Létezik szabad akarat?
Miért ne létezne? o.O
A szabad akarat létezik. Nem szabad akaratodból mész el enni? Nem szabad akaratodból mozgatod a testrészeidet, gondolkozol, döntéseket hozol? Vagy esetleg téged más irányít?
Persze, vannak olyan helyzetek, amikor korlátolva vagyunk, de a szabad akarat akkor is él. Pl. ott van a vezetés. Ha akarsz, mehetsz az ellentétes sávban, forgalommal szemben, csak megbüntetnek... Attól még akarhatod és szabad akaratodból meg tudod tenni, csak nem tanácsos...
A munkahelyen is korlátoltak vagyunk, de a szabad akarat mindig ott van a kezünkben. Nem beszélhetsz gorombán a főnökkel, mert az illetlen... De ha akarod, meg tudod tenni, csak kirúgnak és pletykálni kezdenek.
Szóval hogy értsd: vannak olyan dolgok, amiket nem teszünk, nem tehetünk meg, de ez nem a szabad akarat hiánya miatt van. Azokat a dolgokat ugyanúgy meg tudod csinálni, csak éppen valamilyen erkölcsi vagy politikai szabály próbálja eltompítani bennünk azon tett iránti vágyat.
A szabad akarat mindenkiben megvan, ez olyan dolog, amit nem vehetnek el tőlünk. :)
Szerintem nincs.
Csak annyit tudunk megtenni, amire programozva vagyunk emberként. De ezt nem láthatjuk át, mert nem látunk túl a határainkon... Eljutunk az űrbe, és más bolygókra meg galaxisokba, de ez még mindig benne van abban a keretben, amire képesek lehetünk, ami benne van a programunkban.
A tudatunk, a testünk is korlátozva van, a spirituális élmények, a szokványosnak tekintet tudatállapotok átlépése is benne van a lehetőségeinkben.
azért kérdeztem, mert sok kérdést írok ide, és a nagy gondolkodók, és sezrintem sincs szabad akarat.
na jó, én azért gondolom úgy, hogy nincs, mert hiszek nekik.
Valójában csak kíváncsi voltam, hogy okosakat írnak-e ide, érdemes-e az ide írókra halllgtani.
kellemeset csalódtam :) köszike
Ha van nálad Discovery Science csatorna.
Ajánlom neked ezt a filmet :
Morgan Freeman A féreglyukon át: Létezik-e a szabad akarat?
A legközelebb 2013. December 26. 20:10 kor lesz.
Ajánlok két cikket: [link] és [link]
Láthatólag tudományosan is megközelíthető a kérdés, nem csak agyalással. A nagy gondolkodók is agyalnak, és ezért is jutnak teljesen ellentétes következtetésekre. Van olyan út, amelyen erre a részletkérdésre is megkapod a választ. De ha a valódi választ keresed és megkapod, tudni fogod, hogy a szabad akarat kérdése teljesen lényegtelen.
Csak a belépett látja a linket, a nem belépettnek nem link a link, ezért itt a két cikk címe, ha rá akar valaki keresni:
Mégsincs szabad akaratunk?
Haynes: a tudatalattink dönt, nincs szabad akarat?
Nos, szerintem vagy minden szabad akaratból fakad, vagy nem létezik akarat. Először is: mi is az az akarat? Az akarat nem más, mint egy realizálódó gondolat érzése; egy igény. Mi is az a gondolat? A gondolat nem más, mint a neuronok közti idegszálakon végig futó elektromos longitudionális hullám, frekvencia halmaz. A gondolatok (elektromos pulzusok halmaza) neuronokból neuronokba vándorolnak végül kijutnak a szervezetből és valamilyen formában kinyilvánulnak, pl.: egy izomrángás, egy hangszál rebbenés ... stb. . Mik is vagyunk mi? Mi nem az aggyal vagy a testünkkel vagyunk azonosak, hanem a tudatunkkal. A tudat egy komplex bozonok rendkívül komplex szervezett sokasága, ami reakcióba léphet a neuronokkal. A tudat, vagyis mi, ahogy reakcióba lépünk a neuronokkal gyakorlatilag irányítjuk az emberi testet és érezzük is, a benne lévő változásokat. Egyébként a tudat azonos a lélekkel. A tudat és az agy normális esetben szinkronban van, minél hatékonyabbak, annál tudatosabb az illető.
