A britek és az amerikaiak nagyon mások?
8-as voltam. Kanada máig monarchia, Károlynak egyik titulusa az hogy "King of Canada". Nem volt függetlenségi háború, a bennszülöttekkel sem volt olyan mértékű összetűzés, és ne felejtsük el hogy Quebec francia tartomány, eleve kettős államként indult, ez is rányomja a bélyegét a kultúrára.
Nincs az az állammal szembeni mély bizalmatlanság mint USAban, ahol elsősorban azért van szabad fegyvertartás, hogy a nép a korrupt elnyomó kormánnyal szemben fel tudjon lépni. Ez benne van az alkotmányukban. Ilyen máshol a világon nincs. Végtelenül ellenállnak mindenféle adónak, és az állami egészségügyet is csak egy újabb adónak nézik, hiába járna egyértelműen jobban mindenki vele.
Már sok amerikai elnök próbálta bevezetni legalább egy pici részletében az állami szabályozást Utolsó nagy próbálkozás az ObamaCare volt, aminek sokáig ellenálltak, pedig egy vicc, annyira minimális dolgokat ért el. (pl azelőtt egy alap ellátást nyújtó biztosítást képtelen voltál kötni ha túl beteg vagy öreg voltál, mert egy biztosító sem állt szóba veled. Vagy csak méregdrága havi díjjal. Ma már az ObamaCare miatt kötelesek mindenkivel és ugyanolyan áron szerződni. Hihetetlen hogy ez egyáltalán kérdés volt. Eredmény: 16%-ról 8%-ra csökkent a lakosság azon része akinek semmilyen biztosítása nincs - azaz nem látják el ha eü baja van és nincs előre pénze kifizetni, amit úgy kell elképzelni hogy kb 400 dollár ha a háziorvosnál vagy 10 percet, megvizsgál, felír egy receptet meg talán belefér egy vizeletminta elemzés. Valamint
rendszeresen előfordul hogy súlyos vérző sebekkel az emberek Uberrel mennek a kórházba mert nincs többezer dollárjuk mentőre is pluszban).
Szóval a TB egyszerűen szerintük így van jól. Texasi kollégámmal beszéltem erről egyszer, szerinte mi sokkal többet fizetünk összességében, meg ő minek fizessen olyan ember ellátásáért aki lesz.rja a saját egészségét, meg hogy a piaci szabályozás miatt sokkal jobb minőségű az ellátás náluk mint bárhol máshol a világon, ha van pénzed akkor azonnal ellátnak, nem kell fél évet várni egy műtétre stb. Ez igaz is, de milyen áron!?
Visszatérve Kanadához, attól hogy telepesek voltak ott is és szomszédos USAval, teljesen más utat jártak be ők is. Inkább a britekre hasonlítanak mint az USAbeliekre.
Az USA volt a lázadó, függetlenedő gyarmat, Kanada meg az engedelmes jófiú. A köztudatban a kanadaiak a világ legilledelmesebb és legtöbb bocsánatot kérő népe. Még a betörő is hagy egy "ne haragudj" üzenetet a kirabolt lakásban ;)
A britek ridegek, távolságtartóak.
Az amerikaiak melegszívűek barátságosak.
A britek nem őszinték.
Az amerikaiak őszinték, nyitottak.
A britek lustábbak.
Az amerikaiak szorgalmasak.
Az angolok szarkasztikusak.
Az amerikaiak vidámak, teljes más a humoruk, inkább a helyzetkomikum dominál.
Az angolok státuszorientáltak, osztályrendszer van náluk. Számít a származásod, a kiejtésed, milyen suliba vagy egyetemre jártál, milyen családneved van, milyen márkájú cuccokban jársz (voltam egy elit étteremben egyszer, minden férfi virította a Rolex órát).
Az amerikaiak érdem orientáltak. Az érdekli mit értél el önerőből az életben. Sokkal jobb társadalmi mobilitás van, sokkal könnyebben fel lehet emelkedni ha megdolgozol érte.
Az angolok a fociért, krikettért és rögbiért rajonganak.
Az amerikaiak az amerikai fociért, jégkorongért, kosárlabdáért és baseballért.
Hasonlóan sokat isznak. Viszont az angolokból jobban előhozza az ital az állatot.
Mindkét nép hasonlóan hajlamos az erőszakra. Míg Amerikában a lőfegyverrel elkövetett bűncselekmények száma nagyon magas addig Angliában a késelések száma nagyon magas. A nyugati világban ezen két országban a legmagasabb az erőszakos bűncselekmények száma.
Angliában ingyenes az orvosi ellátás (bár megkérdőjezelhező színvonalú), Amerikában biztosítás alapú.
Amikor az angolok utaznak általában nem érdekli őket a helyi kultúra inkább a kicsapongás.
Amikor az amerikaiak utaznak ők sokkal kíváncsibbak a helyi kultúrák iránt és tanulmányozzák is azt.
Mindkét néppel sok dolgom volt. Ennél több párhuzamot is lehet természetesen vonni. Talán még írok.
13
Én meg voltam Olaszországban több helyen is nyaralni. Róma és Sorrento régió tele van Amerikaiakkal, angol akcentust elvétve hallasz. Inkább a kultúráért mennek ilyen helyekre az emberek.
Ellenben olyan helyek mint Magaluf, Ibiza, Zakynthos, Tenerife, Benidorm stb tele vannak angolokkal, gyakorlatilag Angliában érezheted magad. Na ilyen helyekre bizony nem a kultúráért járnak az emberek.
Itt írták nagy különbségek vannak az USA- n belül, és ne felejtsük, tényleg egy 300 milliós országot hasonlítunk egy 70 millióshoz, de Anglia belül is hatalmasak a különbségek az emberek között. Amerikát nem ismerem, de 8 évet éltem Londonban angolok között. Egy átlag Londonernek vagy akár liverpoolinak biztos nem számít annyira a származásod vagy a tökéletes akcentusod, de az biztos távolságtartóbb mint északon, vagy Amerikaiak.
Amúgy az ingyenes egészségügyre nem lehet alapozni, akinek bármi olyan gondja van, hogy rendszeresen kell orvossal konzultálnia annak Angliában (legalábbis Londonban) is muszáj fizetnie magánbiztosítást. Ugyanez a magánnyugdíj rendszerre is, ha valahol munkát kapsz kérdezés nélkül bekerülsz egy magánnyugdíj rendszerbe.
De London elvesztette a tipikus brit arcát, olyan mintha egy mini Egyesült Államok lenne a UK-ben.
"London elvesztette a tipikus brit arcát, olyan mintha egy mini Egyesült Államok lenne a UK-ben."
Engem inkább egy arab Délafrikára emlékeztet! :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!