Lehet az online világon kívül, Facebook, Messenger, Instagram, nélkül élni teljes életet?
Ugyebár ha nem lennék az online világ része, sokan lenéznének.
Régen hogy oldották meg pl a kapcsolat keresést, vagy a személyes talikat, okosteló nélkül?
Lehetni lehet, de adott esetben sokkal egyszerűbb, ha van legalább egy Messenger, mint elérhetőség. Kérdés kiket zársz ki a hiányával.
Én például sok programról Facebookon értesülök. Volt olyan, hogy egy csoportban követték a tevékenységem akiknek tetszett, majd egy meghirdetett programon véletlenül össze is futottunk, azóta is tartjuk a kapcsolatot.
Vagy sokszor csinálunk csoport chatet, leírom, hogy ez a program, ide megyek, aki akar jön aki nem az nem.
Nyilván ettől még elsődleges közlési eszközünk a telefon és ha tehetjük akkor "élő" programot szervezünk, a céltalan irkálást már én sem szeretem.
Lehet bizony, sőt régen is évezredeken át így éltek az emberek :)
Egyébként egyre többször derül ki, konkrétan kutatják is egy ideje, hogy ezek a közösségi oldalak mennyire káros hatásúak. Franciáknál tervezik is korhatárossá tenni, az okostelefonnal egyetemben. Sokszor kifejezetten a toxikus, felháborító és megosztó tartalmat sorolja előre a facebook, ezzel feszültséget és gyűlölködő kommenteket generálva, összeugrasztva az embereket. A másik baj hogy egyszerűen nem erre való az agyunk sem, nem ilyen a huzalozása. Ennyi fölös infóval ha dobálnak az figyelemzavarhoz és kiégéshez vezet, másrészt hogy össze van vegyítve ennyféle ember, ez se természetes állapot, mintha folyamatos feszültségben és háborúban élnénk. Régebben a fórumokon nem volt ez, minden kis szubkultúra külön fórumon volt, saját szabályokkal, aki nem felelt meg kivágták. Rend volt és béke. Manapság a klikk és biznisz miatt ezeket jól egymásnak eresztik sőt még hergelik is őket összeugrasztani, legyen minél több komment és klikkelés. Instáról meg annyit hogy nagyon megdobta a testképzavarok, szorongások, irreális elvárások számát is. Ja és akkor a folyamatos online elérhetőség miatti szorongás is ott van még. Meg a folyamatos fölös versengés, rivalizálás. A likefüggőség. És még sorolhatnám.
Igazából sokkal boldogabb életed lehet, ha ezeket ki tudod iktatni belőle minél jobban.
Lehet nélkülük is élni teljes mértékben. Sőt.
FB-n, Instagramon eleve sosem voltam aktív posztoló, kommentelő (amiért amúgy múltkor be is szóltak nekem ismerkedésnél, mert a srác szerint ez nem normális dolog. nemcsak emiatt nem lett semmi a dologból), bár holtidőben hajlamos voltam, vagyok pörgetni az utóbbit. Ami helyett bőven tudnék produktívabb dolgokat csinálni.
Viszont észrevettem, hogy jobb a közérzetem, az alaphangulatom, amikor nem bújom ezeket a felületeket. Hiába ajánlott az algoritmus 90-95%-ban passzoló, engem érdeklő tartalmakat. Mindig szembejött mások kirakatélete, amihez akarva, akaratlanul hasonlítgattam magam, aminek persze sosem lett jó vége. Szóval már egy ideje tudatosan visszább vettem a közösségi oldalon történő aktivitásomból, nem is veszem olyan komolyan az oda pakolt dolgokat, és tényleg sokat javult ilyenektől is a kedvem.
#14-es válaszban nagyon szépen összefoglalták, hogy mi a gond a napjainkban a közösségi média felületekkel, és miért csúszott el minden a rossz irányba. Az angol "corporate greed" kifejezés szépen leírja ezt a jelenséget.
Elszomorító, hogy hová jutottunk, mert amúgy ezeket a felületeket jobb célra is fel lehetett volna használni.
