Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Most mi van a vendéglátósokkal...

Most mi van a vendéglátósokkal? Tényleg ekkora a baj? Én nem látom, hogy bárki tönkrement volna.

Figyelt kérdés
Aki vendéglátózik Budapesten sokszor nem pusztán egyetlen éttermet működtet és arra tett fel mindent, hanem van mellette más vállalkozása is, kocsma mondjuk vagy bármi más. De ha tegyük fel egyetlen helyet is működtet, akkor is az elmúlt évtizetdekben bőven megszedhette szerintem magát, hogy most ez a fél-egy év ne vágja teljesen taccsra. Tönkremenés és tönkremenés közt is van különbség, nem mindegy, hogy "csak" be kell zárnod az éttermedet egy időre, vagy mész egyenesen az utcára. Pedig most nagyon az utóbbit próbálják kommunikálni úgy látom. Szerintem amint kinyitunk, ugyanezek az emberek ismét milliomosok lesznek.

2021. márc. 6. 16:12
 1/5 anonim ***** válasza:
73%
Én sem látom hogy akkora baj lenne, annyit tapasztalok kívülállóként az egészből, hogy a Netpincéren egyre több étterem elérhető a városomban, minden étterem átállt a kiszállításra, de amíg a vírus előtt átlagban egy-másfél óra alatt érkezett a rendelt kaja, mostanában két-két és fél órát kell várni. Tehát nem gondolom hogy annyira meg lennének szorulva, annyi rendelésük van hogy nem bírják az iramot.
2021. márc. 6. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

A helyek és annak tulajai nem mennek tönkre a fentebb említett okokból, szerintem inkább a személyzetről van szó.

A pincéreknek, pultosoknak nincs munkájuk, nekik nincs ennyi tartalékuk hogy éveket kibírjanak bevétel nélkül.

2021. márc. 6. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
2: ebben mondjuk igazad lehet. De mégsem ők mennek az utcára, hanem a tulajok.
2021. márc. 6. 16:42
 4/5 anonim ***** válasza:
100%
Mert nem tartalekolnak, hanem olyan nagy labon elnek, mintha elore garantalva lenne evtizedekre a bevetel. Hitelre vesznek mindenbol nagyobbat, mint amire telik es azt a penzt elik fel veretesre, amit civilizaltabb nepeknel megtakaritanak.
2021. márc. 6. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

A vendéglátás elég általános fogalom.


Ott vannak a kocsmák és kávézók: nekik tényleg kampó. A kávézók még talán dolgozhatnak elvitelre (ha nagyon jó helyen vannak), de egy kocsma mit tehet? Áruljon üveges sört? Engedélye sincs rá, meg a nagyobb boltok alá úgysem mehet árban. Ráadásul az ilyen egységek nagyon nagy részénél bérelt a helyiség, és nem minden bérbeadó megy bele abba, hogy ilyenkor kevesebbet kelljen fizetni vagy következmények nélkül fel lehessen bontani a határozott idejű szerződést. De ha lehetne, akkor is valahol tárolni kéne a berendezést és az újranyitás is kétséges, ha a tulaj éppen másnak adná a helyet. Szóval ha szeretne újranyitni a tulaj, van egy jelentős fix kiadás mindenféle bevétel nélkül.


Van ismerősöm, aki ebben a cipőben jár. Volt egy korrekt helye, remek alkalmazottakkal, jó hangulattal, tisztességes vendéglátással (soha senkit nem húztak le). Szerencséje van, magát el tudja tartani más melókat vállalva, a csökkentett bérleti díjat is ki tudja ebből és a tartalékaiból gazdálkodni, de bevétel nélkül alkalmazottakat végképp nem tud fizetni (szerencsére ők is találtak más munkát), úgyhogy nem tudja, ha egyáltalán kitart a nyitásig, vissza tudja-e hívni őket. Pultost lehet találni, de jó és tisztességes pultost már nagyítóval kell keresni, pedig nélkülük nem lesz ugyanaz a hely. Ja, és egyáltalán nem él nagy lábon, nem veret, csak próbált mindig is tisztességes munkából tisztességesen megélni.


Egy másik, jóval felületesebb ismerős: kopasz vendéglátós nagy autóval. Meglepetés: egyetemi büféket és menzát visz. Vitt. Nem egetverően elszállt árakon, jó minőségű ételekkel. Egy éve már semmit. Nulla bevétel, a pénze áll az eszközökben (hűtők, kávégépek, konyhai berendezések), amiket most ráadásul el sem tud adni, mert senki nem keres ilyesmit. Nyilván vannak tartalékai, azokat éli fel, de az alkalmazottait ő is kénytelen volt elbocsátani.


Ami az éttermeket illeti, nekik már van mozgásterük a kiszállítással, de az sem leányálom. Egyrészt a bérleti díjat nekik is ki kell fizetniük, úgy, hogy a vendégtér üres. Másrészt az általános recesszió őket is sújtja, általánosságban kevesebben rendelnek ételt, mint ahányan étterembe/kifőzdébe jártak a "boldog békeidőkben". Ez nem mindenkit érint egyformán, a "kiszállításbarát" pizza pörög, de mondjuk egy kisebb kifőzde számára nem biztos, hogy jut elég megrendelés. Ráadásul a nagy kiszállító hálózatok (Netpincér, Wolt) elég rendesen kihasználják a helyzetet, és elég erős jutalékot legombolnak a vendéglátóstól, a megrendelő által fizetett szállítási díj mellett. Nyilván egy kis kifőzde, ami a 700 Ft-os babfőzelékből élt, nincs azzal kisegítve, hogy a vendég kábé ugyanekkora szállítási költség mellett online is megrendelheti - ha meg megtenni, a kifőzdéstől is legombolna 300 Ft-ot a szállító.


Szóval a kisebb cégek tényleg a tönk szélén állnak, vagy azon is túl, néhány szerencsés kivételével. Ha tartalékolt is valaki, egy hely fél évnyi bérleti díja önmagában hatalmas összeg, bőven elviszi a félretett pénzt. Nyilván vannak olyan vállalkozók, akiknek saját helyük van, vagy meg sem érzik ezt az összeget, de ők a kisebbség. És akkor az egészen "kis halakról", az alkalmazottakról még szó sem volt...

2021. márc. 6. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!