Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Felnőtt korra valóban kiegyens...

139 kérdése:

Felnőtt korra valóban kiegyensúlyozódnak az önértékelési/önbizalom problémák?

Figyelt kérdés

Úgy vettem észre, hogy ezek leginkább fiatal korban bírnak nagy jelentőséggel, és akkor származnak ezek hiányából, vagy éppen az oktalan túl biztos meglétéből nagy hátrányok és csalódások. Rengeteg ma már magabiztos embertől lehet hallani, hogy régebben semmi önbizalmuk nem volt és egy nagy senkinek tartották magukat. Kíváncsi vagyok, hogy ez, hogy változott meg? Idő? Nem hiszem, hogy az idő önmagában elegendő, inkább az érési folyamat érthető ez alatt? Ahogy érnek az emberek az értékrendjük szerintem egyértelműen "javul", viszont azzal nem jár automatikusan önbizalom...

16L


2015. jan. 24. 11:36
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Nem minden esetben, csak akik felnőttként önbizalomhiánnyal küzdenek, azokról te nem hallasz, mert egyszerűen ők már nem hallatnak magukról.
2015. jan. 24. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 sándorjános ***** válasza:
100%

Az önbizalom nem kor függvénye, hanem lelki állapoté és körülvevő közegé. Ha az embert csalódások érik romlik az önbizalma legyen az felnőtt/gyermek, inkább azt mondanám, hogy mire megérik az ember gondolkodása rájön, hogy a kis problémák fölött át kell siklani és csak a nagyobbakkal foglalkozni. Az érettség nem egyenlő a felnőttséggel. Húsz éves vagyok, de megfigyeltem, hogy vannak még negyven éves emberek is, akik óvodásokhoz hasonló problémákon rágódnak és érzik rosszul magukat. Hasonló emberekre vall az is, hogy feleslegesen törődnek olyan emberek gondjaival, akiket bár ismernek, de tudják róluk, hogy rossz emberek, vagy rossz tulajdonságaik vannak... egy érett ember inkább a saját gondjával törődjön, még az is nehéz...

Viszont az önértékelés javulhat, ha adott felnőtt ember tudja magáról, hogy megtette, amit magától megkövetelt és sikeresen halad önmagával való megállapodása felé, a siker útján esetleg, de az élet bármely területére vonatkoztatható az ember célkitűzése.

2015. jan. 24. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Igen, van rengeteg felnőtt akinek gyenge az önértékelése, van amelyik jól leplezi és van amelyik nem.


Kamaszkorból kinőve, ahogy különböző dolgokat él meg az ember, előbb utóbb rájön dolgokra a saját tapasztalatai alapján vagy másoktól tanulva.

De van aki nem jön rá.

Van, aki beképzelt marad, van aki alacsony önértékelésű, stb.


De az értékrend változik, ebben biztos lehetsz.

Például rájössz, hogy ami kamaszkorban fontos volt, már nem annyira fontos.

Vagy rájössz, hogy attól nem leszel boldog ha másoknak akarsz megfelelni. Csak magadnak kell megfelelned.

És hasonlók.

2015. jan. 24. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

Az elsővel egyetértek. Általában azért tűnik így, mert mi csak ezt halljuk a TV-ből, rádióból, internetről. Akinek nincs önbizalma, az nem is fog mutatkozni. Vannak olyan emberek is, akiknél ez a dolog úgymond "mutálódik".


Például annyira nincs önbizalma, hogy hazugságokkal kérkedik, csakhogy megdicsérjék. Vagy vannak azok, akik állandóan a pozitív megerősítéseket hajkurásszák, hogy pótolják azt, ami hiányzik belőlük. És persze ott vannak az első hozzászóló által említett csendben bujkáló emberek. A lényeg, hogy egyikük sem emelkedik ki az átlagból, ezért a médiában nem hallunk róluk - pedig rengetegen vannak.



Az önbizalom/önértékelés megváltozását véleményem szerint nem várhatjuk csak az időtől. Nem az időtől fog valaki megjavulni, hanem az általa befogadott információk másságától. Pl. valaki egész gyerekkorában azt hallotta, hogy "buta vagy, béna vagy, rossz vagy" stb., akkor nyilván egy idő után kialakul az önbizalomhiány. De mondjuk kiderül róla, hogy tehetséges színész, elkezd színészkedni, és azt fogja hallani, hogy "ügyes vagy, tehetséges vagy" stb., megváltozik a környezetéből származó visszajelzés érzelmi töltete, ezért nő az önbizalma. Aztán eljut oda, hogy a leghíresebb filmekben játszik főszerepet.


Nyilván ez egy eltúlzott példa, de szerintem a lényeg benne van.



És vannak azok, akiknek nincs veleszületett tehetségük, de szorgalmasak és kitartóak. Ők azok, akik ki akarnak törni az ördögi körből. Én úgy gondolom, hogy rengeteget kell tenni az önbizalom megszerzésért, és akikről azt halljuk, hogy sikerült, azok valóban tettek is érte. 1,5 éve dolgozom ezen én is, és bár értem el sikereket, az önbizalomtól még mindig mérföldekre vagyok.

________________


Nem muszáj adnod a válaszomra, mert én sem vagyok felnőtt, de rengeteget foglalkozom lélektannal, pszichológiával és a személyiség megváltoztatásának fortélyaival.

