Hogyan tudnám lebeszélni az embereket az öngyilkosságról? Talán így?
Rengeteg okot fel tudnék sorolni, amiért nem kellene öngyilkosnak lenni.
Kezdetnek gondolkozzatok el ezen a rövid videón:
https://www.youtube.com/watch?v=EjrxJqnRxp0
Van, hogy egy kis odafigyelés, egy szó, egy ölelés életet menthet. Ha félretesszük az egymás iránti közömbösséget, és nem megyünk el a rossz dolgok mellett. Legyen az egy szomorú ember, egy bajbajutott állat, vagy az eldobált szemét az utcán.
Mindenki másra vár, hogy más majd odamegy, más majd segít, ahelyett hogy ő maga lenne az a más...
"A világot nem a gonosz fogja elpusztítani, hanem azok, akik végignézik a gonoszságokat, és nem csinálnak semmit."
Albert Einstein
https://www.gyakorikerdesek.hu/emberek__egyeb-kerdesek__9458..
Itt a lehetőség kipróbálni az életmentést.
Köszönöm a válaszokat!
#5 Attól, hogy valaki fiatal, még lehet érett gondolkodású, sose általánosíts. Egyébként huszonéves vagyok.
#8 Külön köszönet neked, a te válaszodból éreztem leginkább, hogy figyeltél a kérdésemre, és valóban elgondolkodtál a videón, aminek egyébként egy csomó rejtett üzenete van.
Nem hatásvadász, nem baromság, csak gondolkodni is kell hozzá. Ez nem olyan "műsor", amit a tévében kapsz, amiben mindent eléd raknak, hogy elbutítsanak és kiöljék belőled az érzékenységet, a pozitív érzelmeket.
És valóban találkoztam már olyan esettel, ahol egy ölelés, vagy jó szó életet mentett. Az illető azzal az elhatározással ment ki az utcára, hogy "ha ma sem szól hozzám senki, öngyilkos leszek. És nem fogod elhinni, de egy idegen odament hozzá, és ezzel visszaadta egy ember reményét.
És nem értem, miért mondta az egyik válaszoló, hogy baromságokat írtam. Például azon mi baromság, hogy szerintem nem kellene elmenni a bajbajutottak mellett, hanem segíteni nekik? Tényleg hidegen hagyja az embereket egy szenvedő állat például? Én nem tudnám otthagyni.
Az sem baromság, hogy sokan mástól várják a segítséget, mert ezt is tapasztaltam. A tétlenség, közömbösség a rossz iránt sok keserűséget okoz a világban.
Mit gondoltok, miért van tele szeméttel minden utca? Mert az emberek közömbössé váltak a természet tisztasága iránt. Elmennek mellette, sőt, sokan el is dobják a maguk szemetét, pedig ott lenne a szemetes pár méterre.
És szerintem a lelki bajokra igenis a szeretet a gyógyír, és annak minden formája. Bármi miatt akar valaki öngyilkos lenni, az kapcsolatos a szeretet hiányával. Vagy önmagát nem szereti (mert például mások életét jobbnak látva leértékeli a sajátját, hozzájuk hasonlítva csődtömegnek érzi magát), vagy másokat nem szeret (mert például bántották, kinevették, eljátszották a bizalmát), vagy mások nem szeretik őt (és mindig csak a negatív megerősítést kapja magáról, amit a végén el is hiszi és beletörődik, hogy azon nem tud mások szerint változtatni).
Örülök, hogy mindenféle nézőpont született, jó kis vitaindító, csak ne fajuljon vitatkozássá. :)
Vannak bevált ötleteim, működő módszereim az öngyilkossági gondolatok megelőzésére, megszüntetésére. Több embernek segítettem már, néhányukkal mai napig tartom a kapcsolatot, de mind rendben vannak, már boldog életet élnek, erősek, motiváltak. A kérdés célja az volt, hogy megismerjem, ti milyen módszereket tudtok, és hogyan viszonyultok a felsorolt gondolatokhoz. Csak tényleg gondolkodjatok el rajtuk, ne szaladjatok el felettük.
Minden tettünk, szavunk hatással van másokra is, erre mindig figyelni kellene. Én mindent jóindulatból írtam, nem kell egymást bántani azért, mert más véleményen vagyunk.
