Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Normális, hogy így érzem?...

Normális, hogy így érzem? Ettől tényleg kevesebb leszek/vagyok?

Figyelt kérdés
Az a helyzet, hogy a családomból én leszek a legelső, akinek egyáltalán érettségije lesz, 25 évesen, estin. Még nem szakma, nem diploma, csak egy sima érettségi.( Annó munka miatt hagytam ott a sulit. ) A legtöbb osztálytársam nem nagyon akar tovább tanulni, nekik bőven elég, ha meglesz az érettségi, és a suli se ad valami alapos tudást, de legalább jóindulatúak és kb mindenkit átengednek, ha van egy minimális tudása az embernek. Én úgy vagyok vele, ha ezután összejön az egyetem, annak csak örülök, de nem nagy tragédia az sem, ha nem. Viszont rengetegszer látom, hogy ma már egy érettségi önmagában vagy akár szakmával is, nem sokat ér, és sokan úgy sem találnak kicsit jobb ( pl irodai, vagy a szakmájukba vágó) munkát, hogy van végzettségük, sőt, még az egyetem se garancia semmire. Én így is elég frusztrált vagyok, úgy érzem, kicsúszom az időből, illetve nekem hátrány lesz az önéletrajzban is, hogy később szereztem érettségit, szakmát, nyelvvizsgát. ( ez utóbbit angolból és oroszból tenném le) Viszont magamban meg már annak is örülök, hogy egyáltalán középfokú végzettségem lesz, hiszen, mint írtam, a családunkban még ez sem sikerült senkinek/nem kellett a munkájukhoz. Viszont nyilván nem fogok annyit érni, mint egy már szakmás, nyelvvizsgás vagy akár diplomás. Mire mindent elvégeznék, kb 30-as lennék saccra, ez pedig úgy érzem, túlkorosnak számít. Emellett releváns tapasztalatom sincs, végzettség híján fizikai munkákat dolgoztam és / vagy nem is kellettem sehova. Sokan mondják, hogy végzettséggel, akár már csak egy sima érettségivel is könnyebb lesz, de ez tényleg így van?

2022. aug. 29. 13:56
 1/7 A kérdező kommentje:
Ja, hozzájön még, hogy a szociális skilljeim nem épp jók, egyszerűen nem tudom magam eladni, stresszelésre, idegeskedésre is hajlamos vagyok. Félek, hogy ez is sokat nyom latba, és egyszerűen nem lesz helyem a munkaerőpiacon, abol kb minden a versengésről szól.
2022. aug. 29. 13:58
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Egyaltalan nem vagy kevesebb.

Lehet csak elkerulte a figyelmem, de ferfi vagy no vagy?

Szakman nem gondolkodtal meg? Szerintem manapsag egy jo szakmunkas, asztalos, viz/gazszerelo stb, hulyere keresi magat. S ahhoz nem kell szocialis keszseg sem.

De ha a 2 nyelvvizsga mogott valodi tudas rejtozik, akkor akar urodai vagy fordito melot is kaphatsz.


Az eletkor miatt ne aggodj, az ido igy is-ugy is eltelik, ez invesztalas a jovodbe.

2022. aug. 29. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Az kimaradt, hogy nő vagyok. :) Egyetemen a ( nyelv) tanárt, illetve a pszichológiát néztem ki, szakmák közül a szociális szakma ( pedasszisztens) illetve még a grafikusi érdekel. Nem feltétlenül Magyarországon képzelem el az életem.
2022. aug. 29. 14:40
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
30 évesen egyáltalán nem leszel túl koros. Sokan pl orvosi egyetemen is kb akkora végeznek, mert pl nem kerültek be elsőre, meg továbbképzés stb. Semmiről nem vagy elkésve, tanulhatsz is még, ha szeretnél és van rá lehetőséged. Nagyon fiatal vagy még, rengeteget dolgozhatsz még a szakmádban.
2022. aug. 29. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%
egyrészt nem vagy 30 évesen elkésve, másrészt nem kell begyöpösödött értelmiségiekkel közösködni, és akkor egyből nem leszel "kevesebb" mint mások. ne azon szorongva éld le az életed, hogy nem tudsz megfelelni egy haszontalan, lusta, elitista sleppnek, mert akkor sose leszel békében önmagaddal.
2022. aug. 29. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim válasza:

Szerintem se aggódj hogy túl kóros leszel addigra.Valaki még akkor sem tudja mit szerte csinálni tanulni.Csak utána, egyébként sokan váltanak évek során más szakma felé.

