Könyvolvasásnak mennyivel több az értelme, mint sorozatokat nézni?
Vannak ezek a könyvsznobok, akik verik a mellüket, hogy ők nem a sorozatokat bámulják, hanem ennyi meg ennyi könyvet olvasnak.
Konkrétan rákérdeztem többször hogy mondja már el milyen könyveket. Hát ahogy sejtettem ezeket a sablon, nőknek való Fejős Éva meg Danielle Steel stb. szerelmes, romantikus sztorikat amikből havonta 100 új kijön a könyvesboltokban.
Nem tudom jól látom e, de ezek a könyvek végülis a tv-s sorozatok történeteinek nyomtatott változatai.
Semmi különbség nincs. Akkor viszont mire olyan büszkék ezek a könyvsznobok?
Kérdező, ők legalább olvasnak. Mindenkinek más az ízlése. Eléggé nagy intelligencia hiányra utal valakit lefikázni a stílusa miatt. Ez most olyan, hogy elítélnél egy embert, csak mert neki miért a sportos alkat tetszik.
Én sorozatfüggő könyvmoly vagyok. Ha leírom, hogy én fantasy, tini, kaland és önismereti témában olvasok inkább, de ha ez neked nem tetszik valamiért, akkor engem is különböző jelzőkkel fogsz illetni?
Az olvasás fejleszti a szókincset és a képzelőerőt. A sorozatot nézve semmit nem kell használni az agyadat, hogy elképzeld a történetet. Ott készen kapsz mindent.
Na teljesen értem a kérdezőt. A munkatársaim úgy sznoboskodnak, hogy megosztják Facebookon, hogy hány oldalt olvastak pl 2020-ban. És kommentekben körbenyalják egymást, hogy mekkorát nőttek egymás szemében.
Enis szeretek olvasni, általában mindig van egy könyv nálam bárhova megyek, de még sose jutott eszembe megszámolni, hogy hány oldalt olvastam.
Egyébként a sorozatokat is szeretem, sőt ha tetszik egy film, szívesen elolvasom a könyvet is, amiből készült. Fordítva már nem annyira jó. A könyv mindig részletesebb, más hangulatú. Ha tetszik egy film, akkor nagy eséllyel a könyvet imádni fogod.
Ez fordítva ritkán működik.
Vannak könyvek, amelyek nagyban eltérnek a sorozattól/filmektől. A rendezők sokszor beleviszik saját nézeteiket, egy két jelenetet máshogy forgatnak. Persze, a történetszáll álltalában megegyezik,de vannak részek amiket kiszoktak, hagyni, így, ha elolvasod ezeket is meg tudhatod.
Szerintem, ha van egy könyv és sorozat verziója egy műnek, érdemes mind kettőt elolvasni, majd levonni, hogy melyik is volt jobb, de persze van, aki nem annyira szeret olvasni és olyan is aki nem szeret sorozatozni és ezt tiszteletben kell tartani.
A könyvsznobok megragadtak az 1910-es években, amikor a mozgóképet bazári látványosságnak tartották, csakhogy azóta igen sok értéket kitermelt, önálló művészeti ág lett. Kultúráltnak tartjàk magukat attól, hogy ponyvát olvasnak, hát ez van, az ő bajuk. Nem kell velük foglalkozni és kész, vitázni meg pláne nem érdemes velük. Ha ők Danielle Steelt olvasnak, akkor nyilván a minőségi sorozatokról sincs túl sok fogalmuk, azt hiszik csak szappanoperák léteznek, de ha leültetnéd őket a Terápia vagy az Eufória elé, szétrobbanna a fejük a megerőltetéstől.
Hozzàtenném vannak könyvmániások, akik valóban értékes műveket olvasnak, érdekes módon pont ők nem verik a mellüket az olvasásra és sorozatokat is néznek. A kérdésedben említett könyvsznobok meg általában az olvasással palástolják, hogy valójában műveletlen tahók, és azzal az állítással, hogy ők bezzeg olvasnak, emelik saját magukat a többiek fölé.
12, nem is kell neked megszámolni. :) Létezik egy könyves közösségi oldal, moly.hu, vezetheted a házi könyvtáradat, hogy mennyi könyved van, az olvasmánylistádat, hogy miket olvasol - és ez alapján az oldal statisztikát is von, hány könyvet és mennyi oldalt olvasol egy évben. :) Nyilván ez csak egy szám, de én pl tök szeretek magam elé ilyen kihívásokat állítani, hogy igenis szánjak több időt magamra, több időt az olvasásra, legyen idén picit több, mint tavaly. (Persze van, akinél ez káros szintet ér el, és az az egyetlen mérce, hogy hány százat mutat a mutató, de ilyen emberek mindenhol vannak.)
Emellett írhatsz értékelést minden olvasott könyvről, mások valós értékeléseit olvashatod (segít a választásban, ha nem vagy biztos egy könyvben, hogy tetszene-e), láthatod, hogy milyen könyvek népszerűek mostanában, tarthatsz kapcsolatot a kiadókkal, más könyvmolyokkal. Vannak ún. zónák (kb mint a fészes csoportok), ahol adott téma köré lehet csoportosulni - nem feltétlen csak könyves -, vannak mindenféle játékok, kihívások, amivel motiválhatod magad az olvasásra (olvass el X könyvet, Y oldalt, keress Q borítót vagy Z idézetet), ezekért amolyan mini kitüntetések járnak.
