Nem keresett szakmákat tanulókra miért dühös a társadalom?
A büfészakosokra, bölcsészekre, művészekre stb.
Nyugodjatok meg, az emberek 90%-a úgyis olyat tanul amit ugyan nem szeret de legalább jól fizet. Értem hogy kellenének még mérnökök meg programozók és szakmunkások.
De az a 10% büfészakos mit zavar hogy egész életében kevés pénzért, 40 évesen albérlezetve azt csinálja amit szeret?
Nehezen érthető hogy havi több milliós fizetéssel, több száz milliós megtakarítással, 5 csillagos szállodában dühöngsz, hogy a büfészakosok miért nem tanulnak rendes szakokon.
Miért nem vagy boldog a rengeteg pénzeddel, elértél mindent?
Látszik, hogy bölcsész vagy, abból ia a rosszabb fajta, aki nem tud számolni...
Vedd légyszíves a fáradságot és nézd meg, hogy a bölcsészettudományi képzési területre évente hány embert vesznek fel és hány ember végez ott mondjuk egy műszaki vagy egy egészségtudományi mellett... Kb ugyanannyi, de semmiképp sem a 10%-a.
Nem haszontalan a bölcsészek munkája, én abszolút a sokféleség és a kultúra pártján állok ebben a kérdésben, viszont túlkínálat van belőlük, ami azt eredményezi, hogy valóban 10%-uk hasznos a társadalom számára, a többi meg vagy lézeng vagy nem tud a szakmában dolgozni, mert nincs szükség a tudására ekkora számban (csúnyán szólva van annál nagyobb bajunk is, amit másnak kell ellátnia).
Az a baj, hogy mióta a diploma presztízs lett, sok semmirekellő ember megy munka helyett laza, de haszontalan képzésekre, amik sosem fogják ilyen emberekkel tarkítva visszahozni az áruk a társadalom felé. Sosem lesz megtérülő, hogy ennyi ember tanul a társadalom számára ilyen mennyiségben befogadhatatlan dolgokat, mielőtt valaha dolgozott volna... Nem szeretnék eltörölni semmilyen képzést, de biztos, hogy nem szabadna frissen érettségizett embereket hagyni évekig semmit csinálni, mindezt államilag támogatott képzéseken, hogy utána se tudjanak semmit csinálni... Vagy a képzés legyen társadalmilag hasznosabb, vagy a létszám legyen kevesebb vagy a költség ne az adózókra háruljon, hanem arra, akinek ez a költséges hobbi az álma.
Én dühös nem vagyok, csak szimplán nem értem aki -isztika szakokra megy, az mit remél az élettől. Akár csak 5 percet gondolkodott a döntésen? Vagy nem képes gondolkodni ilyen dolgokon? Azt tudja, hogy bármilyen nyelvet meg lehet tanulni úgy is, hogy közben valami gazdaságilag is releváns tudást is magadra húzol? Mert annyira megtanulni beszélni, mint egy native speaker 12 éves, nem éppen rak a dominancia hierarchia csúcsára. Szóval én tényleg csak nem értem.
A többi humán szakkal úgy vagyok, hogy aki hiper lelkes és motivált, az csinálja, amit szeretne, persze. De nem hiper lelkes és motivált diákokat látni, hanem cél nélkül vegetáló, sodródó, melegedni járó, semmire sem jutókat, akik azért mentek oda, mert hirtelen nem volt jobb ötletük. És azért mégiscsak közpénzből zajlik az oktatás.
Tehát dühöt nem érzek, csak a motivációk, ambíciók érdekelnek, mint kívülállót, aki azért részben (két cégem, és saját magam adói által) finanszírozza is a bulit.
Ja, és közel sem elhanyagolható mennyiségű diákról beszélünk, kb annyiról mint amennyit műszaki területen oktatnak. És míg az ő tudásukra 200%ban van piaci szívóerő, a bölcsészeknél hát... 2%?
Persze el tudnak, és el is mennek adminisztrativ asszisztensnek, meg ilyesmi, de ezért nem kellett volna ehhez történész mesterdiploma.
#3 voltam
Azért dühösek rájuk, mert a képzésüket nem ők fizetik, hanem azok, akik dühösek rájuk. Tisztelet a kivételnek.
