Mennyire egészséges ez a hozzászólás a közösségi médiához, az online térhez, illetve magához a digitalizációhoz?
Egyre inkább azt érzem, hogy hiába vált néhány kattintással elérhetővé óriási mennyiségű tudásanyag, hiába lett gördülékenyebb a kommunikáció, és kényelmesebb a tartalomfogyasztás, mert az emberek többsége (magam is beleértve) ezt képtelen megfelelően hasznosítani.
Óriási a zaj, amiben szinte lehetetlen a tényleg hasznos információk kiszűrése, és a hasznosítható tudás megszerzése.
Ráadásul a digitalizálás sok mindennek veszi el a varázsát.
Néhány példa:
Összehasonlíthatatlanul jobb élmény papír alapon olvasni, mint elektronikusan. Az e-könyvekkel nem lehet azt az érzést kiváltani, amikor elmegyünk egy könyvesboltba, antikváriumba vagy könyvtárba a minket érdeklő könyvért, vagy azt amikor ránézünk a polcunkra, ahol a különböző méretű, anyagú könyvek sorakoznak egymás mellett.
Személy szerint a filmekkel is így vagyok. A streamingnek hála sok filmhez férhetünk hozzá könnyen és olcsón, de a mozi varázsát nem lehet pótolni, mint ahogy azt sem, ha sikerül beszerezni egy Blu-ray kiadványt.
Fényképeket is sokkal jobb papír alapon visszanézni. A digitális fényképezőgép, majd az okostelefonok teljesen elinflálták a fényképek értékét.
A kommunikáció pedig sokkal sekélyesebb lett azáltal, hogy bármikor elérhetjük egymást.
Úgy gondolom, hogy vissza kéne térni a kézzel foghatóhoz, az analóghoz, a személyeshez. Nem szabad hagyni, hogy elvesszünk a digitális térben, és az tech óriások algoritmusai, illetve influenszerek befolyásolják, hogy mihez férünk hozzá.
Ezért úgy gondolom, hogy az alábbiak szabályok mentén kéne az internetet használni:
1.) Tudatos keresés. Nem az algoritmus alapján nekünk kínált tartalmakat fogyasztjuk, hanem tudatosan keresünk azokban a témákban, amik tényleg érdekelnek minket, és azok után az információk után, amelyekre valóban szükségünk van.
2.) Rendszeresen töröljük az előzményeinket, hogy kevésbé egyoldalú tartalmakat kínáljanak az algoritmusok. (Sajnos nem teljesen zárhatók ki az ajánlott tartalmak, így ezzel érdemes kiegészíteni 1.) pontot.)
3.) Rendszeresen vizsgáljuk felül a követéseinket, feliratkozásainkat, és szabaduljunk meg azoktól, amiket már nem használunk.
4.) A megnyitott híreket és cikkeket olvassuk is végig, ne csak címekből és részletekből tájékozódjunk.
5.) Amennyiben valamit elmentenénk későbbre, akkor gondoljuk végig, hogy valóban szükségünk van-e még az adott cikkre, képre, videóra.
6.) A könyvjelzőket, és később megnézendő videókat időnként töröljük. (Nemrég töröltem 4000 megnézendő videót YouTube-on és felszabadító érzés volt.)
7.) Állítsunk fel időbeli limitet arra tekintettel, hogy mennyit használjuk ezeket az internetet és a közösségi médiát.
8). Ha tanulni akarunk valamit gondolkodjunk el azon, hogy vegyünk inkább egy papír alapú könyvet, vagy menjünk el a könyvtárba, és ott tegyük, amit kiegészítünk az online talált információkkal is.
9.) A közösségi oldalakat, fórumokat inkább arra használjuk, amire valóban kéne, tehát arra, hogy kapcsolatba lépjünk másokkal. Így elsősorban chat alkalmazásokat használjunk, minket érdeklő tematikus fórumokat és csoportokat látogassunk, de utóbbiakat ne a valós kapcsolatok kiváltása végett.
10.) Töröljük magunkat azokról a közösségi oldalakról, amelyek nem az ez előző pontban írt célt szolgálják.
11.) Hosszú távon akár az okos telefonunktól is szabaduljunk meg, ha nem kell a munkánkhoz, tanulmányainkhoz. Alapvetően egy teljesen nélkülözhető eszköz. A legtöbb embernek bőven elég lenne, ha otthon ül le a számítógép elé. Aki sokat utazik, annak pedig ott a laptop, mint opció. Várakozás, utazás közben pedig jobb egy könyv, vagy szimplán a gondolkodás.
Ezek mindegyikét én sem követem, de igyekszem ebbe az irányba haladni.
Nem értek egyet.
Nagyon könnyű azt mondani, hogy mert "a varázsa", meg mittudomán, szagolgatod a könyveket, stb. De nem értem, hogy miért lenne gond az, hogy az ember már VÁLASZTHAT, hogy milyen formában fogyaszt dolgokat.
Senki nem tiltotta meg neked, hogy fényképeket nyomtass, meg könyvesboltba járj.
De mi köze ezeknek az internet használatához? Másrészt meg te ne akarj másoknak szabályokat felállítani, csak okoskodsz és a buzgómócsingokat senki nem szereti.
