Az emberek zöme gonosz?
Szerintem sokan vannak ezen a véleményen, illetve sok embernek ez a tapasztalata.
Van ez a pszichológiai teszt a neten, amelynek a címe "The Alignment Test." A Dungeons and Dragons című asztali szerepjátékban használták a karakterek megalkotásához eredetileg. Kilenc fajta személyiségtípust tartalmaz az erkölcshöz, és a törvényhez való hozzáállás függvényében. Nem tudom, hogy a valóságban mennyire állja meg a helyét.
A tesztben három fajta gonosz személyiségtípus van, három fajta jó, és három semleges.
Az egyik semleges típus az ún. opportunista, ami a valóságban szerintem az emberek 80%-a. De az opportunizmus nem gonoszság? Csak annyi, hogy az opportunista nem l'art pour l'artból gonoszkodik, hanem az érdekei érvényesítése végett.
Ezen felül ott van a törvényes jó, akit egy kereszteslovaghoz lehetne hasonlítani leginkább. Mindig betartja a törvényt, és mindig jól cselekedik. Viszont nem véletlenül hívják kereszteslovagnak. Szerintem a vallási fanatikusok, és a náci párt zöme is ilyen volt. Annyira gyűlölik a gonoszt, illetve azt, akit ők gonosznak vélnek, hogy el akarják azt pusztítani. (Jó, most lehet én is vallási fanatikusnak tűnik azzal, hogy azt mondtam a legtöbb ember gonosz. :D )
Ahogy mondtam, nem vagyok benne biztos, hogy ez a teszt megállja-e a helyét a valóságban. De az tény, hogy van a három alapvető gonosz karakter, ott van a kereszteslovag, illetve az opportunista. Ez már öt személyiségtípus a kilencből. Ráadásul ahogy mondtam, az emberek döntő többsége opportunista.
"Az egyik semleges típus az ún. opportunista,"
A D&D semleges típusai:
Lawful Neutral (True) Neutral Chaotic Neutral
Szerintem nem állja meg a helyét. Alapvetően ha egy teszt kihoz olyasmit eredményként, hogy vannak "jók" meg "gonoszok", az már gyanús. Minden embernek vannak árnyoldalai, és mindenkinek vannak jó tulajdonságai. És aztán nagyon, nagyon sok mindentől függ, hogy kiből mit hoz ki az élet.
A náci vezérkar alatt dolgozó névtelen ezrek most akkor gonoszok? Aki parancsra, a saját családját, életét féltve tette a dolgát, az éppolyan nyomorult kispolgár volt adott esetben, mint akit az ő közreműködésével elhurcoltak. És ha a másik került volna olyan helyzetbe, lehet, hogy ő is elhurcolja/megöli a kiszolgáltatottakat.
# 3 Érdekes a kérdés. Szerintem nincs értelme olyan példákat felhozni, amikor elnyomják az embert. A tesztben lévő kérdések is zömmel olyan példákat hoznak fel, amikor többé-kevésbé szabad akarattal bírsz. Hiszen csak akkor mutathatod meg a valódi éned, ha van szabad akaratod.
Egyébként náci alatt a meggyőződéses nácikat értettem. Akik elhitték, hogy a zsidók a gonoszak, és az náci Németország a jó. Lehetséges, hogy ezek az emberek betartották a törvényeket, és tökéletes családapák voltak. Viszont fanatikusok is. Azt gondolták jót cselekednek, amikor valójában gonoszat. Én így gondoltam.
# 8 Nem gondolod, hogy ennek az egész posztmodern kornak az a legnagyobb hibája, hogy mindent relativizál? Szerintem igenis lehessen azt kimondani, hogy ami gonosz az gonosz. "Ne kenegessük a sz**t" :) A gonosz cselekedet az, amikor szabad akaratodból, szánt szándékkal ártasz egy másik embernek.
Akkor is ha a saját akaratod próbálod érvényesíteni, akkor is ha "egy felsőbb jó" érdekében teszed, akkor is ha a családod éhezik.
Nekem legalábbis ez a definícióm a gonoszra. De ha gondolod, bizonyítsd be, hogy lehet relativizálni, és tudasd velem ha a te definíciód eltér ettől. :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!