Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Mi az oka annak, hogy az...

Mi az oka annak, hogy az emberek zömének nincs kreatív hobbija? Akár pszichológiai szempontból, akár a ti véleményetek szerint!

Figyelt kérdés

Nagyon gyakran hallani emberektől, hogy unatkoznak. Jó, nem feltétlen a COVID-ra gondolok, hanem akár egy 3 napos táppénzre, szabadság azon napjaira, amikor nem utaznak el.

Ha szabadidőről van szó, akkor nagyjából 10 emberből 9, sőt, lehet, hogy 20-ból 19 a filmezést és a sorozatnézést említi otthoni, egyéni szabadidőtöltésként. Sőt, vannak, akik le is nézik az otthonülős embereket, merthogy az otthonlétet a tévé előtt punnyadással azonosítják. Vagy ha nem is nézik le az otthonülős embereket, de mindenképp lustának titulálják.

Ezen az oldalon is van néha kérdés, hogy az illető unatkozik, mivel foglalja el magát. Az összes válasz közül talán egy vagy kettő szokott lenni, amiben kreatív hobbit említenek.


Tehát aránylag ritkának érzem azt, ha valaki süt, hobbiból főz, rajzol, felnőtt színezőzik, fest, terepasztalt épít, maketteket készít, énekel, köt, horgol, varr stb-stb.


Ennek mi az oka?


Tényleg pszichológiai szempontból érdekel, vagy egyéni vélemények szintjén.



2020. dec. 18. 12:15
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
Ehm, én szoktam néha kreatívkodni is (főleg sütni, főzni), viszont gyakran előfordul az, hogy elcseszem amit csinálok (túlsütöm, túlfőzöm, stb.) ami ilyenkor egy jó időre elveszi a kedvemet attól, hogy megint hozzákezdjek sütni / főzni. Lehet csak nálam van ez így, nem tudom. :D 21/F
2020. dec. 18. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%
Nem találtak olyan tevékenységet, amiben ki tudnának teljesedni.
2020. dec. 18. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
27%

Hobbi és hobbi közt is van különbség. A sütés, főzés, barkácsolás, varrás a hasznosak közé tartozik, de ezt ha normálisan csinálja valaki, az hozzáértést igényel és inkább munka kategória, ami attól lesz csak hobbi, hogy az illető igazán szereti csinálni. Na már most, nem mindenki szeret dolgozni a szabadidejében. Másrészről a kifestőzés(pláne felnőtteknek) sokak számára totális időpazarlás, én ezt nem is tekintem kreatív, alkotó tevékenységnek.

Gondolom sokan vannak így vele és nem kevesebb az az ember sem, aki inkább az aktív pihenést választja a hobbicélú munka, vagy a semmitmondó tevékenységek helyett, csak azért, hogy elmondhassa ő "csinál valamit és nem unatkozik". Mert hogy egyébként úgy is halálra unhatod magad, ha valami olyat csinálsz, ami nem érdekel, nem szórakoztató számodra. Rengeteg embert ismerek, aki megdöglene az unalomtól, ha színezgetnie kéne egy kifestőben.

2020. dec. 18. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
96%

Aki unatkozik, azzal nem az a baj, hogy sorozatokat néz, mert van, akit remekül lekötnek ezek és nem érzi, hogy unatkozna, idézni is tud a kedvenceiből bármikor. Az unatkozókkal az a gond, hogy nem tudják feltalálni magukat, hogy mivel ütnék el szívesen az időt. Lehet ez gyerekkori maradvány is, akár az, hogy az ilyenek szülei mindig kész megoldásokat tettek eléjük, nem kellett gondolkodniuk, kitalálni dolgokat, rájönni dolgokra. Mi tesómmal sokat legóztunk, apám amikor esti mesét mesélt, akkor meséltetett engem is, a felét én találtam ki, az első számítógépes játékaink nem voltak magyarra lefordítva, rengeteg angol kifejezést tanultunk ezekből a játékokból, megkockáztatom, hogy többet, mint suliban, nálunk nincs olyan, hogy unatkoznánk szabadidőnkben.

Persze más oka is lehet, hogy valaki felnőttként unatkozik, csak jó volna mindenkinek eljutni oda, hogy nem mástól vár megoldást arra, hogy mit csináljon, mint egy robot.

2020. dec. 18. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%
Sok hobbim van: állatok, kézimunka, puzzle, bélyeggyűjtés, barkácsolás stb., de az állatokon kívül mind inaktívak már jóideje: egyértelműen az időhiány miatt. Egy-két órára ezeket egyszerűen nem éri meg elővenni, a legtöbbjét 1-2 napra sem, ha tudod, hogy pl. legkésőbb a következő hétvégén nem tudod folytatni. Régen TV előtt varrtam, ezt a macska "akadályozza"; mindig a tű útjában van a mancsa:S A másik a helyhiány: nekem még viszonylag jó dolgom van, most is van helyem egy 2000 darabos puzzle-nek, hogy ki tudja meddig álljon a helyén félig kirakva, de pl. a bélyegeimet már össze kellett dobozolnom:( és a barkácsolócuccok is csak célzottan kerülnek már elő 1-1 hétvégére, sajnos.
2020. dec. 18. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

3


Szabadidőben nem feltétlen kell értelmesen eltölteni az időt.

Nekem amúgy a sütés, főzés nem munka. Egy felnőtt színezőt hatszázféleképpen ki lehet színezni, így akár érzelmeket kifejezni vele.


