Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Minek nevezik ezt a lelki...

Minek nevezik ezt a lelki jelenséget? 15/L

Figyelt kérdés
Tavaly is kilencedikes voltam ahogy most. Borzalmas évem volt. Lehet hogy más szerint semmiségek miatt lettem akkor depressziós de nekem tényleg borzalmas volt. Sulit váltottam és az új hely és a bukás együtt túl sok volt. Igyekszem beletörődni. Úgy érzem jó úton járok de ahogy tellik az idő egyre rosszabb. 7éves korom óta minden este sírva alszom el és tavaly óta minden késő délután remegek. 4.-es korom óta evés zavaraim vannak (mások szerint) utálok enni nekem ez a természetes és kész. Idén össze barátkoztam egy lánnyal aki ismeri a tavalyi varátnőm az osztályból. Ha olyanokkal vagyok akik nem rokonok de szeretem őket akkor nem tudok elöttük enni. Ezért a végzős csaj azt hiszi fogyózom mert ha ő egy asztalnál van velem akkor nekem nem kell ebéd. Ma egy gyenge állapotomban talált meg. Amikor ránéztem eszembe jutott a tavalyi év és rosszúl lettem. Mintha a forróság csöpögött volna rólam, a gyomrom és az arcom lángolt, belső remegést éreztem és szédülést. Egyszerűen nem tudtam megülni mellette.Muszáj volt kimennem a mozsdóba sírni hogy senki ne lásson. Nem merek mások elött sírni. Egész délután vártam hogy jobban legyek. Este megint át jött a csaj és akkor már jól voltam.

2015. nov. 24. 22:51
1 2
 11/12 anonim ***** válasza:

Nem vagyok szakértő, de némi saját tapasztalat alapján ezt mondanám:


1) Pszichológust jó ötlet felkeresni. A te korodban még ingyenes, és van esélye, hogy tud segíteni.


2) Pszichológus csak annyit tud tenni, hogy beszélget veled, és megpróbál rávezetni, mik a problémáid, és hogyan oldhatnád meg őket. Ha hajlandó vagy ilyen agytornára, segíthet a dolog, ha nem, akkor kapsz egy nyugtatót, és ugyan semmi nem fog megoldódni, de legalább jól elnyomják még a gondolkodási képességeidet is.

Én magam részéről ellenzem a gyógyszert, pont azért, mert még soha senkin nem láttam, hogy megoldotta volna a problémáját. Csak arra jó, hogy legalább a környezetedet ne zavard. De ha jót akarsz magadnak, ne a környezeteddel foglalkozz, hanem magaddal.


(Megjegyzés: a gyógyszer szerintem olyan esetekre jó, ahol önmagát és másokat veszélyeztet valaki a kitöréseivel, de te nem ilyennek tűnsz.)


3) Nagyon jó, ha rájössz, mi okozza a lelki bajaidat, és hogyan tudnád megoldani, de onnantól egy még sokkal nehezebb lépés, hogy meg is tedd azokat a lépéseket, és ne csak gondolati szinten maradjon a megoldás.

Én úgy látom, sokan ez elől a lépés elől menekülnek el, és ahelyett, hogy tennének érte, inkább csak beszélnek róla.

Akármennyit beszélsz, ha nem cselekszel, nem lesz semmi.


4) Még ha rá is jössz, hogyan oldhatod meg a problémádat, nagyon nehéz elhinni, hogy tényleg lehetséges a változás, és emiatt gyakran fogod úgy érezni, hogy esélytelen vagy.

Erre nekem eddig csak egy módszer vált be:

Hagyd abba a gondolkodást, és csináld, amit elterveztél.

Tök mindegy, mit gondolsz az eredményről, csak csináld.


Egy barátom is ugyanerre jött rá, teljesen külön, és neki is bevált, úgyhogy annyira nem lehet rossz a módszer.


5) Lelki dolgok megváltoztatása hosszú idő. Sokszor vissza fogsz esni az eredeti problémáidba, de ez vele jár. Ha kitartó vagy, egy idő után észre fogod venni, hogy egyre gyakrabban haladsz a jó úton.

Sőt, én néha azt sem értem, miért gondoltam néhány dolgot régebben. Magyarázatot tudok rá adni, de már nehéz visszaemlékezni, milyen érzés volt abban az állapotban lenni.


6) Vannak tulajdonságok, amiket nehéz beismerni, hogy tényleg benned van. De néha egész hasznosak tudnak lenni, hogy vannak. Ha ilyen apróságokra rájössz, utána már nem fogod őket annyira utálni.

Pl. én évekig utáltam magamban az irigységet. Most sem szeretem érezni, de legalább elég egyértelműen mutatja, merre akarok haladni.

Ha átgondolod, mi is az konkrétan, amit irigyelsz, ha az neked meglenne, boldog lennél-e, minden előnyével, hátrányával, küzdelmével együtt, vagy van-e még valami, ami hiányozna, ezekre a válaszok tudnak egy utat mutatni, hogy mit is akarsz igazából.


7) Saját elhatározások sokat segítenek. Mikor éppen visszemlékezel egy-egy elhatározásra, olyankor sok probléma eltörpül a végcél előtt.

Nekem egy egész füzetem van ilyen elhatározások (és egyéb ötletek) leírására.

Időnként érdekes olvasmány.

