Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Elképzelhető, hogy a szociális...

Elképzelhető, hogy a szociális juttatások miatt változott meg a munkamorál?

Figyelt kérdés

Sokszor jönnek azzal, hogy régen mennyivel szorgalmasabbak voltak és mennyivel lelkiismeretesebben végezték a munkájukat az emberek.


Amennyiben ennek bármi valóságalapja van, szerintem az lehet az oka, hogy talán a 2. világháború előttig gyakorlatilag csak az állami szférában dolgozóknak volt nyugdíja, és úgy általában alig létezett bármilyen szociális juttatás. Ez pedig azzal járt, hogy kénytelenek voltak addig dolgozni, ameddig bírtak, mert utána bevétel nélkül maradtak, illetve muszáj volt a lehető legjobb tudásuk szerint végezni a munkájukat, mert ha kirúgtak valakit, az addig teljesen bevétel nélkül maradt, ameddig nem talált új munkahelyet, és így megvolt rá az esély, hogy az utcára kerül, vagy akár éhenhal.


Ma viszont a szociális juttatások elérhetősége miatt kevésbé vannak rákényszerülve az emberek, hogy a tőlük telhető maximumot nyújtsák, mert kisebb az esély, hogy bevétel nélkül maradnak, ha megszűnik a munkahelyük, illetve kisebb mértékben kell anyagilag támogatni a munkaképtelenné vált rokonokat.



2023. júl. 27. 10:04
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
54%

"Amennyiben ennek bármi valóságalapja van"

. Csak nincs.


"Ma viszont a szociális juttatások elérhetősége miatt kevésbé vannak rákényszerülve az emberek, hogy a tőlük telhető maximumot nyújtsák, mert kisebb az esély, hogy bevétel nélkül maradnak, ha megszűnik a munkahelyük, illetve kisebb mértékben kell anyagilag támogatni a munkaképtelenné vált rokonokat."

. Ez teljes félreértés. Hol látsz Te ilyet?


1. ma sokkal többe kerül az élet. Pl. nem gyűjthetsz fát tüzelőnek, a fűtésért is rendszerint fizetned kell. Sokak számára nincs meg a lehetőség, hogy az étel részét magának állítsa elő és tegye el hosszú hónapokra: mivel az emberek többsége egy kis lakásban él, ahol a pihenésen kívül másra nem sok lehetőség van, a logisztika ezen részét a kereskedelmi szektornak fizeti meg. Stb.

2. régen sokkal nagyobb családok, jobban tudtak segíteni annak, aki esetleg megszorult.

2023. júl. 27. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
58%
Igen, ez is benne van.
2023. júl. 27. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
100%
Ha valami miatt (és valamely terüelten) csökkenhetett a munkamorál, az inkább az, hogy az ember elidegenedett a munkájatól, az általa létrehozott értékétől. Pl. amíg egy pék látja a kisült kenyeret, ahogyan eszik, vagy hogy a termőföldből kibújik a termés, baromi nehéz motiváltnak lenni, amikor annyi a dolgod, hogy Excelbe irogatsz be számogat, majd évvégén részvényesek lefölözik a profitot. Egyszerűen nagyon sok a munka, ahol nem látszik, mi is az értelme az egésznek, és ma már a technokrácia térnyerésével több az ilyen, de ez nem minden területre igaz.
2023. júl. 27. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
48%
Máshonnan közelítem: az életszínvonal emelkedésével változott meg, aminek egy része a szociális juttatás. Nem nagy találmány ez: ha szar az életed, motivált vagy javítani rajta. Ha meg mindened megvan, akkor hová sietnél?
2023. júl. 27. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:

En mashogy latom.

Régen volt jövökilátás tudtak gyűjteni, a felmenők gyerekek mellett is tudtak házat venni, ma meg 200 as alberlet vár felnőve meg mamahotel jövőkép nincs a munkábol hiába dolgozol

2023. júl. 27. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:

"Régen volt jövökilátás tudtak gyűjteni, a felmenők gyerekek mellett is tudtak házat venni"


Én aztán nem rajongok a mostani rendszerért, de ez így elég erős kijelentés. Maradjunk annyiban, hogy a nagyszüleim nem egészen így mesélték nekem.

