Utálok prezentálni. Hogyan csökkentsem az izgalmat?
írtam ki egy kérdést még délelőtt lol
mintha én írtam volna xd
1. nyugtató
2. vannak ilyen klubbok ahol nyilvánosság előtt kell beszélni, ha sokat gyakorolsz vmit az elején lehet nehezen megy, de utána belejössz.
Ez nem humbuk, sajnos sok más út nincs.
Ha van egy hobbid, próbálj meg jobban belemélyülni a nehéz napokon. Vagy lehet valamilyen stresszoldó tevékenységet csinálni. Én például takarítani szoktam vizsgák előtt. Én ilyenkor még azt szoktam mondogatni magammal, hogy mit érek el azzal, ha napokkal előtte idegesítem magam ezzel?
És ez teljesen igaz is: mit érsz el azzal, ha a prezentálás előtti éjszaka nem alszol az idegességtől? Csak magaddal szúrsz ki, fáradtabb leszel, kevésbé tudsz majd válaszolni a kérdésekre.
Apropó kérdések: miért idegeskedsz rajta? Úgysem tudod, hogy milyen kérdéseket fognak majd feltenni, bőven elég lesz majd akkor idegeskedni ezeken.
Én ilyesmikre szoktam gondolni, mikor stresszhelyzetben vagyok :)
Köszönöm az eddigi válaszokat, mindre ment a zöld pipa :D
Tudom, hülyeség izgulni a kérdések miatt előtte egy héttel, de amikor ott vagyok akkor is félek.. soha nem felejtem el, amikor az egyik csoportársam kérdett valamit, én meg nem is tudtam, hogy válaszoljak rá, inkább átirányítotam a tanárra, s ő kifejtette bővebben :D tök gáz az ilyen szituáció..
Szóbeli vizsgáknál az volt a taktikám, hogy amikor kidolgoztam a húzott tételt, kidolgoztam a lehetséges keresztkérdéseket is, de azokat direkt nem mondtam el a tételhez. Szinte mindig bejött, hogy a tanár azokból tett fel egy keresztkérdést és én ilyenkor lazán tudtam válaszolni. Nem is nyaggattak sokat, volt olyan szigorlatom, amikor az első keresztkérdés után 5-öst kaptam, mást meg 5-10 plusz kérdéssel zaklattak. Viszont ha elmondtam volna a tételhez a lehetséges keresztérdéssel kapcsolatos információkat, akkor nyilván lett volna olyan része a tételnek, amit nem ismertem olyan mélységben és nagy eséllyel arra vonatkozott volna a keresztkérdés, mert az mindig arra vonatkozik, ami nem hangzott el és nem arra, ami elhangzott.
Tehát esetleg a prezentációból hagyd ki a lehetséges keresztérdésekre adott válaszokat, ne menj bele mélységében akkor se, ha a kisujjadban van és jó eséllyel abba fognak belekérdezni.
Állítsd össze az anyagot, írd le hozzá szó szerint a szöveget, majd azt tanuld meg. Minden dián (ha diasorról van szó) legyenek meg a fogódzkozóid, azok a szavak/képek, amiről eszedbe jut miről akartál beszélni.
Nem egy profi technika, de ha online prezentáció lesz kamera nélkül, és nem fontos tárgyból, akkor olvashatod is a szöveget (gyakorold be a természetes hatású hangsúlyozást).
Értsd amiről beszélsz, inkább logikusan építsd fel, mint olyan kifejezésekkel és szófordulatokkal, amik amúgy soha nem jönnének a szádra. Elmagyarázni próbáld a prezentáció anyagát. Ha sima tantárgyi prezentációról van szó, akkor csak azért kérdeznek a szaktársaid, mert valamire kíváncsiak, nyugodtan válaszolj őszintén, nem baj, ha kevésbé összeszedett a válasz. Ha szakmai keresztkérdésről van szó (vizsgáztatás jellegű kérdés, vagy pl. államvizsga, verseny), akkor előre gondold át a lehetséges kérdéseket, és a válaszokat, amit adhatsz rá, minden egyéb esetben "ez a kérdés terjedelmi okokból miatt nem képezte a kutatás részét, későbbi továbbfejlesztés részeként vizsgálható".
Ne felejts el lélegezni, és azt se, hogy a többiek akkor hallják először, amit mondasz, szóval ne hadarj. Te ismered a hiányosságokat, de hidd el, ők nem arra fognak koncentrálni, ahhoz előbb össze, kell, hogy álljon a kép.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!