Csak tarcs a célod felé a többi jön majd .Kitartást.

2022. aug. 29. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

"a családomból én leszek a legelső, akinek egyáltalán érettségije lesz"


Sok sikert hozzá, de ne görcsöld túl a dolgot! Az érettségi hasznos, de nem nélkülözhetetlen. Leginkább a feltűnően primitív emberek kiszűrésére használják. Ha egyébként minden más rendben van veled, normális vagy, értelmesen, választékosan beszélsz, a legtöbb munkakörben még rákérdezni sem fognak, hogy van-e.

Persze ahova hirdetésre életrajzot küldözgetve jelentkezel, ott nézni fogják. De pl. ahol egy bolt kiírja, hogy eladót keresnek, bemész jelentkezni és rögtön a tulajjal beszélsz, ott esélyes, hogy fel se fog merülni a kérdés, ha nem lóg ki a kapanyél a szádból. (Az írásod alapján értelmesnek tűnsz, nem hiszem, hogy lesz ilyen gondod.)


Ismerek olyanokat, akiknek érettségi nélkül, de értelmes gondolkodással, komoly érdeklődéssel és sok munkával elég komoly állásokban sikerült elhelyezkedniük. Van aki informatikusként dolgozik komoly cégeknél, más kisebb cégek szinte minden ügyét intézi a tulajdonos jobbkezeként. Ha olyan hasznos tudást tudsz felmutatni, amire egy cégnek szüksége van és bizonyítani tudod a hasznosságodat a döntéshozóknak, akkor a tudásoddal fognak törődni, nem azzal, hogy van-e érettségid - viszont ez jellemzően inkább kisebb cégeknél, a döntéshozókkal közvetlenül kommunikálva tud működni, ami személyes ismeretségeken keresztül alakul ki, nem ismeretlenül önéletrajzot beküldve. Az önéletrajzok amúgy is hajlamosak nagy kupacokba gyűlni a cégeknél és az ilyen személytelen "kapcsolatoknál" az olyan statisztikai adatok, hogy van-e érettségi vagy nincs, túl sokat tudnak nyomni a latban.


"nyilván nem fogok annyit érni, mint egy már szakmás, nyelvvizsgás vagy akár diplomás."


Ha meg lesz az érettségid/szakmád/nyelvvizsgád, nem fogja senki nézni, hogy mikor, vagy milyen eredménnyel szerezted meg.

Jobb helyen inkább azt nézik, hogy a tudásod, szakmai tapasztalatod meg van-e. A papírokat legfeljebb addig nézik, hogy van vagy nincsen. Ahol van elég jelentkező, hogy válogatni tudjanak, ott lehet belépő követelmény, hogy legyen érettségi, nyelvvizsga, diploma. De tőlem pl. még soha sehol nem kérték, hogy mutassam be a nyelvvizsgámat, pedig vagy 20 éve szinte kizárólag a nyelvtudásomból élek. Ahol számított, ott elbeszélgettek velem az adott nyelven, esetleg adtak próbamunkát és mivel megfelelt az eredmény, így alkalmaztak.


"a szociális skilljeim nem épp jók, egyszerűen nem tudom magam eladni, stresszelésre, idegeskedésre is hajlamos vagyok"


Ezeken érdemes dolgozni. A szociális képességek mindenhol sokat számítanak, mert első körben az interjúztatókat kell meggyőznöd, hogy kedveljenek, akarjanak veled dolgozni, aztán meg ki kell jönnöd a többi kollégával is.