Ha valaki már annyira lelki roncs lett, hogy pl. 4-5 év depresszió, pokoli szorongás után elhatározta hogy öngyilkos lesz, akkor te azt már ölelgetheted, megnézethetsz vele cuki videókat, de nagy rá az esély, hogy elkéstél.
Persze, jól esnek a kedves szavak az embernek, esetleg ezzel késleltetheted is egy kicsit az öngyilkosságot, de aki már elhatározta, hogy véget vet az életének (évekig is eltarthat mire az ember ráveszi magát, hogy megtegye) annak pár kedves gesztus nagy valószínűséggel nem segít.
Viszont a hosszan tartó törődés, egy még épp időben érkező párkapcsolat, esetleg egy barátság helyrerakhatja az embert.
Kedves kérdező. Aki nem ért veled egyet, az is tudja használni az fejét. Az én agyam is ép és jól van, köszönöm szépen. Nem kellene ezzel védeni a védhetetlen álláspontodat, hogy mindenki, aki nem ért veled egyet, az csak idióta lehet. Ne tessék ilyen piti módon elzárkózni a vita elől.
8: az öngyilkosság nem arról szól, hogy meghalni akarsz, hanem arról, hogy nem bírod elviselni az életeddel járó további fájdalmat. Szerinted azt, akinek minden egyes nap pokoli kínok közt telik akármi miatt, vissza fogja tartani, hogy az akasztás fáj?
Én azt tartom problémának, hogy aki az életét fájlalja, az magukat a gondokat tekinti az élet egészének. Mintha a pénztelenség, a magány, egy rossz kapcsolat, a megalázottság, esetleg a gyász maga az élet lenne, aminek a megszakítása az egyetlen megoldás.
Nem látnak túl ezeken, nem veszik észre mindazt, ami még megvan nekik, amit elérhetnek még, amit érdemes lenne átélni, kipróbálni, a jövőben rejlő potenciált. Úgy tekintenek a boldogságra, mint valami célvonalra, amit a többi ember egyszer csak úgy elér az élete során, és amitől ők maguk olyan nagyon távol állnak, hogy nem is érdemes közelíteni hozzá már. Pedig ilyen nincs, nem létezik ez a célvonal, a boldogság az egyszerűen csak a hétköznapi apró örömteli pillanatoknak a gyakorisága. Egy mindenki számára folyamatosan jelenlévő erőforrás, amiből annyit kap meg az ember, amennyit hajlandó észrevenni belőle.
Előfordulnak életesemények, amik miatt minden sötét lesz és kilátástalannak tűnik a helyzet, de ahogy semmi sem tart örökké, úgy ezek a tragédiák sem! Talán megbéklyóznak egy időre a depresszió által felszabaduló hormonok az agyban, de ezzel tisztában kell lenni, hogy csak kémiai vegyületeknek az ÁTMENETI hatása, nem a tényleges valóság! Egy kendő, ami lassan lecsúszik az arcról. Szépen össze kell szorítani a fogakat és megvárni, amíg lecsillapodik. Ha hetek, akkor hetek, ha hónapok, akkor hónapok. Aki évek alatt sem találja meg a szépet az életben, annak az értékrendjével van a probléma és azon kell dolgoznia. Meg kell tanulnia értékelni az élet azon adományait, amik eddig nem érdekelték, vagy természetesnek tartotta őket. Lehet szajkózni, hogy "nincs értelme", "képtelen vagyok", "belefáradtam", "gyenge vagyok", ezek fals kifogások, ehhez nem kell erő és cselekedni sem kell hozzá semmit. Csak ki kell nyitni a szemet.
Oké, mindez nem vonatkozik fizikai betegségekre, amik tartósan, gyógyíthatatlanul keserítik az életet.. de ez szerintem van olyan ritka eset a mai világban, hogy ne kelljen külön foglalkozni az eshetőséggel.
A psziché viszont alakítható, megváltoztatható megfelelő hozzáállással és idővel, elvégre 4 milliárd éves evolúció eredménye az elménk.
Direkt nem említettem pszichológus és pszichiáter segítségét, én személy szerint nem tartom őket megoldásnak, de természetesen egy próbát megérhetnek bárkinek!
#14-es vagyok ismét.
Többen is írtak értelmes dolgokat, de pár állítást nagyon nem értek egyet.