Tök jó, hogy államilag támogatott képzési forma van, azzal az ígérettel, hogy majd utána ledolgozod szépen 20 éven belül, de
a) addig sem dolgozol
b) utána sem végzel olyan munkát, amivel ne lett volna kár beléd az a 3 év...
Na, ezért haragszik mindenki. Mert kisgyerekek munkaviszony nélkül, gyerekszerepben maradva és megkapva minden társadalmi támogatást (pl TB), mentesülve rengeteg adó alól, viszik el a pénzt mások zsebéből. Senkinek egy rohadt szava nem lenne, ha megkeresné valaki az árát és utána ülne be a padba, teljes mértékben anyagi felelősséget vállalva a döntéséért.
Okostojásokból elég van.
Azért mert valaki elvégez egy képzést,megtanulja hogy régen nem volt tányér meg lovaskocsival jártak az emberek attól még nincs megváltva a világ.
A kenyér nem olcsóbb ettől.
Okos emberek vannak,akik változtatnak dolgokon de ők nem ücsörögnek,nem nevezik magukat a műveltség megalkotójának a semmiért.
Ha ők nem teszik ezt,te miért teszed?
# 2
# 3
# 5
De valószínűleg nem csak arról van szó hogy nem akarnak piacképes diplomákat szerezni, hanem valószínűleg nem is képesek rá nem?
Egy mérnöknek, programozónak teljesen más hozzáállása van gondolom az élethez, mint egy tengődő bölcsésznek.
Egy mérnök, programozó előre látja hogy ennyi és ennyi éves koromra szeretnék egy ilyen és ilyen házat, ilyen autót, ennyi megtakarítást.
Ők elemzik és számolgatják a dolgokat, az életüket is.
Egy bölcsész nem ilyen gondolom, ők csak úgy sodródnak az érzelmeik által nem?
Szóval ha hirtelen minden büfészak csak fizetőssé válna, akkor sem mennének el az államilag finanszírozott műszaki vagy IT szakokra hanem a Mekis munka mellett kifizetnék a tandíjat nem?
#7
De. Azért kicsit fura képed van a bölcsészekről. :D
Kb tucat bölcsész ismerősömből három végül programozó lett, egy nemzetközi diplomáciában dolgozik, egy EUs intézménynél szakértő tök más témában, egy vodafonos ügyfélszolgálatos, a többi pedig adminisztrativ asszisztens valami cégnél vagy multinál. Egyikük sem használ semmit a bölcsész tanultakból, persze a karakterükhöz biztosan hozzáadott, de értelme nulla volt. Tanulhattak volna IT-t vagy business admint és X évvel előrébb meg nagyobb paygraden lennének.
# 8
mi a helyzet a filmiparral és a kreatív szakmákkal, grafikus fotós, filmes?
Ők is bölcsészek. Mégsem haszontalan a munkájuk.
#9
Babuci, növessz némi matematikai érzéket és nézd meg szépen a végzés után statisztikákat. Rendkívül alacsony százalék dolgozik a diplomájának megfelelő munkakörben a bölcsészek közül. Hiába demonstrálod, hogy hülye vagy statisztikából, mint a seggem, hiába követed el az összes érvelési hibát ezzel a cherry pickinggel az élen, a tényen nem fog változtatni: a bölcsészek negyedére alig lenne szükség és közülük is azok jutnak előre, akiknek van tehetségük, tehát képzés nélkül is nagy reménységek lettek volna és csak hab a tortán, hogy tanultak mellé. A legtöbb fotós, grafikus ismerősöm egyrészt nem járt egyetemre, másrészt bámulatos munkái voltak tiniként is. Nem egy tehetségtelen lusta balfasz volt egyik sem, aki egy rongyos magyar képzéstől várja azt, hogy a bot ujjait vezesse valaki, hanem megcsinálta magának a karrierjét anélkül is, jóval korábban. Miközben a műszaki, természettudományi, orvosi területről több ezer szakember hiányzik...
Tiéd az infó, előtted a rohadt net, bármikor találsz konkrét számokat arról, hogy miről beszélünk.
Ha állítólag nem vagy hülye, nem tudom, miért kell játszanod a hülyét.
A kutatásban sincs sok pénz, szarért-húgyért dolgoznak az akadémikusok, mégsem nézi le őket senki egy percig sem. Valami különbség mégis lehet a fizetésen kívül köztetek.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!