Miért keresi mindenki a kifogást, ha a klímaváltozásról és környezettudatosabb életről van szó?
Szerintem mindenki érzi a saját bőrén, milyen szélsőségessé vált az időjárás, és hogy emiatt mennyire nőnek pl. az élelmiszerárak is. Oké, sokan azt vallják, magától is változna a klíma, blablabla, de azt talán ők is látják, mennyi szemetet termel az emberiség, mennyi műanyagot kell elégetni, mennyi vegyi anyag jut a levegőbe.
A Zöld Index vagy Zöld HVG ilyen jellegű cikkei alatt szoktam olvasgatni kommenteket, az emberek 90%-a sipítozik, hogy féreg faj vagyunk, kihalunk, mi lesz itt 20 év múlva, meg élőben is ugyanez megy, de a valóságban nem látom, hogy olyan sokan megpróbàlnának akárcsak minimális változtatást is eszközölni.
Én igyekszem csomagolásmentes boltban vásárolni, amit tudok, vegyszermentesen takarítani és természetes, magyar kozmetikumokat használni, az elhasználódott háztartási eszközeimet lecseréltem tartósabb fa vagy fém dolgokra, amiket nem kell folyton kidobni, és így tovább...
Ha feljön az ismeröseim között a téma vagy rákérdeznek, mi egy bizonyos dolog nálam és elmondom, akkor mindenki bólogat, hogy igen, micsoda szuper dolog ez, így kellene mindenkinek csinálni, de ennyi. Egy csomagolásmentes boltban beszélgettem a tulajjal és ő mondta, hogy még a saját rokonai is inkább a sima boltba mennek vásárolni, pedig ő mondta, hogy jelezzenek, mi kell és viszi beszerzési áron is akár rokonoknak. De nem.
Nem mondom, hogy mindenkinek 100%-an zölden kell élni, én sem tudok, de mi az oka annak, hogy a többség még minimális változásokra sem képes? Még annyira sem, hogy pl. nejlonzacskó helyett textilszatyrokba vásároljon?
Ahogy 1-es írja, semmit nem tesz a lantba az, hogy csomagolásmentes boltban vásárolsz vagy, hogy már papírból vannak a szívószálak. Semmit. Nullát változtat bármin is. És ez nem kifogás, hanem tény. Minden ép elméjű ember tesz azért, hogy ne szemeteljen meg ilyenek, de nem ezek miatt ég a Föld. Meg írták itten az elektromos autókat, azoknak sincs köze a környezet védelemhez, nem az autók a legnagyobb szennyezők. Ellenben a gyárak meg a minden más, a hadsereg, el se hiszed azok mennyire szennyeznek. Aztán mi a bánatnak? Meg mennyi pénzt megesznek, amit lehetne jobb dolgokra fordítani.
Szóval lényeg a lényeg, semmit nem számít az, hogy milyen boltban vásárolsz meg, hogy most műanyag vagy papír a szívószálad. Semmit.
"Hát mégiscsak jobb, mintha 10-ből egység figyelnek oda, nem?"
Nem, nem jobb. Lófognyit nem számít. Erről beszélt 1-es is. Ha mindenki csomagolás mentes boltban vásárolna meg papír szívószálat használna, sem változna SEMMI. Mert ezek SEMMIT nem befolyásolnak.
Addig nem hiszek a zöldeknek, amíg az átlagember Suzukiján akarják leverni a gyárak, óceánjáró hajók, repülők, erőművek, katonai eszközök szennyezését.
A környezetet úgy lehetne megvédeni, hogy -szocinak fogok hangozni- vissza kéne fogni a világelit kapzsiságát.
Afrikában mindenféle védőfelszerelés nélkül, napi 1 dollárért bányásznak embertelen körülmények között rengeteg ritka ércet, illetve termelnek a nyugati világ számára fontos alapanyagot (Kongó - lítium, koltán; Ghána, Elefántcsontpart - kakaó; Benin - gyapot stb...).
Ezeket a nyersanyagokat vér és verejték árán előállítják, hogy aztán Elon Musk a bitcoinnal sz.rakodjon, a piacon óriási káoszt generálva...
A környezetszennyezést másképp kéne visszafogni, ahogy a nyugati politikusok azt maguknak elképzelték.
-Bármilyen komplexebb termék legyártása rengeteg szennyezéssel jár. Ha a terméket ki kell dobni, akkor az dupla szennyezést jelent, mert a szemétről is gondolkodni kell. Meg kell szüntetni a fogyasztói társadalmat.
Közlekedési értelemben pl. pont ezért Kubára lehetne mondani, hogy a legzöldebb, mert nem viszik autók tömegeit feleslegesen a roncstelepre rohadni.
-Afrikában születésszabályozás kell. Vagy zsarolással (nincs több ensz segély), vagy kiterjedt felvilágosítással. Az afrikai problémák megoldásához persze az is kéne, hogy a baromi zöld franciák ne szedjék a gyarmati adót.
-Nagyon sok e-waste van. Meg kell szüntetni a mesterséges (szoftveres) avultatását a számítógépeknek, telefonoknak, terjeszteni kell a linuxot. Így akár a pincéből előásott 20 éves IBM is használható lenne ismét valamilyen szinten.
A szívószálak, evőeszközök esztelen tiltásának nem látom értelmét. Nemrég majdnem a torkomon akadt egy éttermi műanyag villa, mert éppen pont csak a műanyag volt belőle kispórolva. Persze ez nem vigasztal meg, ha vakbélgyulladást kapok miatta...
