A pszichodinamikus elmélet szerint az ilyen embereknél a korai, súlyos érzelmi traumák hatására az egyén „visszavonja érzelmeit”, és a későbbiekben az erőszak, a destruktivitás jellemzi kapcsolatait. A szociokulturális megközelítésű kutatások alátámasztják a súlyos érzelmi traumák korai gyermekkori elméletét. Ezek szerint az ilyen személyiségű emberek az átlagosnál jóval nagyobb mértékben voltak kitéve gyermekkorukban családi agressziónak, stressznek, konfliktusnak: gyakran szüleik ugyanolyan pszichopata karriert futottak be, mint később gyermekeik. A behaviorista modellkövetés ugyanezt az elméletet támasztja alá: a gyermek ugyanazt a mintát sajátítja el, amit szüleitől lát, ez pedig nem más, mint az erőszakos, érzelmeket figyelmen kívül hagyó, agresszív viselkedés. A modern társadalmakra jellemző, Durkheim által leírt, egyre szélesebb körben tapasztalható anómia kedvez a gátlástalan, önző, manipulatív, érzelem nélküli érdekemberek érvényesülésének. Ezek többnyire nem jellemezhetők antiszociális személyiségként, azonban számos személyiségvonásuk átfedést mutat a disszociális emberek személyiségjegyeivel. Biológiai kutatások pedig a genetikai tényezők nem elhanyagolható szerepéről számolnak be.
2013. aug. 29. 08:01
Hasznos számodra ez a válasz?
2/5 Nádszálkisasszony válasza:
A pszichopata régi elnevezés ma antiszociális embereknek nevezi őket a szaknyelv. Ezt nem lehet összetévezteni azokkal az emberekkel akik nem szeretik a társaságot a köznyelv szerint.
Hogyan lesz valakiből "pszichopata"?
"Becslések szerint a népesség 1%-a, azaz minden 100. ember szenved antiszociális személyiségzavarban. A kóros állapot kialakulásáért elsősorban örökletes tényezők tehetők felelőssé, csak kisebb szerep jut a környezeti hatásoknak. Kutatások azt mutatják, hogy az agyi központok közül az érzelmek kialakításáért felelős amigdala és a döntéshozatalban, illetve a viselkedés szabályozásában szerepet játszó prefrontális kortex érintett leginkább. Agresszív viselkedés esetén az említett központok és a környező struktúrák közti kapcsolat sérülése mutatható ki."
Tehát főleg örökletes tényező, de kis eséllyel lehet valakit erre nevelni is!
A hajlam, az egy dolog, de érdekes módon minden pszichopatának van valami lelki problémája, úgy értem azon kívül, hogy nincsenek érzelmei. Gyermekkori traumák, szülői agresszió, effélék. Nyilván nem lesz mindenkiből pszichopata, akit vernek a szülei, de a "hajlam" nem elég, kell egy gyújtózsinór, ami beindítja a folyamatot.
2013. aug. 29. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
4/5 anonim válasza:
Képtelenség hogy egy bárki is gonosznak szülessen,az viszont már sokkal esélyesebb hogy kemény traumák hatására torzul ilyen irányban a személyisége valakinek.
2014. dec. 14. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?
5/5 anonim válasza:
Szerintem a pszichopata embereknek kell, hogy legyen valamiféle genetikai hajlama is erre. Ez egy nagyon kegyetlen betegség. Sajnos testközelből ismerem. Nem tudom elképzelni, hogy egy egyébként normális ember traumák hatására ennyire kiforduljon magából, elveszítse minden érzését. Én saját magam is kegyetlen traumákat éltem át egész gyerekkoromban, sőt még felnőtt életemre is nagyon kihat, amit átéltem, de sose tudtam érzéketlenné válni.
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!