Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » A tudósok nagy része miért...

A tudósok nagy része miért ilyen beképzelt?

Figyelt kérdés

Olyan elméleteket kezelnek kész tényként melyeknek az alapjára sincs még semmilyen bizonyíték.

Úgy beszélnek mintha már régen ismernk az egész világegyetem teljes működését.

Azt hiszik magukról megérthetik az egész univerzum minden titkát néhány éven belül.

Többször láttam olyan dokumentumfilmeket ahol mondanak egy halvány feltételezést és az egész teóriájukat erre magyarázkódva kezdik felépíteni.

Például az ősrobbanás sem biztos (nem azt mondom, hogy nem lehet igaz) de miért kell egyből olyan dogmaként kezelni, mint például Newton tehetetlenségi törvényét...

Olyan távoli helyekről dolgokról ahol még soha az életben ember se és készüléke sem járt úgy beszélnek mintha a tenyerükről tennék ugyanezt.

Olyan dolgokat magyaráznak teljesen bizosan amit simán meg lehet kérdőjelezni.

(tipikusan olyan mint amikor a 19. sz. végén azt mondták az emberek: "a fizika elérte végső formáját, tovább nem bir fejlődni, és pont." Erre néhány megmaradt kérdésből több tízezer kérdés jött létre és több tucat új tudományága a fizikának mint pl. a kvantumfizika)


Tehát, hogy lehet, hogy egy ilyen kis homokszemnyi bolygó emberei ennyire beképzeltek legyenek?



2015. szept. 13. 15:39
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
86%
Téged mi bánt, drága barátom? Megbuktál kémiából? Azért, mert te nem érted ezt az egészet, még lehet, hogy valki más érti.
2015. szept. 13. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Te néztél valaha életedben fizikával kapcsolatos dokumentumfilmet?
2015. szept. 13. 16:18
 3/12 anonim ***** válasza:
46%

Természetesen ők sem értik az egészet, legfeljebb elhiszik, hogy értik.

Egyébként az ember minden korban mindentudónak képzelte magát. Legalábbis a korlátoltabb ember.

Igazi tudósok azonban elismerik (szerencsére én is ismerek ilyet), hogy számtalan dologra nincsen (még?) magyarázat. Merik használni azt a kifejezést, hogy "nem tudom". Néha sokkal bölcsebb ezt mondani, mint handabandázni tudományos hipotéziseken alapuló elképzelésekről vagy éppen a világ szélein álló, tüzet okádó sárkányokról.

2015. szept. 13. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%

Nem azok. Amikor tényleges tudományos kérdés van terítéken, senki sem szerényebb a tudósoknál. Menj el egy konferenciára. Minden második mondat az lesz, hogy "bár ez nem szakterületem, de úgy tudom", vagy "javítsanak ki ha ebben tévedek", stb. Mindenki pontosan tudja, hogy mi az amit nem ért, nem tud.

Azért érzékeled így, mert a közszférában "vitatott" tudományos elméletek nem képezik tényleges vita tárgyát. Leginkább az evolúció és ősrobbanás elméletekről lehet vitákat hallani. Az evolúció egy jóval alaposabban ismert és alátámasztott elmélet mint lényegében bármi más. A teljes modern fizika és kémia megalapozatlan az evolúció elmélettel összehasonlítva. Az ősrobbanás szintén elég alaposan alá van támasztva.

Az amit te ebből érzékelsz, az nem egy vita, hanem egy vita eredményének az elmagyarázása. Akik között az érdemi vita folyt, azok évtizedeket töltöttek főmunkaidőben azzal, hogy ezeket az elméleteket minden következményükkel együtt olyan alaposan megismerjék, amennyire csak lehetséges. Te hozzájuk képest annyira érted az említett témákat, mint hozzád képest egy darab kő. Na nem ragozom tovább.


Röviden összefoglalva: azért érzékeled így, mert a te "vitapartnereid", vagy a dokumentumfilmek amiket nézel nem egy vitában foglalnak állást, hanem közlik azt, amit több ezer, ezzel főmunkaidőben évtizedeken át foglalkozó szakértő kiokoskodott.

