Gyermekkorban az ember máshogy látja az őt körülvevő világot, mint felnőtt korában?
Természetesen máshogy látjuk, hisz konkrétan biológiailag nem vagyunk elég érettek ahhoz, hogy e komplex világ működését átlássuk, megértsük. Legfeljebb alap fogalmakban tudunk gondolkodni, vagy (kicsiként) még abban sem.
Egy 5 éves számára a munka azt jelenti, hogy anya/apa nincs otthon.
Egy 10 éves számára annyit jelent, hogy a szülő elmegy dolgozni, hogy legyen pénz. Meg mert muszáj.
A politikai ideológiákat, gazdaságot, kultúrákat, nemzetközi konfliktusokat stb. pedig nyilván meg se próbáljuk elmagyarázni nekik, mert ennek a befogadása meghaladja a képességeiket.
---
Hogy van-e olyan, aki bennemarad? Létezhet ilyen (most kapásból a Pán Péter szindróma jutott eszembe), de ez akkor egyértelműen mentális probléma.
Gyerekként minden a szülők lencséjén át van megítélve. Apu azt mondja a lila ronda szín, tehát utálom a lilát. Anyu nem szereti a mákos tésztát, tehát én se eszem meg a menzán. Apu mindig ezt a zenét hallgatja, tehát ez egy jó zene. Anya fél az bogártól, tehát én is megijedek.
Egy 16-25 alatti eleve meg se kérdlőjelezi a szülők értékrendjét, világnézetét.
Mielőtt elköltözik valaki otthonról, minden az ottani ízlésnek, világnézetnek, prioritásoknak van alárendelve.
Ilyenkor szokott jönni a felismerés, hogy hú basszus, anyámék se tudják ám mi van, ők is mondanak meg hisznek hülyeségeket.
És nem, ez már nem a kamaszos dac, hogy csakazért se csinálom azt amit te, hanem hogy az ember mögé lát a dolgoknak, és felismeri, hogy a szülei is csak emberek.
Aztán jön az a sokk is, amikor eléred azt a kort, ahány évesek anyádék voltak amikor te születtél. Gyorsan kontextusba kerül, hogy ja, azért csinált anyám olyan fura kajákat, mert 19 éves volt 1991ben, és 0 tapasztalattal próbált háztartást vezetni.
Vagy a dolgok amitket a szüleid mondogattak, az egy 24 éves bölcsességei voltak, nem valami isteni kinyilatkoztatás.
Igen. Akkor még sokmindent nem értünk meg mást hiszünk. Pl, egyszer voltam a mekiben, és kaptam ilyen kis zászlót a kajához, és azt gondoltam, de kedvesek...amúgy meg marketingfogás
Vagy amikor vettünk egy hajszárítót és mindenféle extra garanciákat ajánlottak, és meg: milyen kedvesek hogy törődnek azzal, hogy ne törjük össze, amúgy meg a pénzre ment az egész.
Sosem mutatták meg nekem otthon, hogy gonoszak is lehetnek a gyerekek. Azok voltak, meg is tapasztaltam általános iskolában. Így változott meg a véleményem, hogy senkiben sem szabad megbízni stb stb.
Amikor megszületünk, (jó esetben) egy buborékban élünk, ahol szeretnek minket a szülők, rokonok, nem kiabálnak velünk, minden ember mosolyog ránk meg próbál velünk játszani. Miközben a világ kegyetlen. Minden megváltozik, persze.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!