Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Szerintetek egy reál beállítot...

Szerintetek egy reál beállítottságú ember többet ér, mint egy humán beállítottságú? Okosabb lehet egy ember aki mondjuk keni-vágja a fizikát, kémiát mint egy olyan, aki a történelemben vagy irodalomban járatos?

Figyelt kérdés
Kérlek titeket, ne poénkodjátok el a válaszokat, tényleg kíváncsi vagyok a véleményetekre! És ne az alapján válaszoljatok, hogy "minden ember ugyanannyit ér", stb, és ne a mai viszonyokat nézzétek. Szerintetek hasznosabb a világ számára a reál, mint a humán?

2015. jan. 29. 19:41
1 2 3 4 5
 11/41 anonim ***** válasza:
47%

Az érték mindig egy szubjektív dolog. Akkor is, ha közös megegyezéssel sok ember tulajdonít ugyanolyan értéket egy dolognak, mint pl. a pénz. Mi azt mondjuk egy darab papírra, hogy annyit ér mint egy kiló kenyér és egy doboz tej, de ki tudná megmondani, hogy valóban mennyit ér? Senki.


Ugyanígy az embereknél. Ha te egy nagyon irodalomkedvelő ember vagy, akkor mindennél többre fogod tartani a kedvenc íróidat, akik csak ülnek egy asztal mögött és firkálnak gyakorlatilag. Ők teszik színessé az életed, míg a gépész lehozhatja neked a csillagokat az égről kemény munkával sok tudással tervezéssel, számolással, mégsem lesznek olyan értékesek, mint az az író, aki a számodra legkedvesebb könyvet írta.


Ellenben, ha téged elbűvölnek a gépek. Csodálva nézel a metróra, a kocsikra, az építési darura, akkor ez pont fordítva lesz.


És most felvethetnéd a kérdést joggal, hogy "az irodalomkedvelő embernek is szüksége van kocsira, metróra míg Harry Potter nélkül azért el lehet menni dolgozni, nem?" És ez így igaz is, de csak azért, mert abban nőttünk fel, hogy kocsival és metróval járunk dolgozni. Ha az lenne a természetes, hogy lóval közlekedünk, miközben Harry Pottert olvasunk, ugyanolyan boldogak lennénk, mint most, hogy kocsival járunk. (csak a repülő trabantos rész hiányozna a könyvből)

2015. jan. 29. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/41 anonim ***** válasza:
Egy formán fontosak pl: szihologus tanár stb csak a humánból sokkal kevesebbre van szükség.
2015. jan. 29. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/41 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem meg tök gáz, hogy ilyen elitista nézőpontból közelítünk meg embereket. Csak azért, mert valaki nem érti a függvényeket vagy nem tudja megjegyezni az évszámokat még nem lesz értéktelen. De emellett semmivel sem lesz több bárkinél is, ha ezeket tudja. Annak a válaszolónak van sokban igaza, hogy az a jobb kérdés, hogy a munkád mennyit ér, de az sem egy stabil állapot ami soha nem fog stagnálni. Teszem azt, most a reálos beállítottságúaknak áll a világ, de egyszer minden szakma feltelítődik és akkor sok reálos képzés is feleslegessé válhat. Vagy éppen divat lenézni a bölcsészeket, pedig egy különleges és piacképes nyelvi diplomával még jobban is kereshet az ember, mint mondjuk egy informatikus vagy egy mérnök.


De amúgy meg egy reál vagy egy humán diploma/tehetség még nem jelenti azt, hogy az illető nem lehet ostoba és többet érne bárkinél, vagy intelligensebb lenne másoknál.

2015. jan. 29. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/41 anonim ***** válasza:
32%
Személy szerint ha elém állítanának egy épp ugyanannyira sikeres reálost és humánost, hogy döntsek, melyiküket tisztelem jobban, zsigerből a reálost mondanám. Sokkal többre tartanám, viszont én elfogult vagyok, mivel a tudományokért és a racionalitásért oda vagyok, míg az osztályom irodalmi érdeklődésű rétege egytől egyig magát nagyon egyedinek gondoló elvont sznob. Emiatt lett ellenszenves a humán oldal, pedig valaha szerettem - a történelmet legalábbis.
2015. jan. 29. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/41 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem manapsag elmondhato, hogy igen. Alapvetoen nagyra ertekelem, ha valaki muvelt, de mostanaban sajnos human szakokra leginkabb azok a fiatalok mennek, akik nem akarnak dolgozni, es otthon akarnak ulni meg x evig, pialni, egyik bulibol a masikba jarni, satobbi. Ezt egy orvosin vagy egy mernokin peldaul nem nagyon lehet megcsinalni, mert hamar kibuknak az ilyen mentalitasu emberek. Aki viszont komolyan veszi a humant, azt ugyanugy megbecsulom, mint azt, aki real beallitottsagu. Onmagaban nem ez hatarozza meg, hogy ki mennyire ertekes.
2015. jan. 30. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/41 anonim ***** válasza:
Mivel a reál tárgyakat általában kevesebben értik vagy tudják megtanulni magas szinten és a k+f-ben nélkülözhetetlenek. Legyen az akár csillagászat, röppályaszámítás, hídépítésnél tervezés, statika, statisztika, nyilvánvaló, hogy mindig az az értékesebb a piacon, amiből kevesebb van. Ami persze nem egyenlő azzal, hogy maga az ember mennyit ér és az amit csinál, passzol-e az életcéljához és feladatéhoz. Ezért a kérdés iylen feltevése hogy az "...ember többet ér". A NASA-nál és a feljesztésben hasznosabb, de egy kevésbé kvalifikált munkánál teljesen mindegy a beállítottság, legyen az akár alapszintű banki munka, postás, vagy takarító.
2015. jan. 30. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/41 anonim ***** válasza:

Hadd kérdezzek vissza: mit értesz az alatt, hogy egy ember ér valamennyit? Vagy az alatt, hogy okosabb?