Mert az emberek nem merik beismerni hogy mekkora baj van, egyszerűbb a homokba dugni a fejüket. Túl ijesztő a tény, hogy mennyire tönkretettük a bolygót ezért inkább nem vesznek tudomást róla.
A másik meg, borzasztóan elkeserítő, de igaz, hogy az átlagemberek mindennapi dolgai SEMMIT sem számítanak. Felülről kéne szabályozni a nagy cégeket, az extrém gazdagokat, de ez senkinek sem érdeke. Azok számára, akik tényleg tudnának változtatni, nem éri meg hogy tegyenek valamit. Ez a szomorú igazság.
Ne érts félre, én is igyekszem a mindennapjaimat a lehető legkörnyezettudatosabban élni és minden ismerősömet buzdítom ugyanerre, de ez sajnos már nem elég. 30 éve még talán számított volna, de most már sokkal drasztikusabb lépésekre lenne szükség.
Ahogy látom sokan képmutatónak tartják a szívószálazást, én viszont baromi kényelmes megoldásnak látom azt, hogy mindenki csak másokra tolja a felelősséget, másoktól várja a megváltást. A gyárakra/iparokra/oljafuro tornyokra mutogattok, mintha ezek nem közvetlenül MIATTUNK profitálnának.
Az a hozzáállás, hogy "tegyenek valamit a gyárak/tegyen valamit a kormány" mostmar nem játszik.
Persze vannak helyzetek, amikor lehet örök óvodásnak lenni, akinek mindig fogja az óvónéni/óvóbácsi a kezét, neki pedig nincs felelőssége semmire, de klímaváltozás témában pont hogy ez az óvónéni/óvóbácsi az, aki miatt problémáink vannak.
Aki eddig a profitot helyezte előtérbe a bolygón lévő összes élethez képest, az mégis miért változtatna? Azok, akiknek hatalma van egy aláírással megregulazni oket, szintén a profitot tartják többre a bolygónknál.
K..rvára itt lenne az ideje az átlagembereknek összefogni, szerveződni, gyökeresen változtatni az életmódunkon, sztrájkolni, és összességében MINDENT megtenni, de ez nyilván sosem fog megtörténni.
Hiszem, hogy a gyk-s válaszok általában az átlag magyar ember színvonala alatt vannak, de speciel ezt a kommentszekciót reálisnak tartom.
Itt tényleg sikerült összefoglalni az emberek mentalitását.
"régen is ez vót" "nem az én hibám; ne kérjék rajtam számon" "a képmutató környezetvédők jobban felidegesitenek mint a környezetszennyező iparok" "majd ha mások csinálnak valamit, akkor én is"
Senki sem érzi a saját felelősségének ezt a harcot, mindenki próbálja másra tolni a felelősséget, és összességében nem is érzik át a súlyát annak, ami történni fog a közeljövőben.
De ez van az élet minden területén. A modern emberben nincs harci szellem; mindenki a fotelből várja a megváltást. Sok-sok generációval ezelőtt már rég hozták volna az őseink a nyaktilót, de nekünk már csak arra futja, hogy "hát ha te képmutató vagy, akkor én se csinálok semmit"
Haljunk is ki ¯\_(ツ)_/¯
Egyetértek, 17-es, itt is mindenki csak a kifogást keresi meg másokra mutogat... Mintha a gyárak nem az embereknek gyártanának...
Semmi egyéni felelősség, nem tudnak az emberek úgy gondolkodni, hogy én ma elkezdem, példát mutatok, holnap talán más is csinálni fogja és egyre többen leszünk...
Mondok egy példát, pl. olvastam róla, hogy csökkenőben a globális tejtermelés, mert a vegán életmód miatt egyre kevesebben isznak tejet. A gyárak elkezdtek átállni növényi tejekre, aminek az előállítása kevésbé terhelő.
Itt is egy ember elkezdte, mások folytatták, ma meg már az egész globális piacra hatással vannak. Ugyanez lehetne mindennel, ha az emberek nem lennének olyan buták, hogy úgy tekintenek magukra, mint külön részekre, nem a társadalom egészére.
"Ne javítsd meg ami nem romlott el" elv szerint él a legtöbb ember
Munkahelyen ez nagyon jól érezhető, sokszor jogosan, néha nem
Elég nehéz átállni az embernek egy új gondolkodásmódra a régitől addig amig nem jön a hideg zuhany, valami ami nagyon erősen emlékezteti arról, hogy amit csinál egy rossz irány
A környezetváltozással ez a helyzet, hogy nagyon nehezen jelzi vissza az embernek, hogy gond van, nagyon lassú, fokozatos a romlás és ezért nem veszi senki sem komolyan
Ismered azt a mendemondát, hogy ha beleraksz egy békát a hidegvízbe és forralod lassan a vizet akkor a béka nem ugrik ki, hanem benne döglik mivel nem érzi a változást, mivel olyan lassú. Nem tudom mennyi igazság van benne, de az ember totál ugyanezt csinálja
18. Kérdező, a növényi tejiparnak nagyon segít az, hogy rájönnek az emberek, hogy nem képesek a tejet megemészteni, mivel a saját bőrükön érzik a tüneteket elég erősen. Nem azért mert segíteni akarják a bolygót
A felmelegedést annyira nem érzi az ember egyértelműen, attól eltekintve, hogy "hmm ja, kevésbé hidegek a telek.."
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!