Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Elképzelhető, hogy a szociális...

Elképzelhető, hogy a szociális juttatások miatt változott meg a munkamorál?

Figyelt kérdés

Sokszor jönnek azzal, hogy régen mennyivel szorgalmasabbak voltak és mennyivel lelkiismeretesebben végezték a munkájukat az emberek.


Amennyiben ennek bármi valóságalapja van, szerintem az lehet az oka, hogy talán a 2. világháború előttig gyakorlatilag csak az állami szférában dolgozóknak volt nyugdíja, és úgy általában alig létezett bármilyen szociális juttatás. Ez pedig azzal járt, hogy kénytelenek voltak addig dolgozni, ameddig bírtak, mert utána bevétel nélkül maradtak, illetve muszáj volt a lehető legjobb tudásuk szerint végezni a munkájukat, mert ha kirúgtak valakit, az addig teljesen bevétel nélkül maradt, ameddig nem talált új munkahelyet, és így megvolt rá az esély, hogy az utcára kerül, vagy akár éhenhal.


Ma viszont a szociális juttatások elérhetősége miatt kevésbé vannak rákényszerülve az emberek, hogy a tőlük telhető maximumot nyújtsák, mert kisebb az esély, hogy bevétel nélkül maradnak, ha megszűnik a munkahelyük, illetve kisebb mértékben kell anyagilag támogatni a munkaképtelenné vált rokonokat.



2023. júl. 27. 10:04
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:
Egy szóval ez nem pénz kérdése, hanem szocializáció, több generáción át tanult viselkedés. A rendszerváltás után volt némi fejlődés, de azért nem ugrottunk nagyot.
2023. júl. 28. 06:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 anonim ***** válasza:
Nem hinném. A magyarok többségében mindig ilyen igénytelenek voltak, erről már az 1800-as évekről is van írás
2023. júl. 30. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 anonim ***** válasza:
59%

"19 évesen már szültek és tinin lett házuk is jóformán 3 gyerek mellett is. Gondolom albérletben életükben nem laktak még"


Hát, lehet így is mondani.


A nagyszüleim egy, a családban öröklődött házba költöztek be. Nek vették, hanem volt. Kettő szobája és egy kamrája volt, ehhez építettek hozzá egy konyhát és egy fürdőt. Aztán ebben a kétszobás házban éltünk hatan is, 3 generáció.


Anyám nagynénjéék nem vettek soha házat, hanem a dédnagyanyámnál laktak egész életükben. Ott ugyan valóban építkeztek, de mindig egy helyen laktak.


A feleségem nagyszülei egy két helyiséges tanyába költöztek be fiatal házasként. Azt sem vették, hanem a családban örökölte valaki. Az egyik helyiség volt a lakótér, amiben éltek ők, és a gyerekek, a másik volt az istálló.


Szerintem ezeket meg lehetne oldani ma is. Szinte mindenkinek van a családban egy lakatlan tanya, vagy lepusztult, vidéki ingatlan, ahol örülne a rokon, ha valaki beköltözik. Sokunk szüleinél van egy csomó üres szoba, csak senki nem akar a szüleivel együtt élni. Meg lehetne oldani, hogy úgy építkezünk, hogy az utca jön ingyen dolgozni, csak nem akarjuk, mert nem olyan minőségű lesz a munka, meg akkor majd nekünk is el kellene menni segíteni.


Szóval lehet romantikázni, hogy régen milyen jó volt, de a helyzet az, hogy a lehetőségek romlottak, hanem nőttek, és hozzájuk nőttek az igényeink is. Ha a nagyszüleink egy budapesti lakást akartak volna, ahol minden gyereknek saját szobája van, akkor lóf.sz esélyük sem lett volna, ma meg már ez alatt nyomornak hívunk mindent.

2023. júl. 31. 07:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!