Az, hogy valaki okos, jóképességű, intelligens és sikeres az hány százalékban függ a genetikától?
Gondolok itt olyan emberre, aki piacképes komplex gondolkodást és tudást igénylő szakmát sajátított el egyetemi képzésen, nemzetközi cégnél dolgozik komoly tapasztalattal (ami miatt sok cég kapkod utána) és emiatt piacképes jövedelme is van (tehát nem tanár vagy mentőtiszt).
Genetika alatt pedig azt értem, hogy adott esetben magas IQ-ja van (min. 120-130) amin tudjuk, hogy nagyon minimális mértékben lehet csak változtatni, nagyon gyorsan felfog új dolgokat és összeilleszti komplexen a részinformációkat, mentálisan friss, mint ott van fejben és számára nem megterhelő a tanulás.
Én azt hiszem, hogy min. 80%-ban genetikai adottság az okosság 20% pedig szorgalom, de anélkül is sikeres lenne az illető csak nem olyan kiugróan magas szinten csak átlagon felüli módon.
Mondjuk a szorgalom sem annyira fekete-fehér dolog, mert a depresszió/szorongás nagy hatással lehet az ember közérzetére/kitartására és még sok ezer dologra.
"valaki okos, jóképességű, intelligens"
Az okos és az intelligens szó 100%ban ugyanazt jelenti.
Az okos szó, agolul intelligent.
Az intelligent angol szóból alakult ki a magyarosítása, az intelligens szó.
Ez a három szó teljes mértékben, minden dimenzióban 100%osan egyezik.
Az okosság és a jó képesség mondhatni 100% osan genetika alapú.
"sikeres az hány százalékban függ a genetikától?"
A sikerest nem lehet így mérni.
Mit jelent ez?
Van olyan sikeresség, ami 100%ban, van ami 0%ban genetika függő.
De ha 100% vagy akörüli mértékben függ a genetikától akkor miért propagálja mindenki, hogy "tanulj és légy okos, hogy sokra vidd". Ha ez genetika, akkor tök felesleges a tanulásra buzdítani másokat, olyan ez mintha arra buzdítanának egy komplett társadalmat, hogy legyen modell/sztársportoló, mert az a jó.
Tehát akkor csak kirekesztés és diszkrimináció a buta embereket hülye/idióta jelzőkkel sérteni miközben nem tehetnek róla.
#2
"Az okos szó, agolul intelligent."
Mármint angolul clever vagy smart, de szép próbálkozás. Pl. nem intelligent city az okos város, hanem smart city.
"Ez a három szó teljes mértékben, minden dimenzióban 100%osan egyezik."
Egyébként nem, és ha rákeresel, akkor is kiderül, hogy tévedsz.
A "többi" kategória nem merülhet ki a kitartásban. Gondolj csak bele, hogy hiába jók az adottságú valakinek, ha nem jó helyre születik. Pl egy elmaradott országba, ahol örül, ha van víz és ennivaló minden nap. Lehet, hogy magas az IQ-ja, az is lehet, hogy remek a problémamegoldó képessége, és végül semmire se jut vele. Neki is ezért me majd küzdenie felnőttént, és nem marad ideje meg energiája karriert építeni. De elég egy rossz családi háttér. Sosem kérik, hogy írja meg a leckét, érzelmileg sem törődnek vele, ezért aztán tizenévesen bekerül rossz társaságba, és mondjuk 20 év múlva egy drogos vagy alkoholista hajléktalan lesz - jó képességek ide, vagy oda. Igaz lehet ez akkor is, ha rosszak a tanárai, és mire oda jutna, hogy tovább tanul, olyan szinten gyűlöli a tanulást, hogy inkább elmegy érettségi után dolgozni, és olyan szakmája lesz, aminél ő sokkal többre is vihette volna.
Szóval inkább a környezeti hatásokat kell figyelni, összességbe véve. Így pedig rögtön csökken is a genetika hangsúlya. Nagyjából 40-60 százalék az arány.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!