Ha gyerekként megerőszakolt és bántalmazott engem az apám, és ezért bosszút állok akkor szigorúan pszichológiai szempontból vizsgálva a kérdést, segíthet a trauma feldolgozásában a bosszú? Feloldást nyerhet az ember?
Ha te rosszat teszel egy másik emberrel, te válsz rossz tevővé. Ha erkölcsileg felül tudsz kerekedni és szánalmasnak tartod a beteges, bántalmazót, akkor az segít, hogy nem legyél te is gonosz.
A büntetés meg felejtős, magyar rendőrség még a bizonyítható fegyveres fenyegetés és milliós lopás ellen sem lép fel, mert túl van terhelve, pont a sok éves lelki trauma, amire figyelni fog...
+1 a 8-cas válaszra.
Lehet itt jönni a karmával, meg, hogy a világ elintézi azt, de ez puszta parasztvakítás. Nem hiába hozták létre a rendfenntartó szerveket és a börtönt. De ezek is alig érnek valamit, sőt, ugyanúgy tudják néhány helyen folytatni az erőszakot, nem beszélve a szabadultakról.
Ha most megerőszakolnak vkit és azt lecsukják 20 évre (jó magaviselet miatt korábban szabadul), az szerintetek egyenlő büntetés a tett mértékével? Nem.
Volt a városomban egy férfi, aki rengeteg embert tett tönkre, ennek ellenére vígan élt, amíg egy nap balesetben azonnal életét vesztette. A sok bántalmazott ember és aki ismerte szinte alig fért a bőrébe, és jöttek a tipikus dumák, hogy: „Most megkaptad!” „A karma utolért” stb...
Ha csak nem létezik pokol, akkor ugyan semmit nem szenvedett meg, főleg nem ugyanazt, amit másoknak okozott...
Egyébként, akik a nagy világi megváltásban hisznek (karma, végzet, várakozás stb...), az nem gondol bele, hogy maga az a karmisztikus tett hogy az áldozata áll rajta bosszút???
Az olyan dolog mint a „feloldozás” az csak a törvénykezésben és az egyháznál játszik.
A többi mind az egyén lelkiismeretén múlik, meg, hogy mi fér bele a moralitásába.
Társadalmilag meg tökmindegy, az áldozatot és az elkövetőket is ugyanúgy megvetik és elítélik. Egyiksem lesz többé normális tagja a társadalomnak.
Egy valami a fontos szerintem, ha bosszút akarsz állni, hogy csak azt add vissza amit kaptál. Ne többet, s ne kevesebbet. Kívülálló meg sosem fogja tudni a tett mérték behatárolni, hogy az mennyire „jó”-„rossz” így azt csak is az áldozat és az okozó tudja kifejezni.
Konkrétan: igen, szerintem segíthet, van amin a törvény keze sem tud segíteni. De lehet, hogy Te azzal a tettel megelőzől több tragédiát: ha teszem azt levágod a nemi szervét a pedofilnak, lehet megmentesz más gyereket az erőszak elől.
Elvi kérdés: tényleg olyan „rossz” ember lenne a bosszútálló áldozat, és egyszinten emlegethető a pedofíllal? Sztem nem. Mert más nem fogja ezt megtenni helyette, főleg nem a rendőrség.
Sokan nem tudnak előre látni, csak egyből ítélkezni.
"Ha te rosszat teszel egy másik emberrel, te válsz rossz tevővé."
De egy rossz emberrel rosszat tenni más, mint egy ártatlan emberrel rosszat tenni.
Azzal csak sokkal rosszabb lesz, ami elmúlt, már elmúlt, inkább engedd el, bocsáss meg neki és a lelkiismeretedben is béke lesz. Kezd tiszta pohárral és ne engedd, hogy ilyen gondolatok felzaklassanak. Majd Jézus elviszi a hátán..
Minden jó, ha jó a vége, mint a filmekben..
A legjobbakat.
Sajnálom, hogy egy ilyen borzalmassan megalázó, testi, lelki sérülést kellett átélned.
Van döntési lehetőséged. A megtörtént dolgon már a döntésed nem fog változtatni, de az életed további menetét befolyásolni fogja.
Ha beteges cselekedetnek ítéled az erőszakosságot akkor jobban jársz ha megbocsájtasz, mert nem tudta, hogy mit cselekszik, és a bosszú sem értetné meg vele. Persze nem érdemli meg, a megbocsájtást, de nem is neki kedvezel igazán vele, hanem magadnak. Mert csak ez teszi lehetővé, hogy tovább lépj. Még akkor is szükség van a megbocsájtásra, ha a bíróság elitéli és büntetést kap érte. A tovább lépést ez az ítélet sem hozza meg a sértett számára, csak az ha a büntetéssével megelégedik.
Hogyan segíthetne a bosszú?
Van egy ember aki erőszakot követ el egy másikon, a másik valamilyen módon ezt megbosszulja ezt az amúgy is erőszakos emberen, akkor ő majd ezt elfogadja büntetésként és utánna már jó lesz?
Majd, aki maga is erőszakot elkövetővé vált, megtudja állni, hogyha már egyszer ő is, tegyük fel sikeresen, elkövetett egy erőszakot, akkor mással, más szituban ne tegye? Az ujjabb áldozat, pedig ugyan ebbe a lefelehúzó spirálban hozzon dőntéseket? Akkor mindenki öntörvénykekedést kezdjen el gyakorolni? Ez lenne a kiút?
Az eljövendő életedet befolyásoló döntést kell hoznod.
Védelmező leszel? (Pl.: Segítesz ilyen bántalmazásokra felhívni a figyelmet, azaz leleplezi ezeket?)
Vagy erőszakoskodó?
A trauma feldolgozásában nem segít.
Pillanatnyi harag érzelmi levezetésében igen.
(Illetve attól is függ, hogy mit takar a bosszú.)
A tetteink alól nem mentesítenek a gyerekkori traumáink.
Feloldást nem lehet bosszúval nyerni. Egy ilyen súlyos traumával kapcsolatban pedig nem is biztos, hogy "feloldás" jelentkezhet (legalábbis nem egyik pillanatról a másikra fog ez bekövetkezni). Inkább egy lassú "gyógyulás", lassú újrateremtődés, a történtekkel való együttélés megtanulása lehet a trauma feldolgozása.
Nem jok a valaszok. Pszichologiailag ez egy masik nezopont. Segit a trauma feldolgozasaban mert igy ugy eled meg hogy megtudtad magadat vedeni, elmulik a tehetetlenseg es a szegyen erzet amit egesz eletedbe erzel. Elont olyan fajta buszke erzes hogy igen legyozted az embert aki megtamadott teged hisz ilyenkor elethalal kozott allsz (tudatodban) olyasmi ez mint a haboruban harcolni, vagy egy oroszlan ellen. Kifejtenem hogy ez tudat alatt.
De ettol fuggetlenul ne tedd meg! Probalj kicsit kulso szemmel nezni a tetteid kovetkezmenyet kulso szemmel onmagadat es masokat
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!