4


Ezzel maradéktalanul egyetértek.


5


Ezzel sajnos hasonlóan vagyok. :)

Nem az időhiányra vagy akár helyhiányra gondoltam, hanem arra, hogy a többség számára csak a sorozat és csak a film az egyedüli önálló időtöltés és el se tudna képzelni mást.

2020. dec. 18. 12:46
 7/11 anonim ***** válasza:
31%

6 Véleményt kértél, erre leírod, hogy nem fogadod el a véleményem. Oké, csak akkor írdd oda, hogy mindenki azt írja csak, amit te látni akarsz.

Egyébként de, minden munka amiből van külön szakma, értéket teremt és pénzre váltható tevékenység. Mint írtam, ez attól hobbi, ha valaki nagyon szereti csinálni és szeret dolgozni a szabadidejében.

2020. dec. 18. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

7


Ha zavar, hogy reagálnak a véleményedre, akkor ne írj véleményt.

2020. dec. 18. 13:07
 9/11 anonim ***** válasza:
100%
Nekem azért nincs kreatív hobbim, mert nem vagyok kreatív. Ilyen egyszerű. Ezt számtalan személyiségteszt bizonyította (volt egy időszak az életemben amikor a lehető legtöbbet szerettem volna megtudni magamról). A kreativitás hiánya a gyakorlatban abban valósul meg, hogy nem, vagy csak nagyon lassan/nehezen tudok teljesen egyedi, újszerű dolgokat / gondolatokat kitalálni. Ha már van legalább egy kiindulási pont, vagy gondolat foszlány ami mentén el tudok indulni, akkor már onnan tudok haladni tovább, de a fentebb részletezett okból kifolyólag alapjáraton nem vagyok egy nagy alkotó szellem. Szabadidőmben tanulok, youtube-ozok, takarítok, zenét hallhatok, videojátékkal játszom, olvaaok, lefoglalom magam, unatkozni nem szoktam. Mindenkinek más a személyisége, a kreativitás egy jellemvonás, valakinek több jutott belőle, valakinek kevesebb, lehet rajta valamennyit fejleszteni, de nem sokat. Olyan ez, mint az extro-/introvertáltság, a skálán mindenki elhelyezkedik valahol egy pici mozgástérrel amaiben mozoghat, de ha valaki nagyon a skála szélén van akkor túl sokat nem fog tud változtatni magán, ha belerokkan, akkor sem. A kreativitás is ilyen, ha alapjáraton nem vagy kreatív, kicsit fejleszthetsz magadon, de sosem leszel igazán az, ez pedig erősen összefügg azzal, hogy az ember milyen hobbit választ magának.
2020. dec. 18. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Utolsó vagyok. Még néhány gondolatot hozzátennék, ami segíthet megérteni a feltett kérdéssel kapcsolatos okokat. Az igazi kreativitás viszonylag ritka dolog, a teljes népessség egy kis százaléka (<20%) mondható kreatívnak, ők termelik a kreatív megoldások (műszaki, gazdasági, művészi és minden más), illetve újító ötletek/gondolatok >80%-át. Ez tökéletesen összhangban van az ún. Pareto-elvvel, mely kimondja, hogy minden kreatív, értékteremtő emberi tevékenység >80%-át az emberek kevessebb, mint 20%-a csinálja. A természeti jelenségek legnagyobb részét az ún. normál-eloszlás írja le, amit egy harang formájú görbével szoktunk jellemzni, ilyen például a magasság, a testalakt, stb. A görbe legmagasabb pontja az átlag, magasság esetén pl. 168cm, tehát átlagosan, ha az összes embert nézzük ez az átlagos érték, ha ennél alacsonyabb értékeket keresünk, akkor abból kevesebb embert találunk és ahogy az egyre kisebb magasság felé megyünk egyre kevesebb számú embert fogunk találni azzal a magassággal, ugyanez történik, ha 168cm-nél magasabb embereket nézzük, ahogy megyünk egyre magasabb szám felé egyre kevesebb számú ember fogja elérni azt a magasságot. Végül a görbe mind a két oldalon teljesen ellaposodik, a jobb és bal oldala a görbének általában szimmmetrikus és úgy néz ki menit egy harang. A Pareto-elv szerinti elszlás nem ilyen, ennél fogva nem a természeti jelenségek statisztikai leírására alkalmas összefüggés, hanem kreatív, alkotó, szociológiai, gazdasági és egyéb olyan tudományos értékek leírására alkalmas, ahol valamilyen formában az emberi tevékenységet és az abból származó következményeket kell szemléltetni. A Pareto elvnek megfelel az, hogy pl. az emberiség vagyonának 80%-a az emberiség 20%-ának kezében összpontosul, leírja, hogy minden valaha írt könyv mindössze 20%-a kerül tényleges kiadásra és még kisebb része válik sikeressé, kimondja, hogy minden festmény/találmány/szabadalom/újító ötlet csupán 20%-a, vagy annál kevesebb része valósul meg, bizonyul hasznosnak, vagy válik sikeressé. Tehát a tudományos válasz arra, hogy miért annyira kevés ember rendelkezik kreatív hobbival az az, hogy viszonylag kevés ember számít valóban kreatívnak, ez statisztikailag egy ritka dolog, nem normál eloszlás szerint alakul a kreatív emberek száma a népességben, hanem a Pareto elv szerint.
2020. dec. 18. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!