Szóval; a hiány szüli az akaratot. Az akarat egy folyamat, aminek a végén vagy beteljesül az akart dolog vagy nem, és helyette valamilyen kompenzáció lép fel. Egyszerű példával: nincs itthon yoghurt, nekem hiányzik, tehát yoghurtot akarok enni. Az akarat mindenképp előidéz valamit. Vagy azt, hogy elmegyek a boltba és veszek, vagy azt, hogy megszüntetem a vágyamat a yoghurt iránt (akár ideiglenesen is) és mondjuk eszek helyette tejfölös tésztát. A hiány érzet elme szintű ellentmondásból fakad: valami nincs de én akarom, hogy legyen. A zseniális tudat úgy oldja meg az ellentmondást, hogy vagy olyan folyamatokat indít el (agy által), hogy meg legyen, amit akarok, vagy ne akarjam, bár a kettő néha ugyanaz, mivel ha már valami meg van, akkor előfordulhat, hogy akkor már nem akarom. Pl.: megakarok nézni egy 4 órás nagyon jó előadást, de ha kiderül, hogy nem tetszik, akkor már nem akarom még nézni.
Tehát mondhatjuk, hogy teljesen szabadok vagyunk és az akaratunk is. - "Ez nem igaz, mert pl. mindig dolgozni kell, hogy pénzt kapjunk" - De igaz. Mindig van választási lehetőségünk! Választhatunk, hogy dolgozunk, így kapunk pénzt és eltudjuk látni magunkat, vagy nem dolgozunk, hajléktalanok leszünk és éhen halunk az utcán. Akár milyen is, de mindig vannak választási lehetőségeink és mi szabadon válaszhatjuk őket. Másik példa: -"Muszály telefon számlát fizetni."- Ez sem igaz. Dönthetünk úgy, hogy nem fizetjük. De akkor utána meg nem fogunk tudni telefonálni. Viszont mi eldönthetjük mindig, hogy mit csináljunk. Ez szabad akarat. Mindig van döntési lehetőségem. (Nyilván bizonyos döntések kizárnak bizonyos anyagi javakat vagy életfeltételeket.)
Viszont függetlenül attól, hogy mi vagyunk a tudat, biztos mi irányítjuk önmagunkat? A tudat önmagát irányítja, viszont ha mi úgy értelmezzük a létezésünket, akkor vehetjük úgy, hogy mi nem önmagunk vagyunk, hanem az amit irányítunk, pl.: a testünk vagy az agyunk. Ebből a szempontból nincsen akaratunk, csak érzéseink. Ha ez így lenne, akkor ez lenne a rabszolgaság lebrutálisabb módja. Tételezzük fel, hogy mi a tudatunk vagyunk és vizsgáljuk meg azt a tudatot, amelyik nem mi vagyunk. Azt vehetjük észre, hogy fizikai, matematikai és logikai szigorú törvényszerűségek komplex sokasága függvényében működik. Tehát bármi történik, ki lehet következtetni, hogy mit fog rá reagálni. (Ehhez tudnunk kell minden fermion és bozon állapotát és helyét ott és attól a helytől pár km-es körzetben, hogy kiszámítsuk nagyon bonyolult eljárásokkal a tudat következő állapotát. Tehát ezt mai eszközökkel nem, de ettül függetlenül meg tudnánk oldani.) Viszont ha kötött törvényszerűségek alapján működik a tudat, akkor meg nem beszélhetünk akaratról. Tehát akarat e szerint nincs. Viszont ha úgy értelmezzük, hogy mi magunk vagyunk ezek a törvényszerűségek, akkor pedig minden ami létezik a mi akaratunktól függ ...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!