Emellett csinálhatsz kívánságlistát és várólistát, hogy mit vennél és olvasnál majd, és használtkönyv szempontból is egy kincsesbánya az oldal, sokkal megbízhatóbb, mintha fészen marketplace-en vásárolnál (visszajelzés adható más felhasználókról, hogy mennyire megbízható és tényleg valós személy-e).
Szóval nem feltétlen sznoboskodás, hogy mennyit olvastál, csak egy jó játém. :) Én pl azért szeretem az adott oldalt, mert darabra pontosan nyomon tudom követni a könyveimet - legyen az szépirodalom vagy ponyva -, és sokkal tudatosabb a beszerzés is.
Könyv formájában sok történet élvezetesebb. Van idő árnyalni a képet, mert egy könyvre órákat is rászánhatsz, megszakításokkal. Filmet nézni egyszer ülsz le és a játékidő nem tarthat tovább két óránál, mert megterhelő a szemnek, fülnek. Ezért sok jó könyv film változata megnyomorított. Kénytelenek kihagyni részeket, különben nyolc órás filmet lenne belőle.
Emellett vannak jó történetek, amik látványban viszont nem ütnének akkorát, ezért meg sem próbálják őket filmre vinni. Bármilyen izgalmas a cselekmény, sose lesz belőlük film. Ezektől mind megfosztják magukat, akik nem olvasnak.
Sajnos valamelyik hozzászóló még Steel könyvet se olvasott, az kiderül a fikázásából. Ugyanis nem a bájdorong áll azoknak a könyveknek sem a középpontjában.
Miért vagyok moly? Miért érdemesebb könyvet olvasni? Nagymértékben fejleszti a szókincset, a fantáziát, javítja a helyesírást. De én nem ezért olvasok gyerekkorom óta, hanem mert imádok. Mindenféle stílusban olvasok, mikor milyen a hangulatom.
A moly.hu megszámolja az oldalakat, hahaha 3500 oldalnál járok idén és igen büszke vagyok rá. Könyves csoportban közzé is teszem. Mindemellett inkább sajnálom csak, aki nem szeret olvasni, azt se tudja, hogy mit veszít. És imádok sorozatot nézni is, csak az a baj, hogy egyik a másik rovására megy - idő hiányában.
A filmek, sorozatok történetéhez képest az ilyen könyvek semmivel sem jobbak. Az a pont, ahol jobb olvasni, mint filmezni, sorozatozni, hogy ezutóbbi egy teljesen passzív agyi tevékenység. Csak bámulod a képernyőt, és befogadod az információkat, impulzusokat. Amikor az agyadat csak vevőkészüléknek használod, az eltompítja azt, visszafejleszti a gondolkozási képességet és a képzelőerőt (egyébként hasonló negatív hatása van az iskolai oktatásnak is- csak figyelsz és körmölsz, aztán néhanapján visszaböfögöd azt, amit a fejedbe töltöttek). Amit olvasol, annak a képe, hangja nem töltődik közvetlenül az agyba, ott aktív agyműködés által el kell képzelned a leírtakat. Másrészt az olvasásnál nem hajt a tatár, van időd feldolgozni az információkat és élményeket, nem terheled, ingerled túl vele az agyadat (ennél a pontnál már nem lehet párhuzamba hozni az oktatási rendszer negatív vetületeit, mert ott nincs impulzus-túlterhelés- sőt, pont fordítva...)
Egy bizonyos határig az olvasás fejlesztőleg hat az agyi képességekre, de ehhez a szinthez azért bőven nem kell könyvmolynak lenni. Ezután a szint után viszont már sok építő szerepe nincs magának az olvasásnak. A sok olvasás innentől már csak akkor ér valamit, ha valóban alig nézel filmet, sorozatot mellette, mert az olvasás nem műveli azt a leépítő folyamatot, amit a túl sok film- és sorozatnézés. Szóval ezután a pont után az olvasás már nem építő, csupán csak nem káros.
A tucatponyváknak semmi hozzáadott értéke sincsen, nem lesz tőle műveltebb senki sem, maga az információközvetítő eszköz az tehát, ami jobb mint a filmeké, sorozatoké. Persze az itt úgy nevezett könyvsznobok többsége valószínűleg műveltebbséget, kulturáltabbságot hisz vagy érez az olvasottsága által, ami ilyen ponyvák fogyasztása mellett, ugye, teljesen alaptalan, s nem pedig azzal érvel, amivel itt én.
Aztán ott van a minőségi irodalom is, ami elgondolkodtat, bővíti a látókörödet vagy a műveltségedet. Azzal már lehet érvelni úgy-ahogy. És azért csak úgy-ahogy, mert az olvasás csak egy módja a művelődésnek. Ezen kívül lehet még pl. előadásokat, vitaműsorokat hallgatni, dokumentumfilmeket nézni, beszélgetni, vitatkozni is többek közt. Vannak nagyon művelt ismerőseim, akik alig olvasnak, szóval az olvasás egy jó lehetősége a művelődésnek, de nem az egyetlen.
(Én személy szerint inkább ponyvát olvasok, ha regényről van szó. Ha művelődni szeretnék, akkor kifejezetten szakirodalmat olvasok. Pl. ezért nem szeretem a történelmi regényeket sem, habár maga a történelem érdekel.)
Ezek a hatásmechanizmusok, amiért jobb nem filmezni, sorozatozni, és néhanapján olvasni egy keveset; vagy filmek, sorozatok helyett inkább az olvasást választani, ha már nem valami tevékenyebbel szeretnéd lekötni magad. Ennek ellenére, én ugyanúgy kevesebbet olvasok, mint sorozatozok, ugyanúgy, ahogy több csipszet eszem, mint gyümölcsöt...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!