Sőt már az állás keresésben is elképesztően fontos (és rendkívül alulértékelt), hogy legyenek ismerőseid, barátaid, széles körű és jól működő szociális hálód. Egy jó munkahelyet megtalálni és bekerülni is sokkal könnyebb tud lenni, ha vannak olyan ismerőseid, akik értesülnek egy jó állásról, szólnak neked, mert tudják, hogy keresel és be is ajánlanak (ami ér is valamit, mert ők maguk is jó szakemberek, ezért adnak a szavukra ajánlásnál). Ilyen módon sok esetben a munkakeresés legtöbb bizonytalansági tényezője megkerülhető. Ha közvetlen ajánlással kerülsz oda valahova, akkor komoly előnyben lehetsz a hirdetésre jelentkezőkkel szemben, a többi életrajz között is kevésbé fogsz elsikkadni, vagy akár már be sem kerülsz a többi közé, mert eleve kiemelnek onnan.


"nem lesz helyem a munkaerőpiacon, abból kb minden a versengésről szól."


A munkaerő piacon mindenkinek van helye, de az biztos, hogy nem mindenkinek egyforma helye és érvényesülési esélyei vannak. Versengés csak addig van, amíg találsz egy munkát és bekerülsz oda. Utána már a munkáról szól a dolog, nem a versengésről. Viszont ahhoz, hogy be tudj kerülni tény, hogy versenyképesebbnek kell lenned (vagy legalább mutatkozni) a többi jelentkezőnél.


"ma már egy érettségi önmagában vagy akár szakmával is, nem sokat ér, és sokan úgy sem találnak kicsit jobb ( pl irodai, vagy a szakmájukba vágó) munkát"


Az érettségi valóban olyan, mint egy normális ruha. Minimális elvárás, hogy fel tudj kulturáltan öltözni és belekötni ne lehessen, de kitűnni nem nagyon lehet vele, hogy teljesíteni tudtad a minimumot.

A szakma is tud hasonló lenni, hiszen ha valahova szükség van egy szakképesítésre, oda csak olyat vesznek fel, akinek megvan, ez is minimum követelmény, nem számít extrának. Olyanokkal lehet növelni az értéket, hogy valamiben van komolyabb szakmai tapasztalatod, specializált többlet képzettséged - lehetőleg olyan, ami az adott munkakör szempontjából érdekes.

Pl. ha raktárosként van targonca vizsgád is, az hozzáadott érték. Egy építkezésen a darukezelő is lehet hasznos. Viszont ha pincérnek jelentkezel, akkor a daru kezelő vizsga nehezen jelent többlet értéket, mert étteremben nem lesz rá szükség. Viszont egy, pláne több nyelvtudás egy étteremben is lehet komoly haszon a nyelveket nem beszélő jelentkezőkkel szemben.


Azért az sokat segít az elhelyezkedésben, ha olyan szakmád van, amire kereslet is van. Nagyon sokan pont ezt rontják el, hogy a saját érdeklődésük szerint tanulnak valamit, amivel aztán nem tudnak elhelyezkedni. Mielőtt valamit elkezdesz tanulni, érdemes utánanézni, hogy azzal mit is tudsz kezdeni a munkaerő piacon, mennyire van szükség rá - vagy méginkább megfordítani a gondolkodásmódot és azt nézni, hogy a munkaerő piacon mire van szükség és az alapján választani, hogy a keresett szakmák közül mi áll hozzád legközelebb. Illetve azokban a dolgokban is érdemes gondolkodni, hogy milyen képzettségek, területek képesek egymást erősíteni, segíteni.

Pl. Az építőiparban nem akkora érték, hogy tudsz 10 ujjal vakon gépelni és ismered a számítógép használatát. Viszont egy irodai munkánál ez még fontosabb elvárás is, mint az érettségi és mindenképp olyan erény, amit érdemes feltüntetni. Még ha alap elvárás is volna egy irodai munkánál, ha ebben csak egy jelentkezőnél is jobb vagy, akkor már egy pici előnyben vagy a többiekhez képest. Ha meg mindenki számára evidens, akkor lehet, hogy valaki elfelejti feltüntetni és vele emiatt vagy előnyben.