14-es vagyok, csak megerősíteni tudom amit a 16-os is mond. Mióta tudatosan csökkentettem a szociális média fogyasztásomat, sokkal stabilabb és pozitívabb a hangulatom is. Persze trükkös dolog, mert alapvetően a mai trendeknek már az is a része hogy a pszichológiai hatásokat kielemezve szándékosan függőségeket váltson ki a felhasználókban. Ez alól a közösségi oldalak sem kivételek, ebből ered az egész inger hogy visszamenjen az ember és cél nélkül böngéssze, tekerje lefele a végtelen "nagyon fontos" tartalmakat. Meg hogy posztoljon mindent feleslegesen, mert a lájk és visszajelzés instant kis adag dopamin minden egyes alkalommal. Közben meg eladják a fél életét adatként, amit oda kirakott :)
Szóval a corporate greed nagyon nagyon találó kifejezés, és jó hogy szóba került mert szerintem érdemes rá odafigyelni az élet többi területén is, és kiiktatni az életünkből a hatásait ahol csak lehet! Sokkal teljesebb és boldogabb lesz az életetek, főleg mert a közösségi oldal csak a jéghegy csúcsa. Nem tudom mikor durvulhatott el ennyire, de talán már 10 éve folyamatosan történik ez az egész. A legalapvetőbb funkciókért is sokszor fizetni kell mostanra, és csupa olyan új szolgáltatást vagy feature-t találnak ki, ami gyakorlatilag függőségbe vagy kényszerhelyzetbe rakja a felhasználót. Ott vannak a különböző streamer platformok, csak egyszer legyél net nélkül és ráérzel mi ezzel a probléma. Míg régen pl ha nem volt net, simán filmezhettél, hallgathattál zenél, olvashattál a meglévő készletedből. Vagy csak kikapcsoltad a gépet. De manapság mindent online elérhetőségűvé próbálnak tenni, meg havidíjassá. Aztán szintén corporate greedre remek példa amiért az itteni felnőtt párkapcsolatok legalább fele sokszor egymást öli, a tinder és a többi randialkalmazás. Egy ideje megváltoztatták már tudatosan az algoritmust is, a cél már nem az hogy megfelelő randipartnert találj, hanem hogy minél több időt a felületen tölts, és minél több "bónusz" funkcióra előfizess, ami úgy van kialakítva hogy nélküle kínszenvedés legyen az egész, és elcsábulj a fizetős út felé. És akkor az emberek egymást ölik mert azt hiszik a másik a hülye és a szemét, miközben már a kezdettől cinkelt az egész játék az algoritmusnak és jelenkori üzleti modelnek köszönhetően, és mások közben betegre keresik magukat az emberek nyomorán... :)
Vagy a modern játékipar, megcélozza a fiatal korosztályt, és addiktív szerencsejátékot húz bele szándékosan a lootbox által, hogy minél többet költsenek a szülők pénzéből. De ezen kívül ott még függőséget generálnak az időszakos eventek is, amik fomo-ba raknak és mivel időlimit van, teljesítménykényszerbe is hogy többet játszanak mint amennyit kellene vagy szeretnének.
Egy külön kérdést is megérne ez a corporate greed téma, annyira a jelenkori élet megrontója tud lenni! És tényleg sokszor egymás ellen fordítja az embereket is, akik észre se veszik hogy valójában mi van a háttérben, és mi a valódi ok. Egy ideje elkezdtem tudatos lenni ezekre, szépen sorban visszavágni, kiiktatni őket, és a lelki békém is egyre inkább visszatérőben, ahogy csökkennek a fölös frusztrációk. Szóval csak ajánlani tudom ezt is mindenkinek.
Csak sajnos a csajok semmibe vesznek, ha nincs közösségi oldalam, vagy nem használom a massangert, vagy valami chat klienst.
Lányok
Az sms nem jó?
Vagy ha a pasi szimplán felhív titeket?
Ez lenne a teló célja nem?
"Csak sajnos a csajok semmibe vesznek, ha nincs közösségi oldalam, vagy nem használom a massangert, vagy valami chat klienst"
Az más kérdés, hogy mennyire tudsz ezek nélkül érvényesülni, a legtöbb ember használja, de az nem azt jelenti, hogyteljes életet él . Pedig csak ezek nélkül lehetne igazán.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!