17/L

2015. jan. 24. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%
Előző vagyok. Azt kihagytam, hogy nem azon van a hangsúly, hogy mit kap a környezetétől az illető, hanem attól, hogy mit és hogyan fogadja be az egyén. Van olyan, akit vérig sértenek, még is van önbizalma, jó az önértékelése, mert nem azt fogadja be, hogy mások mit mondanak, hanem, amit ő gondol helyesnek.
2015. jan. 24. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%
Felnőtt korukra egyszerűen megunják, hogy azzal foglalkozzanak, mit gondol róluk a többi hülye.Ebből adódóan jobban érzik magukat :)
2015. jan. 24. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszaitokat!

Most a médiát nem vettem alapul, ott egyértelműen nem az ilyen problémákkal küzdő embereket fogják mutogatni (vagy valószínű ők is megjárták ezt az utat vagy semmi önbizalmuk ezért átesnek a ló túloldalára és ez remek alapanyag a "celebkedéshez") de szerintem ez nem is baj. Személyes tapasztalatokból gondolom, hogy elhalványul ezeknek a jelentősége mivel később a legtöbbeknél helyére kerülnek a dolgok, viszont olyan is volt már többször, hogy én "istápoltam" 0 önértékeléssel rendelkező felnőtt embereket. Ezek ellenére erre a következtetésre jutottam, és kíváncsi vagyok, hogy mások (lehetőleg felnőtt emberek) is így gondolják e? :)

2015. jan. 24. 12:53
 8/10 A kérdező kommentje:
Másik elméletem, hogy mivel kikerülnek az iskolából, legtöbbször családot alapítanak (akik egy állandó támaszt nyújtanak és ők lesznek a prioritás), saját baráti társaságra tesznek szert (most is nagy általánosságban beszéljünk tudom nem mindenkinél alakulnak úgy a dolgok) kikerülnek abból a közegből ahol nem lehet kilógni és lehetnek önmaguk nem kell azzal foglalkozni állandóan, hogy ki mit gondol/szól (mert bármennyire is mondom én is, hogy hülye az aki így tengeti napjait akár éveit, onnan nem lehet elmenekülni minden nap 8-9 órán keresztül rettenetes ha akár 1 ember is megjegyzéseket tesz, ellened hangolja a többieket stb szóval érthető amikor valaki abba fekteti az összes energiáját, hogy ki ne lógjon.) Lényeg a lényeg, ha megszűnik ez a nyomás biztos rengetegen kivirágzanak mert megtehetik, hogy nem foglalkoznak ilyenekkel! Mindenhol azt nevelik belénk, hogy nem szabad másnak lenni és meg kell felelni mindenkinek.
2015. jan. 24. 13:08
 9/10 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem nem, csak felnőtt korra megtanulják leplezni az emberek. Van annyi tapasztalatuk, hogy ellesték másoktól, hogy hogy kell "normálisan" viselkedni. De ha olyan helyzetbe kerülnek, ahol valamiért nem tudják viselni az álarcot, akkor rögtön kiderül, mennyire önbizalomhiányosak. Gondolok itt arra, hogy hány betegesen féltékeny ember van, aki ok nélkül kutakodik a másik után, vagy hányan maradnak benne egy nagyon rossz kapcsolatban is, csak hogy egy kis ideig se legyenek egyedül. Pedig első ránézésre általában még feltűnően magabiztosnak is tűnnek, mert ezzel leplezik az önbizalomhiányukat. A gyerekek pedig nem játsszák meg megukat, ők azt mutatják, amilyenek valójában.
2015. jan. 24. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Elmondom hogyan lett önbizalmam.

Világ életemben volt rajtam plusz 5 kiló felesleg, ami egyébként nem áll rosszul meg nem vagyok dagadt, csak szimplán nem vagyok laposhasú, simabőrű lány. A jelenlegi párom szépen levitte az önbizalmam a béka segge alá egy időben. Aztán a sok családi probléma meg a sok párkapcsolati nehézségek és a depresszió legmélyéből való kikerülés után egyszer csak azt vettem észre, hogy nem érdekel már senki véleménye. A mai napig kapom az ívet még apámtól is meg a páromtól, hogy kicsit fogyni kellene amíg fiatal vagyok, mert majd ha lesz gyerek meg majd a 30as éveimhez érek, akkor úgy is elfogok hízni. Tudjátok mit? Lesz.rom! És mivan akkor ha kicsit elhízok? Mintha nem lehetne rajta változtatni. Ro.adtul nem érdekel már, hogy hány kiló felesleg van rajtam, mert rájöttem, hogy én világ életemben ilyen voltam. Akkor tudtam kellő vékonyságra lefogyni, mikor rendszeresen tornáztam meg futni jártam. Az a mély depresszió amiből sikerült kikerülnöm még egy löketet adott, hogy magasról tegyek az ilyen véleményekre. Senki nem tökéletes és nem is akarok az lenni. Így is megvagyok magammal elégedve és szépnek látom magam emellett folyamatosan kapom így is másoktól a bókokat. Szerintem ez egyértelmű jele annak, hogy nem vagyok egy csúnyasági pótlék. A suliban a legszebb lányok között voltam számontartva. Hozzáteszem most 22 éves vagyok, úgyhogy ez a folyamat nálam viszonylag gyorsan lezajlott, mivel pl. a velem egykorú barátnőm még mindig azon izgul, hogy divatosan öltözködjön meg hogy elég vagány legyen az instája... engem ezek is hidegen hagynak már.

2019. júl. 2. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!