Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Szerintetek erkölcsi szempontb...

Szerintetek erkölcsi szempontból helyes döntés manipulálni valakit, hogy változtasson a rossz szokásain?

Figyelt kérdés

Pl.:

-Egy alkoholistát válassal vagy kapcsolatmegszakítássa fenyegetni hogy leszokjon

-Egy túlsúlyos embertől a házastársa megtagadja a szexet amennyiben nem tartja a heti "megbeszélt kvótát"

-Egy szülő jegyrontás esetén elkoboz a gyerektől valami fontos dolgot

Stb...

Fontos: nem arról van szó amikor valaki eldönti, hogy változtatni akar és a környezete támogatja a döntését, hanem arról, amikor a környezetből zavar valakit az egyén rossz tulajdonsága és ők kényszerítik az illetőt változásra.

Leírhatjátok a véleményeteket nyugodtan, vagy hozhattok saját példát, illetve megindokolhatjátok a szavazatotokat.



2021. jan. 20. 00:21
A kérdező szavazást indított:
Igen, ez helyes, etikus
Nem, az ilyesmi helytelen, etikátlan
19 szavazat
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Egy alkoholista esetén azt mondom oké, mert ha nem változtat mind2 fél károsul. Tehát ilyen esetekben, amikor az illető a saját egészsége a tét, és ennyire nagy a probléma, akkor azt mondom esetleg belefér.

De kisebb dolgoknál pl a jegyrontásnál, vagy aminél nem olyan hűdenagy a tét akkor nem helyes. Több kárt okozhat mint jót. Pl ha az illető nem tud változtatni (hiába tanul úgy is rosszak a jegyei mert nincs tehetsége hozzá)

Ennek van egy rendes tisztességes útja. A változtatás meg mindenkinek a saját döntése.

2021. jan. 20. 01:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Én úgy gondolom, hogy a mai világban az a trendi, hogy mindenki úgy h*e, ahogyan akar, és nem/nem feltétlen akarnak az emberek egymással foglalkozni. Van az az ismeretes mondás, hogy:

"Senkit sem hagyunk az út szélén",

pedig pont, hogy de: az emberek nem akarnak vesződni a másikkal, és innen nézve szerintem jó, ha valaki foglalkozik a másikkal, mégha az manipulációnak tűnik is.

2021. jan. 20. 06:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Az általad felsorolt példák elegge eltérnek egymástól, teljesen másképp kell kezelni őket.

Az alkoholisták sztorinál szerintem a válással való fenyegetőzés legtöbbször nem is alaptalan. Az én apám is alkoholista volt, anyukám egy adott ponton megmondta neki, hogy ha nem változtat, elveszíti a családját. Nála ez hatott, és nyilván nem egyik napról a másikra, de még csak nem is egyik hónapról a másikra, de letette az italt.


A harmadik eset szerintem nagyon etikátlan, az a baj vele, hogy egy külső motivációhoz köti a tanulást: Hozz haza ötösöket, akkor játszhatsz a telefonodon. Ez nem is a manipuláció miatt rossz, hanem a gyerekben kelt rossz célkitűzést, tehát egyáltalán nem pozitív hatású.


A második esetet megint nem lehet ilyen egyszerűen leírni. Mi van ha a “manipuláló” fél azért nem akar szerelni, mert nem vonzó az elhízott párjának a teste?

2021. jan. 20. 08:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Nem helyes. Inkább támogatólag, megértéssel kellene hozzáállni a problémákhoz, nem pedig nyomásgyakorlással, hiszen az csak olaj lehet a tűzre.
2021. jan. 20. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Ha külső nyomás hatására, de belső motiváció nélkül van változás, akkor amint a külső nyonás megszűnik előfordulhat, hogy minden visszaalakul az eredetibe. Plusz csökken az esély a belső motiváció kialakulására, és nő arra, hogy az egészet megutálja.

Pl.Ha a tanár minden órán feleltet, több ember készül a kényszer miatt, de amint jön egy helyettesítő tanár aki nem kér semmit, senki nem tanul, a tárgyat már mindenki utálja. De ha vkit érdekel az adott dolog, meg szívessn foglalkozik vele, akkor tanul és készül, függetlenül attól hogy van-e felelés, vagy nincs, mert nem a tanárnak tanul hanem magának.

2021. jan. 20. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Helytelen, nem normális.

Az a baj, hogy ezzel igazából a belső motivációt teljesen megölöd és csak kényszerűség lesz az elvárás teljesítése.

Lehet, hogy rövid távon látszólagos eredmény lesz. De hosszú távon csak rosszabb. A te példáiddal élve: Titokban ivás, prostizás, jegyek letagadása, eltitkolása stb.

Ha elég sokáig fennáll ez az állapot, akkor elindul a lejtőn még jobban az illető, tapasztalat

2021. jan. 20. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

Manipuláció vagy kényszerítés? Mert a kettő homlokegyenesen mást jelent.


A manipuláció során ráveszel valakit különböző trükkökkel arra, hogy megtegyen valamit - saját akaratából - , amit te szeretnél.


A kényszerítés során nincs más választása, mert szankciók vannak.


A kérdésre válaszolva a manipuláció bizonyos esetekben szerintem elfogadható, ha például valaki nem látja be dolgok számára előnyös oldalát.


A kényszerítés csak bizonyos esetekben és akkor, ha nincs más lehetőség, és szintén a kényszerített javát szolgálja (pl. beteg gyerek nem akar orvoshoz menni).

2021. jan. 20. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!