Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Tárgyiasításra lehet példákat...

Tárgyiasításra lehet példákat mondani? Nők vagy férfiak tárgyiasítására.

Figyelt kérdés
aug. 3. 12:23
 1/6 anonim ***** válasza:
34%

"Mi az a tárgyiasítás?

Azt nevezzük tárgyiasításnak, amikor egy személyt nem személyként, hanem tárgyként kezelünk. A tárgyak célja, hogy valamire használjuk őket. Vagyis egy női test tárgyiasítása azt jelenti, hogy ahelyett, hogy egy gondolatokkal, érzésekkel, reményekkel és álmokkal rendelkező személyként tekintenének rá, nagyon beszűkült módon csak a testével foglalkoznak.


A tárgyiasítás hatalmas téma, ezért az egyszerűség kedvéért nézzünk néhány példát arra, miben mutatkozhat meg, és hogyan vezethet negatív testképhez.


Amikor az utcán sétálsz, és valaki megjegyzést tesz a testedre (vagy csak utánad fütyül), akkor kirakati portékának tekint, és nem veszi figyelembe az érzéseidet.


A filmekben is találkozhatunk tárgyiasítással. A férfi szuperhősök menő, praktikus jelmezt és kiegészítőket viselnek, míg a szuperhősnők szerelése inkább szexi: jóval több a meztelen bőrfelület, és gyakran magassarkúban feszítenek! Minden szuperhős fantasztikus, de tűsarkúban vadászni a rossz arcokra nem tűnik túl realista elgondolásnak.


Bizonyos testrészek is lehetnek tárgyiasítás áldozatai, vagy nagyon egysíkúan ábrázolhatják őket, ami egy cseppet sem tükrözi az igazi emberek sokféleségét és szépségét. A pornófilmeket is sokan kritizálják azért, ahogyan feltüntetik a testeket. Mintha csak makulátlanul szőrtelenített szeméremtestek és apró, babarózsaszín, édesen elrejtett szeméremajkak léteznének, miközben mi sem áll távolabb a valóságtól. A való életben a szeméremtest lehet szőrös, különböző színű, lehet nagy, kikandikálhat a szeméremajak, és ez mind-mind normális és szexi. Az elérhetetlenül tökéletes babatest ideálja oda vezet, hogy szégyenkezni kezdünk a saját testünk miatt.


Az is előfordul, hogy a saját neme miatt válik valaki tárgyiasítás áldozatává. A társadalom évek óta különböző elvárásokat támaszt a két nemmel szemben: a férfi dolga a munka, a család ellátása, a nő meg maradjon szépen otthon gyereket nevelni. Csak azért, mert valaki méhhel jött világra, még nem a gyerekvállalás az egyetlen dolog, amire képes. Van, aki nem akar gyereket, van, aki inkább örökbe fogad, mások pedig arra vágynak, hogy saját kisbabájuk legyen. Az, hogy mit kezdesz az életeddel és a testeddel, csak és kizárólag a te döntésed. Ne törődj a kívülről érkező bírálatokkal vagy elvárásokkal!


Amikor valaki megjegyzést tesz a testedre, vagy azt mondja, hogy ezt vagy azt kell tenned a nemed, rasszod vagy bármi más miatt, azzal csak beskatulyáz. Ez pedig nem jó érzés. Az ilyen piszkálódás vagy megszégyenítés miatt teljesen elveszítheted az önbizalmadat. Negatívvá teheti az én- és testképedet. És most érkeztünk meg a body shaminghez.


Hogyan kezeld a tárgyiasítást?

Ha valaki olyasmit mond vagy tesz, amivel tárgyiasít téged, azzal lehangolhat vagy feldühíthet, és még azt is elérheti, hogy negatívan gondolj magadra és a testedre. Vésd jól az eszedbe, hogy a tárgyiasítás soha nem a te hibád! Épp ezért ne vedd magadra, egyszerűen ne is figyelj oda.


Tárgyiasítás sok szituációban létrejöhet. Ha iskolában vagy a munkahelyeden tapasztalod, beszélj valamelyik megbízható tanároddal vagy vezetővel, hogy felhívd rá a figyelmüket, és elejét vehessék a jövőbeli hasonló szituációknak.


Ha más körülmények közt tapasztalsz tárgyiasítást, a legfontosabb szempont a saját biztonságod legyen! Ez jelentheti azt, hogy odébbállsz, amilyen gyorsan csak lehet. Ne törődj az udvariaskodással, csak menj!


Ha van elég lelkierőd, és nem tűnik veszélyesnek, kérdezd meg az elkövetőt, hogy mi volt a célja a megjegyzéssel. Akár te vagy az áldozat, akár valaki más, ha a tárgyiasítás pillanatában leszögezed, hogy ez egy elítélendő cselekedet, akkor segíthetsz leszámolni vele. De ezt tényleg csak akkor tedd, ha biztonságban érzed magad, és megvan benned a kellő lelkierő!


Ha a közösségi médián ér ilyen támadás, blokkold, és jelentsd a felhasználót, majd felejtsd el az egészet. Semmivel nem tartozol az elkövetőnek, még válaszra sem kell méltatnod. A te közösségimédia-felületed a te világod, ezért semmi olyat nem kell elviselned ott, amit nem akarsz. Ha úgy érzed, hogy rossz lesz tőle a kedved, szüneteltesd a közösségi média használatát! A barátokkal és a közösségekkel való online kommunikáció a kapcsolattartás egyik zseniális módszere. De hidd el, ha néha leteszed a telefont, és más tevékenységekbe fogsz, azzal csak jót teszel a mentális egészségednek. Ha korlátozod a képernyő előtt töltött napi vagy heti időt, az is segíthet.


Egyikünk sem úszhatja meg a tárgyiasítást, sajnos időnként mindenkinek kijut belőle. Néha csak annyit tehetünk ellene, hogy elpanaszoljuk a történteket egy barátunknak vagy a családnak, és lelki támogatást kérünk tőlük, ha rosszulesett. Gyakran emlékeztesd magad arra, mennyire csodálatos vagy, és ha romokban van az önbizalmad, fogadd meg az alábbi jó tanácsokat!"

aug. 3. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Ezt honnan sikerült kimásolnod?
aug. 3. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
73%
Nőket mikor trófeaként kezelik, vagy szimplán húsként, tehát nem az embert látják bennük. Vagy mikor a férfinak is csak a testét, pénztárcáját látják az emberek.
aug. 3. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
49%
Te egy váza vagy! Vagy egy köcsög! :)
aug. 3. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Nőknél amikor a férfiak nem ismerik fel az emberségüket hanem kutyaként viselkednek velük, csak bszásra való tárgyként tekintenek rájuk, ezzel megnehezítve az életüket minden téren.


Férfiaknál tárgyiasítás amikor a politikai hatalommal rendelkező férfiak elküldik őket háborúba, hogy eszközök legyenek a céljaik eléréséhez.

aug. 3. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
5. Nagyon jó példák! 👍(👎)
aug. 4. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!