Te vagy itt az, aki beképzelt módon azt hiszi, hogy a fotelből egyedül hobbiból jobban érti a témákat, mint az említett szakértői konszenzus.

Az el nem döntött kérdések esetén hirtelen mindenki sokkal szerényebb lesz. Csak épp az el nem döntött kérdések nem sértik senkinek a vallását, így azokról nem esik szó a TV-ben.

2015. szept. 13. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim válasza:
100%
A dokumentumfilmekben csak néhány tudós szólal meg a több ezerből (tízezerből). Nem gondolod, hogy elég nagy arc kell ahhoz, hogy néhány ember viselkedéséből egy egész csoportra vonatkozó következtetést levonj?
2015. szept. 13. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

Itt most nem a vallással kapcsolatos kérdésekre gondoltam.

És utolsó, ez jogos. A legtöbben tényleg nem ilyenek, többnyire akik valamivel a többiek felett állnak jellemző ez.

Például Hawkins amikor kijelenti, hogy Isten nem létezik, mi történik a fekete lyukak belsejében stb. stb.


#4

A kozmosz nevű dokumentumfilmben elhangzott egyszer, hogy a zsenik természete olyan, hogy addig tényeknek ismert dolgokat kérdőjeleznek meg, hogy tényleg ugy van-e.

Ilyen volt Galilei, da Vinci, Newton stb. is.

2015. szept. 13. 16:56
 7/12 anonim ***** válasza:
97%

Vannak problémák. Akik ezeket megoldják valami különleges módon, azok a zsenik. Akik találnak egy nem problémát amihez ráadásul egyáltalán nem értenek, és kitalálják hogy ott igenis van egy probléma és az egyetlen lehetséges megoldás a mágia (lényegében), na azok nem zsenik.

Az "alternatív" tudományos oldalon (kreósok, homeopaták, örökmozgósok, stb.) nem oldanak meg problémákat, hanem korábbi jól működő megoldásokba próbálnak belekötni. Persze nem csak sikertelenül, hanem általában magukat nevetségessé téve, mivel azt sem tudják miről van szó.

Ennek semmi köze ahhoz amit mondjuk Newton csinált. Newton értett a témához amihez hozzászólt, és ami a legfontosabb, ténylegesen működő eredményekkel szolgált létező problémákra. Ezt ne hasonlítsuk már a mai tudománytagadó gittegyletekhez. Nevetséges.

2015. szept. 13. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
37%

Az emberi gondolkodást az emberi érzések irányítják. Ez mindig így volt, mindig így lesz. A tudomány objektivitásának semmi sem vet nagyobb gátat, mint a tudomány objektivitásába vetett hit. Mindig van egy világnézet, és csak annak mentén szabad tapogatózni, minden más tudományos eretnekség.


https://www.youtube.com/watch?v=QhFUE5p1YNw&t=8m7s


Fél perc mindössze a lényeg, az előadó egyetemen tanít.

2015. szept. 13. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 nontau válasza:
100%
Szerintem Te nem tudósokkal beszéltél! Én egy nagyképűvel sem találkoztam, sőt tudják hol vannak határaik. Egy biztos néha olyan dimenziókban gondolkodnak amihez szükséges sok fizikai, matematikai tudás, sajnos még kémia is amit én azért utálok mert nem értem. A tudomány nemzedékeken átívelő vállalkozás, a diákból tanár lesz és ez reméljük így megy még sokáig amíg tényleg meg nem értjük a Világegyetem működését, alfától-ómegáig.
2015. szept. 14. 08:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

Én nem vonnék le messzemenő következtetéseket ismeretterjesztő dokumentumfilmek alapján. Egy ilyenben sem láttam még differenciálegyenletet vagy más bonyolultabb képletet, levezetést, mérési adatok alapos kiértékelését. Ezek eléggé zanzásítottak, elsősorban médiatermékek, nem tudományos igényű források.


Másrészt a feltételezések a modellalkotás részét képezik. Az a lényeg, hogy ezután jön a számolás, mérés, ellenőrzés, egy csomó olyan lépés, amiről szintén nem nagyon hall egy átlagos érdeklődő.

2015. dec. 29. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!