Az okosság egy összetett fogalom. Olyan komplex tudást, bölcsességet és képességeket feltételez, amely alapján egy ember jól tud érvényesülni szakmailag, és bír egyfajta empátiával és/vagy háttértudással is, amellyel megközelíti a problémákat, amikor beszél róluk. Vagyis kiemelkedőt nyújt a saját területén, és kollégái példaértékűnek tartják a munkásságát, hozzáértését. Ilyen értelemben pl. a nemrég elhunyt Hankiss Elemér, mint bölcsész az ország legokosabb emberei közé tartozott. Ahogy annak számít az MTA elnöke, a matematikus Lovász László is, akinek csak azért nincs Nobel-díja, mert matematikából nem osztanak.


Nem is értem, hogy ezek után hogy lehet feltenni azt a kérdést, hogy melyikük ér többet? Ehhez ugyanis kellene egy olyan mindenek felett álló objektív norma, amelyet mindenki elfogad és amely egyértelműen alkalmas arra, hogy egy ember értékét valamilyen számszerűsíthető módon meghatározzuk, és mondjuk egy 50 éven át generációkat tanító legendás fizikatanár teljesítményét összevethessük mondjuk József Attiláéval. Ilyen azonban nincs. Hadd tegyem hozzá: szerencsére.

2015. jan. 30. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/41 anonim ***** válasza:

A reálhoz több ész kell, ami kevesebb embernek adatik meg. Ha ezt bárki vitatja, az bölcsész! :-) (ellenpélda: egy barátom bölcsész, de a logikája jobb, mint az enyém :-) )


Mindegyikre szükség van de az a gond, hogy mindenki diplomát akar, ami rendben is lenne, de ha nincs esze a delikvensnek akkor marad a büfé szak! Ez viszont azt jelenti, hogy felhígul az amúgy fontos humán terület.


A közép és általános iskolában szinte sikk, ha valaki hülye a matematikához és a fizikához. Mindenki gondolja át, hogy mennyi fizikáért, kémiáért, matematikáért rajongó (és értő!!) osztálytársa volt, majd számolja össze mennyi volt aki a történelmet, magyart, stb. szerette. (azt nem kellett érteni, elég volt magolni)

Reál szakokon nem elég a magolás.


Melyik fontosabb? Mindegyik egyformán, de csak akkor, ha tényleg odavaló emberek kerülnének be az egyetemekre. Rengeteg bölcsész (lásd: mindenki akar diplomát, de nem eszes annyira) aki soha nem fog a szakmájában elhelyezkedni, de az adófizetőknek rengeteg pénzébe került, az tényleg nem annyira értékes. Itt a megszerzett tudásra és NEM AZ EMBERRE gondolok. (magolni tud, de nem érti mit és miért tanult)


A helyzetet tovább rontja, hogy kiszorít olyan bölcsészeket, akik tényleg okosak és nem csak a papírért mentek az egyetemre.


A reál szakosok azért jobban el tudnak helyezkedni, magasabb jövedelem magasabb adót is jelent, ilyen értelemben érttékesebb. (bár itt is a hígulás jelentkezik)



A mérleg nyelve kicsit a reál felé hajlik a fenti okok miatt, de a hígulás megkezdődött a reál szakokon is.



Ez a hozzászólásom nem fog tetszeni sokaknak, de ez a véleményem.

2015. jan. 30. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/41 anonim ***** válasza:
100%

"A reálhoz több ész kell, ami kevesebb embernek adatik meg."


Bocs, de ez egy butaság. Mindenhez ész kell, amit magas szinten akarsz művelni. Vagy talán egy történésznek kevesebb esze van, mint egy fizikusnak? Nem, csak máshoz van érzéke. Lehet, hogy nem érti a Schrödinger-egyenletet, de ugyanúgy egy fizikus sem fog soha elemzést írni a második világháborús Magyarország politikájáról és ennek jelenkori hatásairól. Pedig az aktuális politikai eseményeket tekintve ennek sokkal több köze van a mai hétköznapi valósághoz, mint a Schrödinger-egyenletnek.

2015. jan. 30. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/41 A kérdező kommentje:
Köszönök minden választ! Egyébként csak azért kérdeztem, mivel én 16 éves gimnazista vagyok és eléggé humán, emiatt vannak néha komplexusaim. l. (nem nagyképűségből) a történelem a kedvenc tantárgyam és az évszámok 80% csuklóból vágom stb., de pl. a kémiához tiszta hülye vagyok olyan 3-4-es a szintem (a matematika és a fizika jobban, ha összeszedem magam és leülök tanulni meg gyakorolni).
2015. jan. 30. 17:52
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!