Csak szerintem illetlen és gyerekes dolog a hivatalos szövegekben Smiley-kat használni?
Baráti, vagy hétköznapi üzenetekben ismerősök között(FB, stb.) vagy max itt GYK-n még ok, semmi gond velemert ezek végülis nem hivatalos üzenetek.
Ügyfélszolgálaton dolgoztam hosszabb ideig egy hivatalos nagyobb autós cégnél, és rendszeres volt az, hogy a teljesen normális és tisztelettudó, hivatalosan megfogalmazott E-Mailre ilyen Smiley-es borzadályok jöttek vissza felnőtt emberektől, mintha a haverjaikkal vagy ismerőseikkel chateltek volna. Még akkor is, ha nem rosszindulatnak szánták a ":)" ";-)" meg hasonlókat, én valahogy ezek után nem tudtam az ilyen személyeket ténylegesen komolyan venni.
Bevallom őszintén én kissé degradálónak találom, hogy a normálisan, megfogalmazott céges E-Mail-re ilyen válaszok jöttek, sokszor köszönés meg minden nélkül csak pár mondat meg egy smiley.
Egyik ismerősöm egy nagyobb kórházban dolgozik irodai alkalmazottként, és ők is megválaszolnak E-Maileket páciensektől, és ő is meséli, hogy tényleg egyre több az olyan személy, aki egy hivatali levélre úgy válaszol, mintha valami haverjának írna Facebookon. Az E-Mail tele van ilyen hangulatjelekkel, és így bugyutának, gyerekesnek hat, holott nem tizenéves emberekről beszélünk hanem felnőttekről.
Tudom, hogy a világon nagyobb problémák is vannak ennél, de érdekelne, hogy ti mit gondoltok erről a jelenségről? Zavarna titeket, ha egy normálisan megfogalmazott E-Mail-re/ hivatali felszólításra stb. ilyen üzenetek jönnének, vagy nem foglalkoznátok vele?
Természetesen én sosem ilyen stílusban válaszoltam vissza, nem is volt megengedett az irodában (ismerősömnél sem a kórházban), de ha megengedett lett volna sem használtam volna ezeket, mert szerintem eléggé tiszteletlen idegen emberekkel szemben.
Nektek mi a véleményetek?
Hát,nekem hivatalos(abb) leveleknél eszembe se jut emoji-kat haszálni.
Egyébként nincs bajom velük,de na...
Az a szomorú,hogy más sokan csak ilyenekkel tudják csak az érzésüket kifejezni,ami már baj.
Az a baj, hogy ez a "smiley opcio" pl facebook uzeneteknel mar odaig fajult, hogy ha egy atlag ismerossel beszelgetsz messenger-en es nem teszel soha ilyen jeleket, akkor automatikusan azt hiszi a legtobb ember, hogy vagy xar kedved van, vagy rideg vagy es nem akarsz a masikkal beszelgetni.
Sajnos egyre tobben nem kepesek az adott illeto erzeseit megerteni szovegen keresztul ilyen hangulatot abrazolo jelek nelkul, szerintem szomoru. Es is hasznalom neha ezeket, de egyre ritkabban, mert en feleslegesnek tartom oket.
Anyum batyja ugyved, es o is mondta, hogy parszor az ugyfelek tenyleg ilyen hangulatjeles vackokkal rakjak tele az e-mailt. O mondta, hogy nem sok kellett mar ahhoz, hogy valaszkent visszairjon nekik, hogy nem a haverukkal csetelnek "feszbukon".
Kedves Kérdező!
Az írásbeli kommumikációnak jellegéből adódik azon hátránya, hogy (alapvetően) nem közöl nonverbális jeleket.
Nincs hangsúly, nincs mimika, nincsenek gesztusok, stb.
Ebből adódóan egy- egy gondolat akár teljesen (!) eltérő üzenetet is hordozhat mondanivalójában és/vagy hangulatában.
Ennek okán - véleményem szerint - éppen ellenkezőleg, nemhogy degradálódott, inkább többé, gondolataink pontosabb indikátoraivá váltak a hangulatjeleknek köszönhetően az írott kommunikációs csatornák.
Egy mai fiatal ezeknek köszönhetően tud egyértelműsíteni iróniát, cinizmust, általános hangulatot, vagy akár hangsúlyt is. Gyakorlatilag bármit.
(A legújabb megfigyelésem: a "dEmAGóg, oKOsKodÓ" hangvétellel prezentált szöveget a gondolatjelek közti módon közlik írásban. Nagyon kreatív!)
Kommunikációs szakemberként pedig egyértelműen megállapítható az a trend, hogy a "hivatalos" levelezések is eltolódnak informálisabb, közvetlenebb irányba.
Nem véletlen, hogy a legtöbb vállalkozás alapértelmezetten tegezi az ügyfeleket (reklám, kiszolgálás stb.), fiatalos hangvételt üt meg.
Szerintem - természetesen a kellő mértékkel - maximálisan van van helye a hangulatjeleknek.
Ez nem is kérdés tárgya, hiszen a nyelvünket, írásbeli nyelvhasználatunkat mi magunk formáljuk.
A nyelv van értünk, nem fordítva. (lásd: deviszont "legalizálása)
Természetesen nem használnék mosolygós jelet az első levelemben, amit egy ügyvédnek címzek, de amennyiben egy-két levélváltást követően párbeszéd alakul ki, valamint a kontextus megkívánja, minden további nélkül!
Én szeretek smiley-kat használni, de szigorúan csakis baráti csevegésekben, meg esetleg itt gyakorin is szoktam néha. De soha nem jutna eszembe egy hivatalos levélbe szmájlit írni. Meg aztán ugye a hivatalos leveleket mindig úgy kezdik az emberek általában, hogy "Tisztelt Hölgyem/Uram!". Na és most rakjak emögé egy röhögős szmájlit? :D Teljesen más világ, nem fér össze a kettő, soha nem jutott még eszembe, hogy beleírjak szmájlit egy hivatalos levélbe. :D
Szóval igen, az embereknek felkéne ismerniük, hogy a szmájlik nem valóak egy hivatalos levélbe. Én el nem tudom képzelni, hogy néhányan azt hogy gondolják. Nehezen tudom elhinni, hogy az emberek tényleg ilyet tesznek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!