Joggal várható el a problémamegoldó szemlélet, ha
valakiről köztudott, hogy az IQ-ja kivételesen magas?
2020. ápr. 2. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
Egy autistának is lehet miemelkedő az IQ-ja, de a problémamegoldó képessége attól még nem lesz jó.
2020. ápr. 2. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
2020. ápr. 2. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
Nem.
Egy rendes, vagy átlagos rendszerben, ami itt az ő gondolati működése, a magasabb IQ nagyobb hatásfokot eredményez, de ahol a harmónia megborultan van jelen, esélyes valamilyen erős hiányosság. Így magas IQval is lehet többször rosszabb egyes dolgokba, mint egy átlag emberke.
2020. ápr. 2. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
Mivel a két dolog elég szorosan összefügg egymással (az intelligencia hányados éppen azt írja le nagy vonalakban, hogy milyen "sebességgel" vagy képes átlátni összefüggéseket, problémákat és milyen gyorsan tudsz azokra választ/megoldást találni). Viszont a kérdésed kettős értelmű: arra vagy kívánvsi, hogy törvény szerű-e a magas IQ mellett a jó probléma megoldó képesség és így az ehhez társított szemlélet, vagy arra, hogy magas a IQ-dhoz a többi ember joggal támaszt-e ilyen jellegű követelményt? Előbbi esetben a válasz igen, mert van összefüggés a magas IQ és a jó probléma megoldó képesség között, utóbbi esetben pedig a válasz nem, mert a jó probléma megoldó képesség és az ahhoz társítható szemlélet állapotának folyamatos fenntartásához önmagában kevés a magas intelligencia hányados, motiváció és elégséges lexikális tudás is kell hozzá, azok hiányában nem várhatja el Tőled senki "joggal" a probléma megoldó szemléletet.
2020. ápr. 2. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
Előző vagyok, lemarad az elejéről az "Igen, mivel..." (késő van már :) )
2020. ápr. 2. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
Nem feltétlenül.
Előttem szépen leírták, hogy az IQ lényegében a problémamegoldásról is szól, de a való életben nem olyan fix minden, mint egy iq tesztnél.
Pl. ha adott egy feladat, amit egy kis IQ-val rendelkező ember 30 éve csinál, akkor neki jobban fog menni, mint annak, akinek magasabba az IQ-ja, de csak 5 perce csinálja.
Mi a konkrét helyzet, ami miatt kiírtad a kérdést?
2020. ápr. 3. 00:22
Hasznos számodra ez a válasz?
A problémamegoldó szemlélet jogos-e? Hááát… A magas IQ-jú emberek problémamegoldó képességének hatékonysága nem okvetlenül jobb, mint aza alacsonyabbé.
Az IQ-tesztek elsősorban intellektuális kérdéskörben adnak összehasonlító, de nem abszolút mérőszámokat. Amennyiben a probléma nem intellektuális hanem pl. érzelmi, kreativitásbeli, szociális/személyközti stb, abban az esetben nem a IQ a megoldás eszköze.
2020. ápr. 3. 06:42
Hasznos számodra ez a válasz?
Nem. AZ agyi működés több részből áll, így a problémamegoldó képesség nem biztos, hogy jó neki, de a mateklogika meg perfekt.
2020. ápr. 3. 07:13
Hasznos számodra ez a válasz?
10/15 A kérdező kommentje:
#7 ami miatt kiírtam az részben személyes tapasztalat mert testközelből látom napi szinten, hogy egy kivételesen magas intelligencia szinttel rendelkező ismerősöm passzív szociális és egzisztenciális téren, másfelől "böki a csőröm" hogy a Mensa szintű társaságokról nem hallani, hogy megoldanának társadalmi problémákat, előrébb tartanának technológiai trendekben, elméletekben, új elvekben, paradoxonok feloldásában!
Kapcsolódó kérdések: