köszi! :)
Azért valljuk be, nem átlagos dolog, hogy valaki otthagyja az középsulit, aztán 4.4-es átlagot hoz egyetemen. Jó képességekkel oké, de a többség mérnökin és orvosin vért izzadva csinálja meg maximum.
Jó a kérdés. Ami befolyásolja az egészet:
Hormonok (1000-el), családi minta, tragédiák, "barátok" (900-al), az ország hozzáállása (elrendez mindent az ország).
Szeretem azon könyveket olvasni, ahol a valamilyen értelemben szegény sorsú személy felülkerekedett a nehézségeken és normális életet élő személy lett belőle. Tudjátok mi az érdekes bennük?
Az, hogy majdnem mind külföldi személy, magyar 1 vagy 2 van ilyen, ami sokat elmond...
Nem is arról van szó, hogy nem tudnak ésszerű döntést hozni, mert mindenki más, valakinek ez az ésszerű döntés és valaki számára nem is létezik olyan, hogy ésszerű döntés, mert tényleg csak a szívére hallgat vagy nem gondolkozik, mielőtt cselekszik. Szerintem sokkal fontosabb az, hogy felelősséget vállaljon a jövőjéért, na meg a gyereke jövőjéért, a példádra célozva. És sok emberben ez nincs meg.
Leírom a saját példámat:
Mindenem egy kisbaba, nagyon szeretem a gyerekeket, úgy érzem, hogy akár már holnap bele tudnék vágni a gyerekalapításba a párommal (már ő is készen áll érzelmileg), de nem tesszük meg. Több okból sem. Az egyik az, hogy ősztől megyek egyetemre, ami 3 év, aztán 1-2 évet minimum dolgozni kell, hogy utána úgy tudjuk együtt ellátni őt, ahogy azt kell és megérdemli. Szóval bennünk is megvan az "érzelmi állat", amiről írtál, de bármennyire is nehéz felülemelkedni ezen, megvan az a képességünk, hogy racionálisan is átlátjuk a jövőnket. Sokan meg csak "majd lesz valami" alapon élnek. Amint írtam már korábban, semmi felelősségtudat nincs bennük, amin sajnos nem lehet változtatni, ha egyszer nincs meg bennük.
L/20
azért amit írsz kilakoltatást,ami valószínűleg egy svájci frankos téma,azon szerintem fel lehet háborodni.
mert az tényleg egy államilag legalizált köztörvényes csalás.
mert annak idején a csapból is az fojt,hogy vegye fel nyugodtan mindenki.
és ami lett belőle az valóban felháborító.
szóval azért nem mindenki egy más tollával ékeskedő link senkiházi aki hitelt vesz fel.
egyik ismerősöm is felvett 8 millát,visszafizetett eddig 9et és még 12őt kell neki.
ettől függetlenül érthető amit írsz mert én pl soha nem vennék fel hitelt,mert akármilyen kedvező is,kiszolgáltatott helyzetet teremthet.
és az a része is kicsit egyoldalú az írásodnak,hogy ennyire az egyetemben a tanulásban látod az egyetlen megváltást.
a barátaimnak meg nekem sincsen egyetemi végzettségem és mégis mindannyian sikeres vállalkozásokat vezetünk.
az egyetem és a sokáig tanulás csak szélesíti a látókört,főleg ha van egy támogató család,aki eltart addig amíg tanulsz.
de ha valaki eleve rendelkezik egy széles látókörrel, alap érdeklődéssel és kitartással,akkor az évtizedes tanulás nélkül is lehet anyagilag sikeres és ami legalább annyira fontos független.
az érzelmi állat és a gyerek kapcsolatról meg a szülészeti osztályok amik eszembe jutnak,amikor ott jártam többször is.
akárhányszor mentem mindenhol romák voltak.
kb 2 magyar kismamára jutott 8 roma.
a romáknál nagyobb érzelmi állatok meg nem nagyon vannak,mert ők a full semmire lazán szülnek 20 éves korukig 2 gyereket.
szóval ha így folytatják akkor 20 év múlva behozhatjuk bulgáriát,ahol ha jól emlékszem 60% a roma népesség.
#14
Igazad van, hogy egy kicsit túlhangsúlyoztam az egyetemi tanulást, amit csak azért tettem, mert azért úgy "könnyebb" megtalálni a számításodat, másrészt a jövőben egyre inkább csak a szellemi munkák maradnak az embereknek (a folyamatos gépesítés és az AI miatt), bár ebben egyet értünk, hogy egy talpraesettl ember diploma nélkül is lehet pl. sikeres vállalkozó.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!