A szenvedélyes, expedíciós, magashegyi hegymászók többsége a szenvedélyében leli a halálát?
Suhajda Szilárdnál is láthattuk (minden bírálat, meg "megmondóemberkedés" nélkül), hogy a megszállottja volt az ilyen jellegű hegymászásnak. Le akarta győzni a biológiát és a fizikát, szinte-szinte kísértette a halált. Kijelölt magának öt hegycsúcsot, amit meg akart mászni oxigénpalack és magashegyi teherhordók nélkül, teljesen egyedül, jelszóval az "nem lenne tiszta", ha nem így tenne. Ezek természetesen a világ legnehezebben megmászható, illetve legmagasabb hegyei. Ha alapvető genetikai és egyéb tényezőket figyelembe veszünk (még helyi tibetiek, serpák, meg nepáliak is vesztek oda, pedig nekik nagyon hosszú ideje genetikailag alkalmazkodtak azokhoz a terepviszonyokhoz, ehhez semmilyen aklimatizációs izé hatására sem lehet alkalmazkodni teljesen), akkor az hiszem nem túlságosan ünneprontó kijelenteni, hogy arra, hogy ezt mind túlélje nem volt túlságosan hatalmas az esély. Ez nem a csúcs lett volna (átvitt értelemben és szó szerint is), amin abbahagyta volna, hanem még ment volna tovább a legmagasabbnál még nehezebben megmászható hegyekre. Az meg még rosszabbá teszi a helyzetet, hogy épp akkor ment, amikor abban a térségben a nyár, vagyis a monszun, az esős évszak kezdődik. A földön is elmos településeket. Hát még milyen, ha mindez a magassággal változó, hegyvidéki éghajlaton történik, ahol az alacsony hőmérséklet miatt a csapadék hó formájában hullik le, a monszunszél és egyéb szelek által keltett hóviharok kíséretében. Ilyenkor halnak meg a legtöbben. Többször jelezték is neki a serpák, pláne hogy éjszaka ért volna fel, hogy forduljon vissza. Tényleg nem ítélkezve írom. Ettől függetlenül Ő egy olyan ember volt, aki bízott az álmaiban, és követte is őket akármeddig, ami mindenképpen tiszteletreméltó.
Ez nem egyedi eset egyébként. Erőss Zsolt a Kancsendzöngán maradt. A -ha jól tudom részben, nagymamája részéről, felvidéki magyar származású, szlovák- Demján Zoltán társa Jozef Psotka a lefeleúton a Csomolungmáról rosszul lépett, és kb. 1000 m-t, vagyis kb. 1 km-t zuhant megállás nélkül és szörnyedt halt. Azt hiszem nem túlzás ezeket a hegyeket szinte temetőknek hívni.
Szerintetek kimondható, hogy a szenvedélyes, expedíciós/magashegyi hegymászók többségének a halálát a szenvedélyük okozza?
Először is pár dologban eleve tévedsz. Ezek a 8 ezresek nagyon veszélyesek, de nem a legnehezebb hegyek a világon, vannak hegyek amelyeket sosem másztak meg, illetve amelyeket megmásztak már, de kevesen, és a Mount Everesttel ellentétben komoly sziklamászó tudás is kell hozzájuk, amellett hogy sokkal nehezebben megközelíthetőek, így sokkal többet és nehezebbet kell cipekedniük oda a mászóknak.
Másrészt nem vakmerőségből másznak ott a monszun időszak előtt, hanem azért, mert ott szokott lenni egy kb. egyhetes ablak, amikor elérhető a csúcs, gyakorlatilag előtte tél, utána monszun van.
Ami a hegymászókat illeti, nagyon sokféle stílusú, elszántságú, képességű hegymászó van, általánosságban nem jelenthető ki, hogy mind ott fognak meghalni a hegyen. Az expedíciós mászásokra is igaz ez, sokuk megörekszik, Messner is megöregedett például. De ugye magashegységnek tekintjük az Alpok és a Kárpatok nagy hegyeit is, és ott nyilván sokkal kisebb arányban halnak meg.
Megjegyzem, valószínűleg ha az összes hegymászót vesszük, többen haltak meg közülük autóbalesetben mint mászás közben..
#12.
"Másrészt nem vakmerőségből másznak ott a monszun időszak előtt, hanem azért, mert ott szokott lenni egy kb. egyhetes ablak, amikor elérhető a csúcs, gyakorlatilag előtte tél, utána monszun van."
