Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Az önbizalom az csak gondolkod...

Az önbizalom az csak gondolkodásmód kérdése vagy tapasztalatok is hozzájárulnak?

Figyelt kérdés

Úgy veszem észre, hogy sok ember gondolja úgy, hogy az önbizalom "külső" dolgok függvénye is, pedig nem. Azt hiszik, a gyengeségek és az önbizalomhiány mindig együtt jár, pedig nem.


Mondok egy példát: valószínűleg sokan tudják magukról, hogy nem tudnak énekelni. Ez ugye egy gyengeség. De még sem izgat ez sokakat, vagyis nincs miatta önbizalomhiányuk, mert élete során nem került olyan helyzetbe, hogy másokhoz hasonlították volna vagy érezték volna azt, hogy aki tud énekelni az megkap valamit amit ők nem. Ezért nem is alakul ki bennük szorongás.


Ezek ellenére azt látom, hogy sok ember nincs megelégedve a külsejével pl., és valamiért a tapasztalataikat próbálják megváltoztatni pl. plasztikai műtéttel, ahelyett, hogy belül, a gondolkodásmódjukon változtatnának.


Az önbizalom nem feltétlenül jelenti egy erősség meglétét vagy a gyengeségek hiányát, hanem azt, hogy az illető az erősségeire koncentrál, azokkal próbál érvényesülni (és kerüli a gyengeségeit kimutató szituációkat).


Vélemények, tapasztalatok?


2020. ápr. 24. 16:50
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Az ember dönthet úgy, hogy nem érdekli egyáltalán, hogy másokhoz hasonlítják, tisztában van azzal, hogy ő egyéniség, ő is tudhat valamit, amit mások nem, vagy ha nem is kiemelkedő, akkor se bántja, hogy másokat felmagasztalnak.
2020. ápr. 24. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Önképhez van köze, hogy ki hova rangsorolja be magàt.

A kialakult önkép es az önhit (ami lehet racionalis is, és téves is ugyanugy), hatàrozza meg az önbizalmat önbecsülèst.

2020. ápr. 24. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

A pozitív gondolkodással fokozható a teljesítmény. Ajánlom figyelmedbe hogy nézz utána néhány placebo kísérletnek mondjuk gyógyszerekkel. Vagy ott van a bekötitt szemű kosaras esete. Nem tudom hogy az utóbbi valódi-e, de az elsőről első kézből tudom hogy tényleg működőképes.


El tudod hitetni magaddal valahogy mindenképp hogy te képes vagy bármire. Lehet az önbizalom vagy fizikai teljesítőképesség, tök mindegy. Bármi lehetséges.

2020. ápr. 24. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Hármas vagyok: rendszeresen kísérletezek magamon a self placebo effect témakörén belül. Minden működik. Itt vagyok élő bizonyítéknak. Konkrét példát nem fogok írni, de ha szeretnél erről beszélni akkor kérdezz bátran.
2020. ápr. 24. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
93%

Tapasztalatok ritkan jarulnak hozza, ugy ertem, hogy van olyan ismerosom aki valtig allitja, hogy neki nem megy semmi, o bena mindenhez, stb, kozben pontosan tudom, hogy az egvilagos semmit nem probalt meg soha azok kozul, amikre panaszkodik, vagy ha igen, az kb igy nezett ki, hogy maradjunk az eneklos peldanal, elenekelt valamit, szar volt es akkor ennyivel letudta, hogy ez neki nem megy, egy dologbol ami neki nem megy pedig kovetkeztet 20 masikra, hogy neki az sem menne. Emiatt egy luzernek gondolja magat es emberekkel se mer kb beszelni.

En meg tudom magamrol, hogy sok dolog nem megy, DE azt is tudom, hogy ezeknek a nagy resze azert nem megy, mert nem foglalkozom vele eleget es tudom, hogy kb barmit meg tudnek tanulni, ha raszannam az idot. Es alapbol nem szoktam ezen gondolkodni, hogy nekem ez vagy az nem megy, es nem tartok az emberektol sem. Kulsore is vannak hianyossagaim, de nem vagyok a borzaszto csunya kategoria, hanem inkabb atlagos, de pl szep a hajam, jok a ruhaim, igy nem aggodok ezen sem, a legtobb ember pont leszarja, hogy nez ki a masik, amennyiben nem eppen randin ulnek.

2020. ápr. 24. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
95%
Ha a tapasztalatok befolyásolnák ezt, akkor eléggé bajban lennék néhány téren. Szerintem gondolkodásmód kérdése, és önimseret. Ha tudod ki vagy, és hogy merre is tartasz perpillanat, akkor a negatív tapasztalatokból is ugyanúgy építkezel. Velem például sokkal több pofáraesés történik, mióta végre tudom miat akarok, sorra érnek a kudarcok, viszont sokkal több önbizalmam is. Tisztában vagyok azzal, hogy mi miért történt, tudom van aminek a kimenetele nem tőlem függöt, és voltak amik miattam lettek kurdarcok, mert nem adtam bele mindent. A 2. kommentelővelkell egyetértenem olyan módon, hogy az önképnek és a magunkba vetett hitnek van a legfontosabb szerepe az önbizalmunk alakításában. Persze fontosnak tartom egemlíteni, hogy gyerekkorban is fontosak a pozitív megerősítések. Nem mindegy, hogy valakinek folyton eégedetlenkedtek a szülei, és sose lehetett nekik megfelelni, vagy túlságosan visszatartották a gyereket, vagy ennek az ellenkezője, támogatást és pozitív megerősítést nyújtottak. Mert ugye az előző féle családból nem egy stabil önértékelésű, a saját értékeivel tisztában lévő ember kerül ki. Úgyhogy ilyen szempontból végülis tapasztalati, de minden tapasztalat eredménye a mentalitásunktól függ, hogy mi hogy dolgozzuk fel.
2020. ápr. 24. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

#6

Hasonló cipőben járok én is. Fontos tudni, mi miért történik. Örülök, hogy a kudarcok ellenére is van önbizalmad. Ez példázza, hogy miért nem aszerint kell értekelni magad, ahogyan az emberek kívülről látnak.

2020. ápr. 24. 18:27
 8/9 anonim ***** válasza:
91%
A gyakorlás is nagyon fontos. A kisgyerek ha nem próbálná újra és újra és újra, akkor sose tanulna meg járni. Senki se tanulna meg bicajozni, ha egy-két sikertelen kísérlet után "á ez nem megy" címszóval feladná.
2020. ápr. 24. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

#8

Azt mondomz ha lehet változtatni valamin, változtassunk. A kérdés elsősorban azokra a helyzetekre vonatkozik, amikor a tapasztalat sehogy sem változtatható.

2020. ápr. 24. 18:55

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!