Anyukám falun lakik és idős. Miért járna be autóval könyvtárba, ha valamire kíváncsi? Mekkora pazarlás már ez!
E-book olvasókról csak annyit, hogy én pl. angolul olvasok leginkább. Próbáltál mostanában angol nyelvű könyvet venni? Gyakorlatilag annyira drága lett, hogy el nem tudom mondani neked. Magyar boltokban a választék egy nagy nulla is ráadásul, szóval vehetek mass market Colleen Hoovert, meg Harry Pottert, 150%-os áron. Tényleg nagyon megéri, mert TE a fizikai raktározás megszállotja vagy, de azt is csak kistermelőtől, a piacról.
Hihetetlenül szemellenzős vagy.
Azért, mert te nem tudtál kereteket szabni, azért még nem kell úgy csinálni, mintha a napi 16 órás Tiktok függőség és az Amish élet között nem lenne semmi.
#1 Felesleges ingerülten reagálni. Nem feltétlenül gondolom rossznak a streaming szolgáltatókat és az-e könyveket, illetve a digitális fényképezést, mert ezeknek számtalan előnye van, amiket érdemes kihasználni. Viszont ezek dominanciájával nem tartom jó dolgnak, szerintem elvesz az élményből. Viszont kétségtelen jobb hozzáférni valamihez legalább elektronikus formában, mintha egyáltalán nem lenne elérhető.
Egyébként az e-kőnyvnek a digitalizáció részéhez elég sok köze van.
Idegen nyelvű könyveket ingyenes szállítással viszonylag jó áron lehetett beszerezni a Bookdepository-ról, ami sajnos meg fog szűnni, de ott az Amazon, ahol sok könyv (legalábbis ami engem érdekel) még olcsóbb is, mint a Bookdepository-n, de a szállítási elég költséges tud lenni. Egyes kiadóktól közvetlenül is lehet rendelni. A Libristo is ott van, mint opció, ott is szoktak egész korrekt áron könyveket kínálni.
Egyébként nem szeretném azt sem megszabni, hogy ki miként használja a netet, csak leírtam, hogy én mit gondolok jónak.
"Azért, mert te nem tudtál kereteket szabni, azért még nem kell úgy csinálni, mintha a napi 16 órás Tiktok függőség és az Amish élet között nem lenne semmi."
Az idézett mondatot pedig nem értem. Nyilván rengeteg árnyalat van. Szerintem napi 4-5 óra netezés, közösségi média használat is sok. Sőt napi 2-3 óra is. Amennyiben pedig nem tudatosan használjuk, akkor az is mindegy, hogy mennyi időt töltünk ott.
Igen, a Bookdepository megszűnik, az Amazon szállítása hihetetlen drága, plusz van rajta vám. Hozzáteszem, ismerek valakit, aki az Amazonnál dolgozik. Ha te az Amazont hozod fel a gonosz digitalizált nagyvállalatok ellentéteként, akkor hatalmas gondok vannak fejben. Annál nagyob, digitalizáltabb és tipikusan manipulatívabb, kihasználóbb, homogenizáltabb cég kb. nincs. :D
A Libristo meg... a legnagyobb átverés. SOKKAL drágább, mint minden más hely, mert konkrétan ők is pontosan ugyan azokról a külföldi oldalakról rendelnek, ahonnan magadnak is tudsz. Rettenet drága, ráadásul nevetségesen hosszú határidők vannak, mert ők is megrendelik pl. Amazonról, aztán azt adják neked tovább.
Egyértelmű, hogy megírtad ezt a bugyuta kérdést és nagyon büszke voltál magadra, hogy mennyi okosat mondtál, pedig nem.
Az Amazont nem hoztam fel ellentétként, én sem szeretem, de jelenleg a viszonylag drága szállítás mellett is a legolcsóbb és legkönnyebb módja, ha a külföldről szeretnél könyvet beszerezni. Vannak könyvek, amik kétszer annyiba kerülnek a Bookdepository-n, szóval szállítással együtt is olcsóbb. A Libristo sem mindig drága, ott is találtam már olcsóbban könyvet, mint Bookdepository-n. Érdemes a kiadók webshopját is felkeresni, mert sok esetben szállítanak Magyarországra is, és így őket támogatod közvetlenül, nem pedig egy nagyvállalatot.
Vám pedig nem feltétlenül van az Amazon esetében sem. Ha EU-n kívülről rendelsz, és a rendelésed értéke meghaladja a 150 eurót, akkor vámot kell fizetned, rendeld bármelyik oldalról is.
A Bookdepository pedig az Amazon leányvállalata, így akkor is az Amazont támogatod, ha ott vásárolsz.
Mondjuk mind online, egy sem boltban sétálgatós hely, ami a gondod volt, szóval alapvetően bukó mind.
Szóval nem értem, miért ajánlgatod akkor az Amazont, ha szerinted a boltban mászkálás a jó.
Mindegy, ez az egész kérdés nagyon "14 éves vagyok és most mondok valami mélyet"-szagú. (Tudom, tudom, nem 14 éves vagy, egyszerűen csak olyan az egész hangvétele.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!