Ez nincs így. Nepálban nem télen van hideg, hanem nyáron. Fordítva van. Ehhez leginkább földrajzi tudás szükséges. A nepáli magyar mondta is, hogy áprilisig tart a szezon, után gyakorlatilag halálos. Ő ott él. A családjában serpák vannak. Szerintem azért lehet hitelt adni a szavának.
13:
Nem értem ha fogalmad nincs róla, miért hivatkozol a földrajz tudásra.
De, Nepálban hidegebb van télen mint nyáron, ennek magad is utánanézhetsz, rákeresel és találsz táblázatokat az adott hónapok átlagos hőmérsékletéről. Nem olyan nagy a hőmérsékleti különbség mint nálunk, de a tél hidegebb. És nyilván a nyár monszun, ezért nem alkalmas mászásra.
Másrészt mászóidőszakról volt szó, amiből főleg a tavaszi és az őszi időszak játszik. A tavaszinál mint írtam, épp a monszun előtt van egy hetes ablak, amikor alkalmas az időszak a mászásra, ezért mennek ilyenkor, ez az év legalkalmasabb időszaka. Előtte és utána sincs jó lehetőség mászni, ezért is látni a képeken a sorban állásokat.
Az őszi mászóidőszak ugyan hosszabb, de hidegebb, ezért kevésbé népszerű, palack nélkül az ugyanúgy veszélyes, csak máshogy mint a tavaszo, ott nem a monszunba futsz bele, hanem a nagyon hidegbe.
Nyáron ugye egyáltalán nem lehet mászni, nem a hideg, hanem a csapadék miatt, a télen pedig sokkal extrémebb, veszélyesebb mint tavasszal, sokkal később is születtek meg az első sikeres téli mászások. Mert bizony hidegebb van akkor, mint tavasszal és ősszel.
14:
Igazából de, sok olyan mászó van, aki abbahagyta. Sokan vannak úgy, hogy egyre nehezebb mászásokat csinálnak, aztán eljön egy amikor elérik a határaikat, és ekkor jellemzően 3 út van, a leggyakoribb, hogy továbbra is másznak, de nem a határaikon vagy azt túllépve, ők lesznek az öreg hegymászók, nagyon nagy része a hegymászóknak ilyen, csak rajtuk nem lehet csámcsogni, hogy de felelőtlenek, meghaltak, ezért nem hallasz róluk ha nem érdekel a hegymászás.
Aztán vannak akik elérve a határaikat egy sokkoló élményben részesülnek, mikor majdnem ottmaradnak, ezért teljesen felhagynak a hegymászással.
És van a legritkább, akikről hallasz, akik egy idő után olyat vállalnak be, amibe jó eséllyel belehalnak.
17:
Így van. És többségük szép életkort megél, mert ahhoz hogy másszon, folyamatosan fitnek lekk lennie.
19:
Légyszi, olvasd el mit írtam!
Azt írtam, általában 3 eset fordu lelő, ha elérik a határaikat, a leggyakoribb, hogy folytatja a hegymászást, de nem feszegeti többet a határait, a másik, akik teljesen abbahagyják, mert tudják hogy nem képesek visszafogni magukat, vagy majdnem meghaltak és katartikus élmény volt számukra, a harmadik típus pedig tovább feszegeti a határait, őneki nagy esélye van, hogy belehal.
Az előbbiből van legtöbb, a második, akikről szó volt, belőlük sincs kevés, a harmadik pedig a legritkább.
Szóval nem, nem mondtam ellent önmagamnak, hanem 3 féléről írtam, légyszi olvasd el, éane csak ránézz és csípőből kommentelj!
Egyébként épp pár napja mesélt épp ilyen sztorikat a mászó oktatóm (tanfolyamon voltam nála), hogy nem egy mászót ismert vagy hallott nagyon tehetséges külföldi mászóktról, akik egy brutálisan nehéz mászás után úgy döntöttek, hogy többet soha nem másznak. Olyan is volt, aki egy nagyon komoly hegy után tette ezt, ahol majdnem meghalt, utána családot alapított és tényleg soha többet nem mászott, leélt 40 évet és idősen meghalt. Meg olyna is, aki tévedésből a Tátrában free soloban tévedt IX-es nehézségű mászóútra, hajszálokon múlott hogy túlélte és végleg abbahagyta.
Szóval de, ilyen is van sok, csak kevesebbet hallassz róluk.
Egyébként a szembeállítás eleve nem állja meg a helyét a 8 ezresek vs. kisebb hegyek, mert 3-5 ezreseken is vállalhatsz be olynokat, amelyeken nagy esélyed van a halálra, nem a magasság az egyetlen parmétere a hegyeknek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!