Miért látni mindenhol azt hogy az emberek tanultak, mindent az egyetemre alapoznak, ha megkérdezik általánosban mi szeretne lenni, akkor kialakult képe van róla nagyjából?
Ha épp valaki profilját nézem legyen az Amerikai, Orosz, Brazil, vagy akármilyen nemzet, a tanulmányainál egyetem vagy főiskola szerepel. Pedig ránézésre nem gondolná az ember hogy ilyen helyen tanul, csak én vagyok úgy ezzel hogy kijártam az általánost, lett egy szakmám 20 évesen, és onnantól dolgozom? Tesóm unokahúga is még csak most kezdte az egyetemet, pedig az Apja anyja is vendéglátásban alkalmazott.
Engem soha nem foglalkoztatott annyira a tanulás körül forgó mizéria, hisz nem érdekelt gyerekként semmi, ha volt egy hatalmas tűzcsóva valahol és szakemberek oltották, nem akartam a látványtól tűzoltói babérokra törni, viszont azt átláttam már tizenévesként is hogy nincs jó világ, tehát ahhoz hogy közel 500-700e ft-ot kapjak fizetségként, nagyon jó agynak kellett volna lennem, másképp pedig kár ilyenekre gondolni.
Meg én azt vallom hogy nem csak értelmiségi ember élhet jobban, Apámék is bár sima mezei munkából éltek mindig is, jutott építkezésre, a ház mai napig patika állapotban van, egyedül a mai trendet kell követni csak, hogy korszerű legyen minden.
"Engem soha nem foglalkoztatott annyira a tanulás körül forgó mizéria, hisz nem érdekelt gyerekként semmi,"
De ezzel nincs mindenki így. Van, aki mikor meglát gyerekként egy képet a részecskegyorsítóról, mikroszkóp alatti világról vagy egy rakétáról, elkezd érdeklődni egy terület iránt. Van, aki kíváncsibb természetű és megjelenik benne a lelkesedés.
Persze, ebben a szülőknek is hatalmas szerepük van. Egy olyan apa, aki maga is egy tudományos területen dolgozik, vagy tanít valamit, nagyon jól fel tudja kelteni egy gyerek érdeklődését, ha foglalkozik vele és érthetően magyaráz neki.
Egyébként igazad van abban, hogy nem kell mindenkinek egyetemet végeznie. Tényleg nem kell. Ismerek érettségivel rendelkező embereket, akik milliókat keresnek. Meg lehet tanulni sok mindent az életből is. Meg vannak olyan munkák, amik tanulás nélkül is jól fizetnek, pl. kamionozásból is meg lehet élni állítólag elég jól. Viszont rengeteg dolgot nem fogsz tisztán látni a világról és nem lesz annyi lehetőséged. Az egyetem azért jó, mert felnyitja a szemed olyan összefüggésekre, amiket magadtól nem látnál át és így világosabban tudod látni, hogy az életben mi hova vezet és minek hol a helye. Jobban tudsz mérlegelni és információkat kiértékelni. Ha tisztában vagy a történelemmel, társadalomtudományokkal, akkor felismersz mintázatokat a világ alakulásának folyamatában, meglátsz olyan összefüggéseket, amik egyszer már lejátszódtak az emberiség életében, és meg tudod tippelni, hogy ez milyen hatással lesz a te életedre. Ha meg mondjuk műszaki/reál vonalon tanulsz, akkor lesz egy olyan tudásod, amit egyszerűen jobban megfizetnek. Persze, ehhez is fel kell találnod magad, ismerek mérnökök között is olyat, aki alig bír megélni. Nem könnyű sajnos. Én is nagyon erősen gondolkodom azon, hogy elkezdjem a biológiát második diplomaként, mert ott végzettektől azt hallom, hogy nem nagyon lehet vele itthon elhelyezkedni.
Egyébként még annyit elmondanék a kérdéseddel kapcsolatban, hogy sok embernek nincs kialakult képe, más embereknek pedig van, de nem azt kapják, amire számítanak. Vannak, akik már korán eldöntik, hogy ügyvédek szeretnének lenni, aztán a jogi karon jönnek rá, hogy nem is olyan, mint amilyennek képzelték. Sok embert ismerek, aki kiábrándult abból az egyetemi szakból, amit elkezdett. Ez így megy, csak kipróbálva lehet igazán megismerni a dolgokat. Nem hiszem, hogy sok ember van, aki annyira ismeri magát már gyerekkorában, hogy tudja, mivel szeretne majd foglalkozni egész életében. A legtöbben egyszerűen nem bírnak hosszú távra tervezni és sodródnak. De az biztos, hogy egy egyetemi végzettséggel több lehetőséged van, mint anélkül.
Mondok neked valamit: az én személyes véleményem az, hogy annyit érsz a munkaerőpiacon, amennyire helyettesíthető vagy. A skála egyik vége az az ember, akinek valamilyen rendkívül speciális és keresett szaktudása van, nagyon különleges kapcsolatai vannak és kapkodnak érte a munkaadók. A másik vége pedig az, aki egyetemet se végzett, vagy csak 8 általánosa van. Lehetsz te ettől még egy értékes ember, ez tény, de olyan emberből, mint te vagy, rengeteg van, mert a könnyebb utat mindenki be tudja járni és rendszerint olyan emberekre van szükség, akik elvégzik azt a munkát és jók abban, amit csak kevesen szeretnek csinálni. Élhetsz jól, ha ügyes vagy, de ha nincs szakértelmed valamiben, akkor simán találhatnak helyetted egy pakisztáni, vagy más harmadik világból származó munkást (ilyenekből a közeljövőben lesz itt is bőven), aki sokkal kevesebbért is hajlandó elvégezni azt a munkát, mint te. Ugyanis ő egy olyan helyről jön, ahol sokkal rosszabbak a körülmények, és neki már az megéri, ha pusztán itt lehet, Európában, míg rád ez nem igaz, mert te itt születtél, más lehetőségekkel és elvárásokkal. Egyszerűen azért kell tanulni, mert nagy a konkurencia. Persze jobb hivatástudatból meg tudományos kíváncsiságból tanulni, de ha ez nincs meg, akkor legalább ez motiváljon.
De egyébként a világ azért nem ennyire fekete-fehér, ha egy jó szakmád van, ügyes mesterember vagy, akkor simán élhetsz jól.
Nem csak kenyérrel él az ember. Nem csak nagyobb fizetés reményében tanul az ember.
Tanulni önmagában jó, mert kinyílik számodra a világ. Az értelmiségi lét egy magasabb életforma, magasabb életminőség akkor is, ha történetesen kevesebbet keres az ember, mint szeretné.
Persze értelmiséginek lenni, nem csupán azon múlik, hogy diplomákat szerez az ember, hanem ez egy nyitott, kreatív, érdeklődő hozzáállás a világhoz.
Nem csak azért akarunk megismerni valamit, mert az hasznos valamire, hanem sokszor azért, mert kíváncsiak vagyunk.
Hát én pont azt látom, hogy a többségnek fogalma sincs arról, hogy mit akar. Ha megkérdezek egy középiskolást, hogy mi leszel, ha nagy leszel, gyakran semmit sem tud mondani, nincsenek álmai, nem akar színésznő, futballsztár, űrhajós, festőművész, tudós, állatkert-igazgató, operaénekes vagy Afrika-kutató lenni és ez szerintem nagyon nagy baj.
Álmok nélkül lehet élni, de minek?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!