Általában a vidéki, egyszerűbb emberek bélyegzik meg azt, aki egyedül él?
Nekem a rokonaim egyik része vidéki, egyszerűbb emberekből áll, a másik városi, tanultabb réteg. Megfigyeltem, hogy a falusiak nagyon sokat rugóznak azon a témán, hogy miért élek egyedül, örökké ez az első kérdésük mikor nősülök meg, miért nem járok el ismerkedni, stb. Sokszor nem is direktben tőlem kérdezik, hanem a szüleimtől. Azt mondják már ők is unják, hogy mindig ez a téma.
A másik rokonaim viszont mindig inkább azt kérdezik hogy vagyok, szeretem-e a munkám, hogyan töltöm a szabadidőm, merre szoktam utazni, stb. Ezek szerintem sokkal normálisabb kérdések és velük sokkal több kapcsolatom is van, mint az előbbiekkel, akik gyakorlatilag alig ismernek.
Én valahogy azt látom az egyszerű emberek azok, akik nagyon szeretnek fontoskodni és mások életébe beleszólni. Meg van a fejükben egy kép, hogy iskola, munkahely, házasság, gyerekvállalás és aki nem ezt követi, azt elkönyvelik, hogy biztos valami probléma van vele.
"Elég szomorú, hogy van akinek ennyiben merül ki az életcélja, hogy szaporodjon."
Így van, illetve én azokat sem értem, akik csak a társadalmi elvárás miatt vállalnak gyereket vagy szimplán csak azért, mert "mit szól a falu?". Kit érdekel, hogy mit szól? Ők fogják eltartani meg felnevelni? Nem. És ez nem csak erre a témára vonatkozik, hanem minden másra is! Hihetetlen amúgy, hogy egyes falusiak mit meg nem engednek maguknak abban a tekintetben, hogy mások magánéletébe belepofázzanak! Én mondjuk szerencsés vagyok, mert a falusi rokonaim nem ilyenek, random falubeliek vèleménye meg nem érdekel!
21: Szerintem ezt a viselkedést sem kell lenézni. Lehet hogy eljárt az idő ezen szokás szerint, de millió évekig a kisközösségekben nagyon oda kellett figyelni egymásra, ki mit csinált, hiszen a "deviánsok" az egész csoport túlélését veszélyeztették. Akár arról volt szó hogy ki mennyi gyereket vállal (kaja sokszor nem volt végtelen), vagy hogy ki mivel foglalkozik (ha veszélyes ellenséges törzsekkel voltak körülvéve, nem volt kérdés hogy aki alkalmas volt rá, az a fegyverkészítés és a harc "mesterségével" foglalkozzon).
Ezért az ember folyamatosan figyelemmel kísérte ösztönösen is hogy ki mit gondol róla, milyen hasznos szerepet vállaljon, hogyan viselkedjen, hogyan illeszkedjen be. Hiszen támogató közösség nélkül az emberre a biztos halál várt.
A mai természetellenes, "önálló", egyéni önmegvalósítást istenítő, "független", a helyi közösségtől elidegenedett életformát csak az elmúlt kb 40-80 év szülte, az azelőtti szokások nem halnak ki az emberekből egy perc alatt.
Az hogy figyeljük hogy a másik mit gondol rólunk, millió évnyi túlélésünket segítette. Semmi lenéznivaló nincs benne.
Nehéz változni. Nem "béna" meg elmaradott aki még nem jutott el a modern felfogáshoz.
"Te is sok ilyen unalmas embernek köszönheted hogy egyáltalán létezel, és míg ők elintézik az uncsi melókat (kaja termesztés, gépkarbantartás/szerelés, takarítás, áruszállítás, stb..."
Ez több okból is sántít: egyrészt falun rengeteg olyan nő volt/van például, aki egész életében háztartásbeli vagy az volt illetve sok olyan embert is ismerek, aki ilyen-olyan okokból viszonylag fiatalon nyugdíjas lett. És paradox módon ők szajkózzák a legjobban, hogy városban semmilyen értelmes dolgot nem csinál senki, holott ők pontosan ugyanolyanok! Mert mi haszna van egy htb nőnek például? Ha mondjuk, tegyük fel emellett termel valamit a kertjében, az még oké, mert annak van haszna, de sok közülük még azt sem teszi! Személyesen ismertem nem is egy ilyen falusi nőt! Sőt, manapság már egyre ritkább az is, hogy egyáltalán valaki saját részre termeljen! Továbbá egyre inkább az a trend falun is, hogy sokan továbbtanulnak és még hírből sem ismerik az ilyen "unalmas" munkákat! Mellesleg városban is végeznek ilyen munkákat - nyilván az élelmiszer termelésen kívül! Hogy ne menjünk messzire, a városban élő családtagjaim között is van pl. karbantartó, takarító, de anyum pl. egészségügyben dolgozott, apum meg vegyiparban, tehàt sokkal hasznosabb munkát végeznek/végeztek, mint sok falusi. Úgyhogy el kéne már felejteni ezeket a sztereotipíákat, mivel 2023-at írunk!
"Mert mi haszna van egy htb nőnek például?"
Ezt inkább átfogalmaznám úgy, hogy ő mit tesz hozzá egy városi ember életének a fenntartásához?
"Mert mi haszna van egy htb nőnek például?"
Ez most komoly????
Egyrészt, a sok "hasznos városi" jó eséllyel egy ilyen "haszontalan htb nőnek" köszönheti egyáltalán az életék, hogy felnevelték, hogy addig az apa nyugodtan tudott menni dolgozni, kapott kaját, tiszta ruhát, tiszta környezetet, mindebben a gyerek is jobban tudott esetleg tanulni, és mindez hozzájárult ahhoz hogy a városban továbbtanulás után "hasznos" munkát tudott végezni.
Illetve egy sor olyan dolgot is végezhet a htb nő ami pénzben közvetlenül nem fejezhető ki, akár olyan hogy időnként vigyáz a gyerekeire (pénzben talán kifejezhető bébiszitterórabérrel), vagy a szomszéd gyerekeire, jó viszonyt tart fent a közösségben, lelki támogatást nyújt (pszichológus vagy coach helyett), kiskertet és/vagy állatot nevel (ami csökkenti az éves kajakiadásokat), stb stb stb
Svájcban annyira fel- és elismerik a háztartásbeliséget, hogy rendes nyugdíj is jár utána!
#26
Sok nő ezt megcsinálja úgy, hogy mellette ledolgozik 30-40 évet! Nehogy már hasznosabbak legyenek azok, akik egész életükben otthon vannak, azoknál, mint akik munkahelyen másokért végeznek évtizedeken keresztül hasznos munkát, miközben gyereket nevelnek meg ugyanúgy elvégzik a házimunkát!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!