Mik a különbségek és hasonlóságok egy pszichopata egy borderline és egy nárcisztikus viselkedésében, tetteiben?
Exem igazolt borderline volt. Az anyja a nárcisztikus mintapéldánya volt, az összes jellemzője igaz volt rá. Nem sok közös volt bennük, nem nagyon lehet összehasonlítani.
Valóban túl összetett a téma ahhoz, hogy ezt itt ki lehessen elemezni, és nem mindenkire ugyanaz jellemző, vagy nem ugyanabban nyilvánul meg. Egyetlen közös mind a 3ban, hogy egyik sem "normális". Jó esetben egy nárcit kerülsz, mert nem jó a társasága. A borderline talán nem fog elsőre feltűnni, szerethető, de élhetetlen (számomra) vele az élet. A pszichopata meg kifelé nemigen mutat semmit, lehet, hogy hosszútávon sem derül ki, hogy az.
Szia kimásoltam a chatgpt üzenetét ő az ilyeneket jól össze tudja foglalni.
A ChatGPT ezt mondta:
ChatGPT
A pszichopata, borderline személyiségzavaros, és nárcisztikus személyek viselkedése és tettei között számos hasonlóság és különbség figyelhető meg, főként a motivációik, érzelmi állapotuk és interperszonális kapcsolataik alapján.
Hasonlóságok:
Manipuláció: Mindhárom típus hajlamos manipulálni másokat saját céljaik elérése érdekében.
Empátia hiánya: A pszichopaták és nárcisztikusok empátiahiánya nyilvánvaló, míg a borderline személyiségzavaros embereknél ez inkább az érzelmi instabilitás következménye lehet.
Interperszonális kapcsolatok zavarai: Mindhárom esetben gyakoriak a felszínes, problémás kapcsolatok, ahol a másik fél felhasználása vagy elidegen előfordulása.
Érzelmi instabilitás: Bármilyen módon, mindhárom típus esetében előfordulhat érzelmi labilitás, de ez a legjobb a borderline személyiségzavarnál legszembetűnőbb.
Különbségek:
Pszichopata:
Érzelmi hidegség: A pszichopaták nem éreznek mély érzelmeket, és teljesen hidegek tudnak maradni olyan helyzetekben is, ahol mások érzelmeket élnének.
Bűntudat és lelkiismeret hiánya: Ritkán vagy soha nem éreznek bűntudatot a tetteik miatt, és nincsen lelkiismeretük, ami nem engedné őket abban, hogy más bántsanak.
Célorientált viselkedés: A pszichopaták általában racionálisak és kiszámítottak, tetteiket gyakran hosszú távú célok vezérlik.
Borderline személyiségzavar:
Érzelmi intenzitás és labilitás: A borderline személyek szélsőségesen intenzív érzelmeket élnek át, gyakoriak a hirtelen hangulatingadozások és az érzelmi kitörések.
Félelem az elhagyástól: Jellemző rájuk az erős félelem az elhagyástól, ami extrém viselkedést váltott ki, például önsértést vagy öngyilkossági kísérleteket.
Identitás zavar: Gyakran küzdenek önazonossági kérdésekkel, identitásuk labilis, ami bizonytalanságot szerez.
Nárcisztikus személyiségzavar:
Felsőbbrendűségi érzés: A nárcisztikus személyek gyakran hiszik, hogy különlegesek, és csak különleges emberekkel kellene érintkezniük.
Igény a csodálatra: Állandóan elismerésre és figyelemre vágynak, és gyakran rendkívül érzékenyek a kritikára.
Kapcsolatok eszközként való használata: Hajlamosak másokat eszközként használjon saját szükségleteik kielégítésére, és kevesebb törődnek a másik fél érzéseivel.
Összegzés:
Míg a pszichopata, a borderline és a nárcisztikus személyek viselkedésében vannak hasonlóságok, különösen a manipuláció és az érzelmi kapcsolatok terén, alapvetően eltérőek a motivációik, érzelmi reakcióik és kapcsolataikban. A pszichopaták hidegek és számítóak, a borderline érzelmileg intenzívek és instabilak, míg a nárcisztikusoknak a figyelem és elismerés a legfontosabb.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!