Az introvertáltság csak egy mostanában divathóbort szekta vagy inkább pszichológiai jelenség?
Azért kérdezem, mert csatlakoztam egy introvertált facebook csoportba, de olyan, mintha mindenki csak divatból lenne ilyen lelkizős, szentimentális miközben olyan baromságokról írnak, amelyeknek semmi köze az introvertáltsághoz. Elmondásuk szerint tökre imádják a munkahelyüket (ahol emberek vannak, akkor hogy is van ez), mindenki oda-vissza van a párjáért (miközben az introk nehezen ismerkednek) valamelyik nap pedig a péniszméretet tárgyalták ki (jajj a kis intrók mennyire prűdek). Csak én gondolom azt, hogy ez az introvertált jelenség csak egy ostoba kreált liberális divatbaromság, mint a swag/hippi/vegánok/LMBTQ/hipszter.
Másrészt akinek szociális problémái vannak (nehezen ismerkedés, magány) az szinte mindig szorongásos/depresszív eredetű, ami pszichiátriai kezelést igényel. Az introvertáltak mégis egészséges melankólikus embereknek tartják magukat. Akkor mégiscsak egy first-world problem-es hisztizős anyucimagányoskedvence divatjelenségről van szó, nem igaz?
"Attól, hogy valaki nem szereti az emberek közelségét, még nem egyenértékű azzal, hogy gátlásos."
Mégsem így látom. Én egy Dunántúli nem éppen főváros kaliberű városban élek van néhány közeli ismerősöm akik szintén nem nyílnak meg emellett társaságban szoronganak és intronak tartják magukat. Pedig ahol élek az tényleg nem egy Budapest méretű metropolisz, ahol bekattana az ember a tömegtől.
Szerintem a tömeget sokszor még az extrovertáltak sem szeretik.
Én is introvertált vagyok, de messze nem depis.
Nem szeretek olyan közegben lenni, ahol nem ismerek senkit, de beszélgetni kell. Tehát pl simán elmegyek egyedül moziba, koncertre, bárhová emberek közé, ha leszarhatom őket. De egy új munkahely vagy akár egy buli ahol csak egy embert ismerek, már fárasztó, stresszes, ha lehet kihagyom. Ismerősök között viszont meg nem mondanád rólam, mert velük el tudom engedni magam (akkor is ha tényleg csak ismerősök, és nem barátok).
Ezzel együtt van bennem (szerintem enyhének tekinthető) szorongás is bizonyos típusú szociális helyzetekkel kapcsolatban - tehát olyasmi, amin valószínűleg segíthetne pszichológus. De ez teljesen független attól, hogy introvertált vagyok vagy sem.
"Tartják magukat"
Mindenki annak tartja magát aminek akarja, attól még nem feltétlenül lesz az.
Szia!
Az introvertált személyiség nem egyenlő a szorongásos, és egyéb más mentális betegségekkel, illetve személyiségzavarokkal, de tapasztalatom szerint sok, ilyen jellegű problémával küzdő embernek kényelmes megoldás az introvertáltság. Így nem kell szembenézni a valós problémával, nem kell segítséget kérni (manapság még mindig ciki pszichológustól kérni segítséget), egy szociális fóbiában szenvedő betegnek az introvertált fogalom egy kiváló mentsvár, hiszen magára ismer pl abban, hogy mi igenis elfáradunk egy nagyobb társasági eseménytől, és minket az egyedül töltött idő tölt fel energiával. Ez nem egyenlő a szociális fóbiával, de nagyon könnyen belemagyarázható.
Valószínűleg az általad említett csoportban is lehet erről szó, ha ennyire ellentmondásos dolgokat olvasol. Sajnos, mivel sokan belesüppednek a kényelmes megoldásba, és aztán ezzel a fogalommal magyarázzák a környezetüknek az ő helyzetüket, sok negatív sztereotípia kialakult már, ezért az emberek egy része úgy gondolja, hogy minden introvertált egy magába húzódó, érzékeny tinit játszó, hisztis, sznob felnőtt.
A kérdésem, hogy te miért vagy a csoport tagja, illetve miért csatlakoztál?
Kérdező, te most arról szeretnél meggyőzni bennünket, hogy egy introvertált ember nem lehet lelkileg egészséges, csakis gátlásos és komplexusos?