A 8. említette, hogy aki egyszer öngyilkosságot kísérel meg, az többször nem próbálkozik. Ez nem igaz, volt alkalmam erre ellenpéldát látni. A lány próbálkozott gyógyszerekkel, de kihányta, majd próbálkozott érfelvágással, már nem volt eszméleténél, de kapott vért, ellátták, végül felakasztotta magát.
Aztán a 7. hozzászóló említették azt is, hogy "Sokkal összetettebb dolgok miatt lesznek az emberek öngyilkosok, mint a "senki sem szeret"", meg hogy sok öngyilkos már gyerekkora óta azt hallotta a szüleitől, hogy egy csődtömeg. Az utóbbi abszolút igaz, ez nagyon nagy lelki teher, és sok életet tesznek tönkre így a szülők, viszont a "senki sem szeret" indok ugyanúgy okot adhat az öngyilkosságra. Nagyon sok öngyilkos csak arra vágyik, hogy szeressék, az említett lány is ezért lett öngyilkos. Hozzáteszem valamelyest személyesen is érint a dolog, magányosság, szeretethiány, önbizalomhiány, önértékelési problémák miatt nálam is alakult ki depresszió, voltak öngyilkossági gondoltaim, de egyenlőre még itt vagyok.
És még egy tévhitet szeretnék megcáfolni: A szakember, a pszichológus ilyen esetekben csak abban tud segíteni neked, hogy rájöjj, miért is vagy depressziós, hogy mi miatt szorongsz, viszont ha eleve tisztában vagy a kiváltó okokkal, akkor semmi újat nem tud mondani a pszichológus. Ebben az esetben legfeljebb meghallgatja a problémáidat ami általában nem sokat segít, majd jön a gyógyszeres kezelés, ami tényleg segíthet. A pszichológus elsősorban azokon tud segíteni, akik még nem tudják, hogy mi bajuk van, akik még azt sem tudják, hogy depressziósok, csak érzik hogy baj van.
A legtöbb öngyilkosságon gondolkodó emberen az segíthet a legjobban ha szeretetet, törődést kapnak.
A vagdosást is nagyon sokan elítélik, és azon a véleményen vannak, hogy csak figyelemfelkeltés miatt, segélykérés miatt csinálják. Ez sem igaz, legtöbbször, ezekben a nagyon érzékeny, önértékelése problémákkal küzdő, elnyomott, magányos emberekben nagyon erős önutálat alakul ki, és ezért okoznak fájdalmat maguk, ezért vagdossák a csuklójukat, combjukat. Legtöbbször semmi köze nincs ahhoz hogy azért csinálnák, mert a figyelem középpontjában akarnának lenni. Legtöbbjük, nem hiába takargatja, még szégyenlik is a hegeket, úgyhogy ez az egész nagyon nem a figyelemfelkeltésről szól.
Kicsit hosszú lett, de szerintem ezek nagyon fontos dolgok.
Köszönök minden választ!
Jó dolgokat írtatok, ki így látja, ki úgy, de egyik sem rossz.
Mondtam, hogy vitázni lehet, az nem egyenlő a vitatkozással. Szépen kulturáltan megbeszéljük, ki hogyan gondolja, ennyi.
Én azért vezettem vissza a szeretethiányra a dolgot, mert logikusnak tartom, hogy akit nem szeretnek, vagy aki nem tud szeretni, azt hidegen hagyja az élet.
Minden nézőpontot megértek, tényleg jókat írtatok. A boldogság valóban nem állomás, hanem maga az út, amit életnek hívunk, amiből mindenkinek egy jut, és ki kell hoznunk belőle a legtöbbet, mielőtt lejár az időnk. Mint egy könyv üres lapokkal, amikre mi írunk, bármit, amit akarunk. Rengeteg apró szépség van, amiről nem szabad megfeledkezni, ezek mankóként szolgálnak a nehéz napokban. Ahogy van elsősegély doboz, úgy lehetne "rossz nap" doboz is, amibe a saját személyreszabott, számunkra örömet okozó dolgok kerülnének. Van akinek csoki, zene, könyvek, illatos gyertyák, régi fényképek lennének benne, vagy egy lista olyan tevékenységekről, amik örömmel töltik el. Egy nehéz, szomorkás napon ezt a dobozt előveszi és választ valamit, akár a listáról, talán többet is. Mert a kis dolgok számítanak igazán.
Köszönöm még egyszer a válaszokat!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!