Szerintetek mennyire igaz az, hogy minden ember egy, mind egyek vagyunk és a másikba önmagunkat látjuk ?
Byron Katie: Négy kérdés című könyve pontosan erről szól. Akit érdekel, olvassa el, vagy youtube-on hallgassa meg az előadást: https://www.youtube.com/watch?v=XJMpx-jd9l8
Kérdező, aki fröcsög rád, az féltékeny rád és a saját sérelmeit vetíti ki rád. Te nem tettél semmit, viszont, ha te sikeresebb vagy, mint a másik, vagy csak boldogabb, ez már okot ad a másiknak arra, hogy az ő értelmi szintje szerint bántson téged, csak mert irigy rád.
DISC, MBTI, Big5.
Ezeknek nézz utána. Nagyjából a bonyolultsága is így eszkalálódik. Megérted ezekből, hogy kicsit sem vagyunk egyek és mégcsak nem is egyformák.
4: Azt nem állítottam, hogy mindenki egyforma, hanem hogy tudjunk azonosulni a másikkal, vagy tudjuk a másik ember helyébe képzelni magunkat, átélni egymás érzéseit hogy mi mind emberek vagyunk és egyek vagyunk.
De lehet, hogy ez nem több puszta cukorszirupos képzelgéstől... Jó az, ha az ember meg tudja tapasztalni az egységélményt, de szerintem sajnos kevés ilyen helyzet van az emberi életben...
Egyáltalán nem tudja más helyzetébe gondolni magát az, akinek nincsen empátiája és nem fejlett érzelmileg és nem horizontálisan, hanem vertikálisan pakolja az megfigyelésen alapuló érzelmeket. Egy IxTJ nem lesz olyan empatikus, mint egy xNFx, vagy egy ESFJ. Egyszerűen nem vagyunk azonosak. Ezért nem ugyan azt keressük a másikban.
Továbbá az EQ nagyon ember függő. És tanulható, de iskolában kiölik, ezért család és lakóhely hozadéka. Ha a családodban nem volt jellemző az empátia, neked sem lesz termesztes, hiába van rá személyiségi jellemed.
A szomszéd, aki leharapja a fejed, amikor hajnal 2kor átmész, hogy halkítsa már le a zenét és hagyjon aludni, mert neki ugyan annyi joga van bulizni, mint neked is élni.. Ha jártál valaha Budapesten a tömegközin, tudod, hogy senki nem figyel senkire, nem szól, hanem lök. Ha szólsz, te vagy a geczi.
Szóval nem. Nem vagyunk sem egyformák és nem vagyunk abban sem egyformák, hogy képesek legyünk azonosulni mással.
Vannak, akiknek ez megy. Tipikus care systems-ben dolgozók. (óvónő, gondnok, asszisztens, alsós tanár (bár ők egyre kevésbé), pszichoterapeuta)
7: Az biztos, hogy verejtékes munka, egy magasabb tudatossági szint kell ehhez és csak nagyon-nagyon kevesek tudnak feltétlen empátiával fordulni mindenki iránt.
De vajon mindenkivel empatikusnak kell lennünk ? Ha igen, akkor nem húzzuk meg a határainkat ?
Senkivel nem kell empatikusnak lenni, de ha benned nagy az empátia, akkor nem valogatsz, ha látod, hogy valaki nehezen száll fel a buszra, érzed a szenvedését, ám amikor megkérdezed, hogy segíthetsz-e, az már a te döntésed.
Az, hogy le sem xarod a másikat az utcán nem vonal húzás. Az, hogy a szomszéd dögöljön meg, ha rendszeresen nem tud aludni, miért nem vesz be komoly altatókat, nem annak az embernek a viselkedése, aki mással szemben empatikus.
Az ami azzal jön, hogy "igazi férfi, így még úgy viselkedik" az sosem tudja megérteni, mi az empátia és a saját gyereke keze vérzik, mert megvágta, arra rászól, hogy ne szimuláljon.
Aki empatikus, az nem viselkedést jelent, hanem jellemem, személyiséget. A személyiséged tudod fejleszteni, de nem irányítod. A viselkedésed irányítod.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!