Ha valaki nevelése során fontos jellembeli értékek nem voltak közvetítve, de ő fiatal felnőtt korában erre rádöbben, képes lehet az eszményi tulajdonságok tudatos beépítésére?
Félreértés ne essék, emberünket nem nevelték "rosszul", sőt, technikailag sokkal jobb gyermekkora volt, mint ami másoknak megadatik. Volt szeretet közvetítve felé, legjobb iskolákat járta végig, sportolt, zenélt, különórákra járt. Szülei olvasó emberek, ezáltal ő is azzá vált. Sikeres volt mindig is, barátokban sem szenvedett hiányt.
Hogy mire is gondolok pontosan:
méltóság, önmagunk felvállalása, büszke munkamorál; becsület, nyílt őszinteség; család elsődlegessége, erénybeli örökség továbbadása; tisztelet (elismert alázat); mértékletesség.
Hogy hogyan is gondolom pontosan:
A család csonka volt mindig is - csak a szűk családra korlátozódott, nagyszülőkkel-dédszülőkkel-szülők testvéreivel nem volt ápolt kapcsolat -, a szülőpár pedig nem volt tudatos, személyiségében és világlátásában éretlenek voltak, önfejlesztésbe nem öltek erőt sohasem (legalábbis addig nem, amíg a gyerekek el nem kezdtek felnőni és ők közvetítették feléjük más világlátást és életvezetést). Mindkét szülőben erős kisebbségi komplexusok dolgoztak, gátlásosak voltak, nem tisztelték önmagukat, illetve azt, amivel rendelkeztek. Sokszor hazudtak/ferdítettek, nem nagyokat, csak amolyan saját maguk által szégyellt viselkedésformák elrejtése végett. Egészen apró dolgok miatt ment a titkolózás (olyan dolgok miatt, amelyek egyáltalán nem titkosak vagy szégyellni valóak, tulajdonképpen érdeklődésüket, személyiségüket titkolták el, nem vállalták fel). (Túl) komolyan vett, elidegenítő privát szféra volt a normális. Sohasem volt tudatos a családi élet vezetése, csak úgy folytak az események.
Mindezek miatt a gyerekek érzelmileg teljesen zárkózottá, gátlásossá és énközpontúvá váltak.
Összességében az a sajnálandó, hogy semmilyen felsőbb, szellemi, erénybeli érték nem volt közvetítve. Jó, a semmilyen az túlzás, mert "rosszra" sem lettek nevelve, de egyszerűen mivel a szülők sem tudatosan gyakorolták az erényeket, a gyerekek felé sem lett ez tudatosan közvetítve.
Lehet, csak iszonyatosan nehéz, főleg egyedül. Ha bizonyos szituációkat, amikor tudod, hogy nem jól kezelted, képes vagy végig gondolni és felismerni, mit kellett volna másképp az már haladás.
Nagyon sokat tud segíteni, ha van melletted egy ember, aki az általad keresett értékeknek birtokában van, aki képes arra, hogy észre vegye a hiányosságaid. Figyelmeztet, elmondja véleményét a világról, adott szituációkról, hogy mit hogyan kellett volna.
Külső szemlélőként ugyanis feltűnik az, ami neked nem, mert neveltetésedből adódóan természetes reakcióidról elképzelhető, hogy te magad sem veszed észre.
Arról nem is beszélve, hogy az önbizalmad is képes fejleszteni, egy jól működő kapcsolat.
Kedves Kérdező!
Hogyne lehetnél sikeres, csak bátorítani tudlak az önnevelésben. Lássuk be, egy bizonyos kor után a szülőket minden bajunk forrásának tartani, hát, lássuk be, nem elegáns.
Spirituális szinten a szüleid mintája csak jele, de nem oka annak, amilyen most vagy. Ez egy zárójeles megjegyzés volt.
Többféle eszköz is a rendelkezésedre áll a transzgenerációs problémák felismerésében, és továbbadásuk megakadályozásában. A Hellinger-féle családállítás pl. ilyen. Ajánlom. Persze más módszerek is vannak, keresgélj, próbálkozz. A hasznuk ált. összeadódik.
Jó munkát!
Üdv ŘʁᴚṘꓤꞦ
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!