Mikor rossz kedved van, és hiába próbálsz bármi pozitívat gondolni magadról, semmi nem jut eszedbe, olyankor jól jön a füzet, tele saját ötletekkel, és okosságokkal.


8) Mikor túl magasra teszed a lécet, és semmi eredményeddel nem vagy elégedett, az a depresszió melegágya. Úgy vettem észre, nem én vagyok az egyetlen, aki ilyennel küzd, ezért említem, hogy ha ilyet veszel észre magadon, akkor gyorsan kezdj el azon agyalni, hogyan lehet azt a lécet lejjebb rakni.


Ezzel még én sem küzdöttem meg (teljesen), de néhány tipp:

Minden eredményedre dícsérd meg magad. Mert ha már van valami haladás, az jó dolog, és mikor rosszkedvedben nem fogod tudni, mi lehetne jó benned, olyankor emlékezz, hogy elértél már valaha valamit.

Visszaesés nem baj, néha kell a pihenő :D

De az önszidás úgysem vezet sehova, meg a fejlődés velejárója, hogy hol jobban mennek a dolgok, hol rosszabbul. Tök fölösleges elkeseredni, mikor éppen rosszabbul megy. Inkább pihenj rá, hogy utána újra tudjál próbálkozni.


A 7)-ben említett füzet sokat segít, főleg ha néha belenézel. Időnként meglepő, milyen okos ötleteket lehet elfelejteni...


Ha túl sok dologban próbálsz egyszerre haladi, és nem jön össze, akkor próbálkozz kevesebbel. Én mindig abba a hibába esek, hogy túl sokat akarok egyszerre, és semmi nem lesz belőle. Eleinte ez rosszul esett, azóta próbálok figyelni erre, és szűkítem a listát, hogy mi a legfontosabb most nekem. Ez elég hasznosnak bizonyult. Azóta haladok is :)



Bukás:

Úgy látom, ez neked rosszul esik. Ez jó jel, mert ezek szerint szeretnél elismerést kiváltani a teljesítményeddel, csak olyan helyzetbe kerültél, ahol nem sikerült ezt elérned.

Ok, nem vagyok túl érthető, de gondolj bele: ha nem érdekelne, mit szólnak mások, nem bántana, hogy megbuktál.

Márpedig, ha alapvetően akarsz valamit, az egy jó kiindulópont ahhoz, hogy el is érd.


Tipp: ne izgulj a jegyeiden. Ha a személyes problémáidon javítasz, azzal egyidőben a többi akadályt is jobban fogod venni. Már csak azért is, mert kevesebb probléma vonja el a figyelmedet. Több erőd marad küzdeni, stb.


Másrészt a közoktatás tanítási módszere nem mindenkinek válik be. Nekem pl. nagyon nem, hiába voltam jó tanuló, szinte semmire nem emlékszem. Számomra az egész egy nagy időpazarlás volt, ami csak arra kellett, hogy legyen érettségim, mert anélkül nem mehetek egyetemre. Szóval nincs túl jó véleményem a rendszerről, de ez egyéni szociális probléma.


(Megjegyzés: egyetemen meg nagyon kell tudnod, mit akarsz, különben csak húzzák az idődet és agymosnak valami teljesen másra, mint amit akartál. Ettől függetlenül ajánlom mindenkinek :D )


Szóval ha csak jó jegyeket akarsz, könnyítsd meg a saját dolgodat pár trükkel:

1) A tanár szereti visszahallani a saját szavait. Főleg magolós tárgyakból, pl. irodalom, történelem. Hajlamos érte jobb jegyet adni.

(A saját véleményedért meg átalában csak akkor jár jó pont, ha az egyezik a tanáréval.)


2) Matek, fizika, kémia képleteket úgy a legegyszerűbb megjegyezni, ha olyan sokszor leírod, hogy már a könyöködön jön ki.


3) Képleteket érdemes érteni, hogy miért vannak ott a betűk, ahol. Ha neked nem áll ez közel hozzád, kérj meg valakit, akinek jól megy, hogy magyarázza el. Érdemes. Sok időt és energiát spórolsz meg, ha érted, mit csinálsz.


4) Ha valami másodikra sem megy, kérj segítséget. Tök fölösleges olyan dolgot tanulni, amit nem értesz, sokkal jobban jársz, ha valaki elmagyarázza. Megjegyezni is könnyebb úgy.


5) Ha nincs kitől kérdezni, akkor menj oda valakihez, akivel még nem vagytok barátok, de így legalább lesz egy kifogásod barátkozni. Az emberek nem olyan ellenségesek, mint amilyennek kinéznek. Ha kérdezel, válaszolnak. Ha gyakran kérdezel, hajlamosak barátkozni.

Mellesleg ha te is kisegítesz néha osztálytársakat, egy fokkal jobb véleményük lesz rólad.


6) Kell a kikapcsolódás. De mi is az a kikapcsolódás?

Az a tevékenység, ami után úgy érzed, megjött a kedved újra próbálkozni, bármilyen nehéz feladattal.

Ha ilyen tevékenységeket találsz magadnak, azzal nagyon sok életkedvre tehetsz szert.

Ajánlom :)

2015. nov. 26. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 anonim ***** válasza:

szorongás

szakemberhez fordulj kérlek, időben vagy még.

2015. nov. 26. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!