2023. júl. 27. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
63%
A nagyszulök? Anno 19 évesen már szültek és tinin lett házuk is jóformán 3 gyerek mellett is. Gondolom albérletben életükben nem laktak még.
2023. júl. 27. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:

"Gondolom albérletben életükben nem laktak még."

. Dehogynem. Rengeteg lakás állami tulajdonban volt. Innen van a főbérlő/albérlő kifejezés: a főbérlő volt a "de facto" tulajdonos, aki az államtól bérelte a lakását. Az albérlő meg a főbérlőtől.

2023. júl. 27. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
Es az is egy havi fizetesbe kerult?
2023. júl. 27. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
100%

Elég zavaros a kérdésed. Nem derül ki, hogy melyik korszakra gondolsz, hogy hú de jól dolgoztak.


A Horthy-korszak idején és korábban nem volt semmi joga a munkavállalónak, és ezt olyan szinten kell érteni, hogy bármikor indoklás nélkül elzavarhatták az embert, de simán meg is pofozhatta stb. a munkáltató a dolgozót, gyerekeket is dolgoztattak.


Ebben a korszakban elég keveseknek volt saját lakásuk: inkább bérlakások és albérletek voltak. Ez olyan mélyen ivódott be, hogy a lakásbérlést még most is a többség albérletnek hívja, holott bérlet, mert közvetlenül a tulajdonostól bérel. Nagyon keveseknek volt saját tulajdonuk, főleg a városban. Voltak viszont cselédek, akiknek nem ritkán nemi erőszakot is el kellett tűrni, mert annyira ki voltak szolgáltatva. Különben mehettek volna az utcára a semmibe, és a minimális jogaikkal sem voltak tisztában, meg hát jogegyenlőség sem volt, vagyis élből elhajtották volna őket, így nem is bíztak az igazságszolgáltatásban, és bizonyítani se tudták sehogy...

Jó, ha kifizették őket alkalmi munka esetén.


A szocializmusban elég felemás volt a helyzet, volt ahol nagyon dolgoztak, akik hittek a rendszerben, stb. és voltak, nagyon linkek. Ekkor nem nagyon ment a kirúgás, max. bizonyos vállalatoknál felírtak a szégyenfalra egy hétre, de ezt is leszarták.


A munka becsületét meg azt, hogy a dolgozó ne fölényeskedően viselkedjen, mintha szívességet tenne, nem tanították a gyereknek a szülők. Akkoriban pl. nagy úr volt az eladó, hiszen gyakran volt hiánycikk ez-az, és gyakran árultak "pult alól", és a portás is nagyszájú volt az egyszerű emberrel. Ebben a rendszerben csak nyegle.


Magyarországon az üzletpolitika is szar a munkahelyeknek, nem becsülik meg igazán az ügyfeleket, vendégeket. Jobb helyeken ha kellemetlenséget okoznak, akkor nem intézik el egy bocsánatkéréssel, hanem pl. egy cukrászdában pl. vendégül látnak valamivel "engesztelésképpen". Én ilyesmit Magyarországon összesen kétszer tapasztaltam: egyszer töltött rántott gombát kértem, és simát kaptam, és megkaptam a töltöttet, de nem szedték le a tányéromról a simát, egyszer meg egy neves cukrászdában több mint negyedórát kellett várni a megrendelt tortára, amiért időpontra mentünk, és megvendégeltek egy kávéval. Egy harmadik esetben a forró csokit kilötyögtette a csaj, hogy a tányér tiszta lötty lett a pohárral együtt, és mondta, hogy hoz másikat, én erre viccből mondtam, hogy "rendben, de ezt is hagyja itt nyugodtan, inkább kárba, mint pocsékba", és akkor azt otthagyta. Ausztriában, Németországban egész más a kultúra ezen a téren. Ott minden téren másképpen viselkednek az emberek.

2023. júl. 28. 06:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!