Ahogy előttem is leírták, nem mindenki introvertált, aki annak tartja magát, sok elmagányosodott, kirekesztett extrovertált van, aki magára húzza a jelzőt. A szociális szorongás pedig nem egyenlő az introvertáltsággal. Igen, velejárója, hogy a szociálisan szorongó emberek inkább egyedül vannak. Nem azért, mert ők valóban egyedül érzik jól magukat. A szociálisan szorongó emberek saját magukat épp olyan nehezen kezelik, mint a többieket. Ezzel szemben az introvertáltak békében vannak saját magukkal. Introvertáltnak lenni annyit tesz, hogy jobban szeretsz olyan tevékenységeket űzni, amik során elmélyülhetsz, magadban lehetsz, szívesebben maradsz otthon péntek esténként egy könyv vagy egy jó film mellett ahelyett, hogy belevesd magad az éjszakába.
Ettől függetlenül szeretheted a munkádat, a párodat, és a barátaidat, de a szociális energiád hamarabb elfogy, mint az extrovertált társaidnak, s ilyenkor vissza kell vonulnod, feltöltődni, magadban lenni.
Illetve az introvertáltak is különbözőek, vannak köztük lelkileg teljesen egészségesek és vannak akik kevésbé azok, épp úgy, mint az extrovertáltak között. Az emberek lelki állapotát nem feltétlenül az határozza meg, hogy mennyire tartalmas a szociális életük...az életnek annyi más területe van, amiben sikertelen lehet valaki, és emiatt a lelki egészsége sem tökéletes. Ahhoz, hogy erről teljes képet kapj, minden introvertáltat meg kellene kérdezned (ami lehetetlen), nem pedig egy facebook csoport alapján megítélni őket. Mint tudjuk, interneten bárki mondhatja magát bárminek, meg úgy egyébként is.
A kérdésem, hogy te miért vagy a csoport tagja, illetve miért csatlakoztál?
Nemtom, egy éve csatlakoztam, hidegen hagy a posztolgatás, csak az utóbbi pár hónapban olvasgatom ki mit írosgat és a fenti dolgokat szűrtem le. De annyira nem is érdekel már.
Mindenki úgy eli az életet ahogy gondolja, csak lehet némi fogalomzavarban vagyok, gőzöm sincs.
Nem gondolod, hogy gusztustalanul viselkedsz? Ha nem tetszik egy csoport, miért nem lépsz ki és olvasol utána? A kérdés költői, hiszen megszületett ez a bejegyzés.
Addig is: Az extroverzió-introverzió személyiségtengelyt(?) illetve a két típust egy bizonyos Jung fedezte fel, jegyezte le - kapaszkodj meg - az 1920-as években. Ezzel megválaszoltam, mennyire új hóbort.
A dolog másik része, hogy a pszichológia amúgy nagyon hasznos tudományából leszivárogtak bizonyos ma már elég alapfogalmak az újságcikkekbe, közbeszédbe, meg sajnos a bulvárba.
E leszivárgás miatt tudhatsz olyan fogalmakról, mint introvertált vagy 5 féle szeretetnyelv, ismerheted meg a testbeszéd jelentőségét.
Nem tudni és utánaolvasni nem szégyen, sőt hasznos. De csatlakozni valahova, majd gyakorlatilag kibeszélni, baromságnak tartani, csak mert tehozzád nem ért még el az információ, az gusztustalan. És annyira már nem vagy bátor, hogy a nevedet is add hozzá. Vajon miért?
"Addig is: Az extroverzió-introverzió személyiségtengelyt(?) illetve a két típust egy bizonyos Jung fedezte fel, jegyezte le - kapaszkodj meg - az 1920-as években. Ezzel megválaszoltam, mennyire új hóbort."
Miért, ki volt Jung? Összevissza beszélt, hablatyolt, megalapozva ezzel egy 90%ban kamu áltudományt, a pszichológiát. Ezek az introvertált, extrovertált, INTJ ZGDSFBV AKJB akármik, a bonyolult tesztelgetések, hókuszpókuszok ellenére vagy durva leegyszerűsítések, vagy egészen egyszerűen értelmetlen marhaságok. Cserébe sokaknak megadják a szögegyszerű magyarázat mellett az értelmesség, tájlkozottság stb illúzióját is, nem véletlenül ennyire népszerűek. Plusz ugye kapsz mellé egy jó kis sablont, amit onnantól kezdve mindenre ráhúzhatsz. Gondolkozni nem sokat kell már innentől kezdve.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!