Fontos tudni, hogy önmagában a szakképesítés, vagy diploma nem szerez munkát a legtöbb embernek. Nem magán a képzettségen múlik, hogy lesz-e állásod, hanem hogy milyen egyéb döntéseket hozol, mennyire tudod magad eladni azzal a képzettséggel. Hiába szerzed meg a legjobb diplomát a legnevesebb egyetem legkeresettebb szakán, ha aztán rossz elhelyezkedési döntéseket hozol.

Ha egy rossz cégnél rossz pozícióra és rossz fizetési feltételekre bólintasz rá, akkor akár diplomásként is kereshetsz sokkal rosszabbul, mint más akár érettségi nélkül mondjuk lángost sütve, vagy kukásként.


Ugyanolyan ez, mint ahogyan a kereskedelemben sem elég csak annyi, hogy kiteszed a polcra a terméket és már viszik is mint a cukrot (olyan nevet, csomagolást kell találni neki, ami miatt jobban akarják a vevők, reklámozni kell, hogy tudjanak róla, olyan árat kell találni neki, ami fedezi az előállítást és minden egyéb költségét is, de ugyankkor kellően vonzó a vevők számára is, stb). A végzettségek sem jelentenek garantált munkát és fizetést, csak lehetőségeket, amikkel neked kell élned.


"Egyetemen a ( nyelv) tanárt, illetve a pszichológiát néztem ki"


A közéleti hírek tele vannak vele, hogy a tanári pályából mennyire nem lehet ma Magyarországon megélni, meg hogy a tanárok diplomával kevesebbet keresnek, mint a bolti feltöltők, vagy a frissen felvett hivatásos katonák, posztos rendőrök (vagy szinte bárki más). Szóval ezt az irányt érdemes lenne átgondolni. Nyelvtanárként persze több a lehetőség, mint matek/töri, egyéb tanárként. Mehetsz nyelviskolákhoz, vagy akár cégeknél is tarthatsz nyelvtanfolyamot és magán órákra is van lehetőség, de megint ott tartunk, hogy nem elég önmagában a diploma, kell mellé egy érvényesülési stratégia és egy sor jó döntés, amik révén meg tudsz élni a diplomádból.


A pszichológia nagyon szép és érdekes terület, de hogy mennyire és hogyan lehet belőle megélni, az megint nagyon összetett kérdés. Pl. marketingesként, HR-esként jól mutat egy pszichológia diploma az életrajzban, jó kiegészítő terület jobb állást találni a versenyszférában. Viszont önmagában pszichológusra nem nagyon van szükség a legtöbb cégnél, így ilyen diplomával önmagában leginkább az egészségügyben, vagy iskola pszichológusként tudsz elhelyezkedni, ami megint csak nem fizet annyira jól és még ehhez is szükséges egy csomó féle kiegészítő szakképzés, minősítés az alap diploma után. Szóval a pszichológiát is érdemes megtérülés szempontjából felülvizsgálni.

Ismerkedni vele, tanulni viszont mindenképp érdemes. Egy rakás olyan pszichológiai szakirodalom van, amik rendkívül sokat tudnak javítani a mindennapi életeden is, meg hasznos háttér tanulmány más területekhez és bevezetés a pszichológiába, ha mégis ezt akarnád tanulni. De ezek zömét valós diplomára készülés nélkül is hasznos elolvasni és pláne ajánlott már azelőtt elolvasni, hogy jelentkeznél pszichológiára.


"szakmák közül a szociális szakma ( pedasszisztens) illetve még a grafikusi érdekel."


A szociális és egészségügyi szakmák mind nagyon hasznosak és fontosak, viszont ezek közismerten nem nagyon biztosítanak jó megélhetést. Hatalmas elhivatottság és önfeláldozás szükséges hozzájuk (na meg az elején említett szociális képességek javítása sem hátrány).

