Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Miért érezzük azt, hogy van...

Miért érezzük azt, hogy van szabad akaratunk?

Figyelt kérdés
2014. aug. 30. 15:16
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Mert van.
2014. aug. 30. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
A szabad akarat csak egy érzés. Azt kérdeztem, hogy mi az oka, hogy van?
2014. aug. 30. 16:06
 3/11 Ozmium42 ***** válasza:

Csak hangosan gondolkozok:


Valószínűleg becsap minket a tudatalattink, pont úgy, ahogy általában teszi. A tudatalattink nem a racionális eszünk, hanem a nem tudatosuló, gyakorlatilag állatias részünk. Itt megfogalmazódik mindenféle vágy és igény, aminek át kell mennie a racionális mérlegelés szűrőjén. A racionális eszünk mérlegeli, amit a tudatalatti elé rak, de ez nem mindig logikus és ésszerű érvek mentén történik. Ezt használják ki a reklámok például akkor, amikor egy kávé reklámban harmonikus családi élettel, jó közérzettel, szép nővel párosítják a puszta terméket. Ha majd megkívánod a kávét, mert meglátod a polcon, vagy érzed az illatát, akkor a tudatalattid majd ezt rakja mérlegre a kávé puszta igénye helyett: kell a harmonikus családi élet? Kell a jó közérzet? Kell a jó nő? Akkor vegyél kávét! Hasonló eset az úgynevezett önigazolás: "Belépek a szocialista pártba, hogy belülről bomlasszam!" Nem azért, hanem mert félek, hogy megütöm a bokám, és a tudatalattim átverte a racionális eszemet valótlan érveléssel.


Azt hiszem, hogy a szabad akarat illúziója is valahogy így működik. Úgy gondolom, a szabad akaratod két összetevője az, amikor a racionális eszednek nem kell ellent mondania a tudatalattidnak, illetve az ego-d önfényezése, amikor erre mégis képes vagy racionális indokok mentén.

2014. aug. 30. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
Te szabad akaratodból tetted fel a kérdést?
2014. aug. 30. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

#3: Köszönöm a választ, érdekes elgondolás.

#4: Úgy érzem, hogy igen, de ha elgondolkodok rajta akkor rájövök, hogy valójában nem. Ajánlom, hogy olvasd el a #3-as választ.

2014. aug. 30. 17:05
 6/11 anonim ***** válasza:

"A szabad akarat csak egy érzés. Azt kérdeztem, hogy mi az oka, hogy van?"


- Hát, akkor ezek szerint én tanulhatnék tőled. Tessék: bizonyítsd be, hogy nincs szabad akarat. De ne felejtsd el először egy konzekvens definícióját adni a szabad akaratnak, hogy legyen valami konkrét, amit megcáfolsz.

A #3 válaszoló ezen a téren semmi nem bizonyított, csak annyit feltételezett, hogy nem mindig vagyunk racionálisak. Ezzel nem mondott sokat: még a tudatalattit se kell feltételeznünk hozzá.

2014. aug. 30. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
Nem mondtam, hogy nincs szabad akarat, azt mondtam, hogy az csak egy érzés. Úgy érezzük, mintha a döntéseinket "saját magunk" hoznánk, és nem reakciók sorozata. Az ember nem egy természet feletti lény. Attól még, hogy bonyolultabbul működik, mint a többi élőlény nem fogja tudni irányítani a benne végmenő biokémiai folyamatokat.
2014. aug. 30. 18:58
 8/11 anonim ***** válasza:
Bizonyítsd be, hogy a döntésemet nem én hozom. Ne sikkadjon el a figyelmed afölött, pontosan mit is jelent az 'én'.
2014. aug. 30. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
Mondhatjuk úgy is, hogy te hozod a döntéseid, te is csak egy húsdarab vagy ami rendelkezik egy aggyal, ami annyira fejlett, hogy biztosít számára öntudatot, egyedi személynek érzed magad, úgy érzed, hogy teljesen szabadon dönthetsz, ezeket az érzéseket az agyad biztosítja, és az agyad is csak egy szerv, biokémiai reakciók mennek végbe benne, te nem szólhatsz bele, mivel az, hogy "te" te vagy ez miatt a szerv miatt érzed.
2014. aug. 30. 20:41
 10/11 anonim ***** válasza:

Tehát én csak egy húsdarab vagyok, és e húsdarabnak része az agy, ami biztosítja az öntudatot és a döntést? Tehát végeredményben a döntés valóban az én döntésem, és nem másé, más rajtam kívüli dologé?


Nem szólhatok bele a biokémiai reakciókba. De miért is kellene? Mire is volna jó az? Mitől lenne nagyobb szabadságom azzal?


A szabadság érzése valóban érzés, de hogy érzés, jelenti-e, hogy téves? A leírtak alapján ugyanis az jön le, hogy a biokémiai folyamat nem hogy gátolná, hanem inkább biztosítja az én döntéseimet, lehetőséget ad nekik.

Hogy a biokémiai törvények gátolnák a szabadságot, csak akkor tűnik igaznak, ha tévesen az állampolgár és az állami törvények viszonyában képzeljük el a helyzetet. Valójában viszont az én (agyam), ebbena biokémiai dimenzióban valósul meg (szemben az állampolgárral és a törvényi renddel), és mivel nem látom be, hogy a törvény áthágásának lehetősége hogyan is adna szabadságot (és ne vezetne inkább kiszámíthatatlan véletlenekhez), ezért nem indokolt azt gondolnom, hogy a törvény megfosztana a szabadságomtól. Ennélfogva szerintem abból kiindulva, hogy vannak döntések, és a döntések az én döntéseim, lehet szabad akaratról beszélni. Ennek belátásához csupán el kell felejteni a dualizmus, egyébként lényegéből eredően inkonzisztens szabad akarat fogalmát (annak tarthatatlansága ugyanis abból ered, hogy maga a hagyományos dualizmus tarthatatlan).

2014. aug. 30. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!