Viszont megélhetés szempontjából nem sok jó kilátás és lehetőség rejlik bennük, szóval azt megint csak alaposan át kell gondolni, hogy előnyödre fordítani, bevétel jobb megélhetésre hogyan tudsz egy ilyen szakmát használni.


"Nem feltétlenül Magyarországon képzelem el az életem."


Így viszont már sokkal racionálisabb terv lehet az egészségügy (nem feltétlenül a szociális terület). Magyarországgal szemben külföldön elég jól fizetett hiány szakma szinte bármi az egészségügyben. Ismerek is olyanokat, akik csak azért vállalják be az aprópénzért szívást a magyar egészségügyben, hogy a kellő tapasztalat és képzettség megszerzése után családostul lelépjenek és külföldön térüljön meg nekik az itt befektetett munkájuk - a kitűzött céljaik eléréséig meg egy kicsit még javítják itthon a helyzetet. De olyat is ismerek, aki eü képzettség nélkül ment ki külföldre és jó munkamorállal, tanulni vágyással elég hamar feltornázta magát a ranglétrán. A kinti eü-ben értékelik és jól megfizetik, hogy jól dolgozik, jól bánik a betegekkel és támogatják a kinti tanulmányait is, hogy minél magasabb szinten tudja ezt végezni náluk - meg hogy nehogy otthagyja őket...


Az angol-orosz érdekes nyelvpár, aminek lehet nagy haszna. Viszont azt megint csak érdemes átgondolni, hogy hol és mit tudsz velük kezdeni.

Az angol világnyelv, mindenhol jól jön, sőt a legtöbb helyen elvárt. Viszont különlegességnek csak nálunk számít, ha valaki beszéli (mármint bármilyen idegennyelvet). Nyugat-Európában szinte teljesen általános, hogy szinte mindenki beszél angolul a saját nyelve mellett. Az angolszász országokban meg eleve az a hivatalos nyelv, így ott természetes, hogy mindenki beszél angolul, ezért ez elvárt minimum, nem jelent semmi többlet tudást. Ráadásul Európa sok országában eleve több hivatalos nyelv is van (francia, német, stb), szóval Európa jó részén teljesen alap, hogy az emberek akár 2-3 európai nyelven is beszélnek az angol mellett.


Az orosz jó kiegészítő nyelv lehet, amit pláne Európa zömében kevesen beszélnek. Ez komolyan felértékelheti a nyelvtudásod hasznosságát, ha kellően jó színvonalon megtanulod. Viszont az már sokkal nagyobb kérdés, hogy milyen területeken lehet hasznos az orosz nyelvtudás. Az üzleti életben, gazdaságban, kereskedelemben, áru szállításban, vámolásban főleg azoknál a cégeknél jelent értéket, akik oroszokkal üzletelnek. Ez viszont a háború és a szankciók miatt jelentősen visszaszorult és fene tudja, mikor, mennyire és hogyan fog majd megváltozni. Ezen kívül viszont hol és mennyire jelenthet többlet lehetőséget az orosz nyelvtudás?

Sőt így a háború közepette, ha nem jól pozicionálod a nyelvtudásod és olyan helyre jelentkezel vele, ahol kimondottan elítélik az orosz aggressziót, akkor akár hátrányt is jelenthet, hogy te oroszul beszélőként valószínűleg inkább orosz barát vagy, akikkel ők kevésbé szimpatizálnak. (Mellesleg van ahol már eleve az is hátrány lehet, hogy magyar vagy és Magyarország ennyire kiáll az oroszokkal üzletelés mellett és a nyugati szankciók ellen, még beszélned sem kell hozzá az oroszt). Szóval akár bonyolíthatja is a dolgokat.

Ettől függetlenül minden tudás hasznos és ha bármi miatt az oroszt könnyebben tudod megtanulni, vagy jobban érdekel, akkor tanuld! Csak a karrier tervezésben körültekintően, összetettebb tényezőként kell vele számolni mostanában, mint korábban (a hidegháború óta nem volt ekkora orosz ellenesség a nyugati világban, mint most).

2022. szept. 2. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!