A mai modern mesék miért nem próbálják meg munkára szoktatni a gyermekeket?
Jobb esetben bele lehet futni olyan rajzfilm sorozatokba, amik egy-egy szakma köré vannak építve, de úgy általában nem vettem észre azt, hogy akarat mutatkozna a rajzfilmgyártók között arra, hogy az 5-13 év közötti korosztálynak rávezetéssel bemutassák, hogy milyen fontos, hogy ők is kivegyék a részüket a környezetükben adódó munkákból.
Ehelyett eltorzult álomvilág képet festenek fel számukra, amiben minden körülöttük forog és mindenki csakis boldog lehet attól, hogy ők vannak a középpontban.
Nem kell félre érteni! Nem azt akarom, hogy 5 évesen gyermekmunkatáborokan kezdjenek gürizni a lurkók, de fontosnak találom, hogy ha már idejük nagy részét ilyen agyzsibbasztó mesék töltik ki (sok családnál, amire én ráhatással nem lehetek, viszont cserébe az én gyeremekre a közösségi érintkezés során van), akkor azok valahol segítsék a szülőket abban, hogy értelmes gyermekeket tudjanak nevelni.
Mert sokan sajnálják az időt a gyermeknevelésre (sok munka etc...) és könnyebb tv előtt nevelni a gyereket, de ezzel igazából saját maguk életét keserítik meg hosszútávon.
Tudnátok olyan modernkori rajzfilm sorozatot mondani, ami próbálja rávezetni a kicsiket arra, hogy keljenek fel a fotelből és legyen minden napjukban valami mások számára is hasznos időtöltésük?
Már az is bánt, hogy gyerekkoruk van a gyerekeknek? Ne sajnáld már tőlük az önfeledt vidámságot.
Az általam ismert és kedvelt mesék 99%-a arról szól, hogy kerekedj útra a barátaiddal és élj át olyan kalandokat, amik nem csak, hogy szórakoztatóak, de jó hatással is vannak a környezetedre (pl megmentesz valakit). A másik az olyan mesék, amik adnak valamilyen tanulságot vagy elmesélnek egy tragikusabb történetet, mert az élet nem mindig vidám. Erre a legjobb példa talán a Batman animált széria, ahol néha kemény tanulságokat mutattak a gyerekeknek. A kicsiknek erre van szüksége, nem arra, hogy rögtön berántsd őket a munka világába.
Istenem, milyen megkeseredett emberek vannak...
"Tudnátok olyan modernkori rajzfilm sorozatot mondani, ami próbálja rávezetni a kicsiket arra, hogy keljenek fel a fotelből és legyen minden napjukban valami mások számára is hasznos időtöltésük?"
A legjobb serkentö kreativitasra cselekvesre tettekre, ha kikapcsolod a mesèt es megy apaval pl barkacsolni veled meg fözni takaritani vagy epit egy vàrat a homokbol..
1: Én lennék megkeseredve? Nem hiszem. Batmant meg ne nézzen 5 éves gyerek, mert az ilyen és hasonló jó vs gonosz lézerharcos felhőkarcolótetején egymással vívó agymenésektől biztos nem azt fogja megtanulni, hogy mi erkölcsös és mi nem az. Csak azt látja, hogy milyen menő, ha felmászol a századikra és ott próbálsz a saját igazadért harcolni. Ami meg ki tudja milyen oldalt képvisel valójában.
2: nem állítottam, hogy a régiek ezt tennék, viszont akkor még teljesen más felépítse volt a családok napjainak. A munkára való nevelésnek meg még inkább más kultúrája volt, így nem igazán lett volna elvárás egy rajzfilmtől az, hogy az nevelje a gyermeket. Manapság meg sajnos sok helyen a TV illetve net és annak tartalmai nevelik őket, ezért szerintem minimális elvárható lenne, hogy normálisnak mondható élethez való viszonyulást neveljenek a gyerekbe.
3: Nagyszerű, de nem rólam van szó, biztosan nem olvastad el a kérdésemet.
Bizonyára ismered a tücsök és a hangya történetét.
Talán az alábbit is. Munkára nevel!
– Jó napot hangya pajti? – hogy van?
– Jaj, ne is kérdezze tücsök koma! Egész nyáron lótok-futok, pihenésre semmi időm sincs. Magával mi újság?
– Tokióban koncerteztem, most New York-ba megyek, majd Párizs következik.
– Jaj, Párizs! Megkérem valamire. Ha ott jár, menjen li a Père-Lachaise temetőbe, és mondja meg annak La Fontaine-nek, hogy máskor az öreg anyjáról írjon mesét, ne rólam.
Na, ez munkára nevelő mese. :-)
A tv kikapcsplja az agyat. A kognitiv kepesseget is. Kb alvo allapotban van amiatt mert az agy a gyorsan valtakozo kepkockakat nem tudja felfogni azokra hatassal sincs hasonlit az àlomképhez az egesz.ezert is vagyunk faradtak felkelve egy film utan.
Akarmilyen a mese az egy fejlödesben levö gyerekre csak demotivalo hatassal bir. A meseben nagyobb a homokvar egy pillanat alatt kesz, minek epitsen. A meseben a szegeny emberböl gazdag lesz par perc alatt, minek minden nap tenni gyakorolni az irast es küzködni vele.stb
Plusz az agyi jutalomközpontot is gyorsan aktivalja siker siker hàtàn legyözte futasban a beka a nyuszit, miközben ö maga meg sem mozdult es nem futhatott velük.màs sikereit tudja be magàénak.
Nem mesékben kell keresni a motivaciot.
Hanem kezebe adni hogy ragasszunk papirsarkanyt, es együtt futunk le a dombrol.
Ellenben tele lenne tv vel az ovi meg a suli is ha az hu de hasznos lenne mesekönyvek helyett.
6: Még mindig nem sikerült megérteni. Én azért kérem számon a rajzfilmeken, amit, mert sok MÁSIK SZÜLŐ OTTHON arra bízza a gyereknevelést. Nem állítottam, hogy "Ellenben tele lenne tv vel az ovi meg a suli is ha az hu de hasznos lenne mesekönyvek helyett."
Sőt, pont azt mondom, hogy ezekben a közösségi kapcsolódási pontokon okozza a legnagyobb károkat az otthoni TV/NET gyereknevelési módszer. Mert itt olyan gyermekekre is hatással van, akik esetleg kevesebb, vagy semmilyen hasonló "ártalomnak" vannak kiétve otthon.
Sokszor vigyázok az ovis unokatesómra, ilyenkor gyakran nézek vele meséket is. Címeket nem tudok mondani, de a duna tv-n vagy az m1-en vetített modern meséket nézzük leggyakrabban. Abszolút nem tapasztaltam bennük semmi elrettentőt vagy olyasmit, ami káros lenne egy gyerekre. Pont, hogy inkább értéket képviselnek, általában a barátságról, családról, mások segítéséről, sportszerűségről szólnak. Ha a kis barátok összevesznek, akkor a végére mindig kibékülnek. Ha a kutyus irigy és nem adja oda az új biciklijét a macinak, akkor a végére rájön, hogy együtt játszani jobb és meghívja az összes barátját, hogy kipróbálhassák a biciklit. Ha az egyik gyereket kiközösítik, akkor a végére mindig rájönnek, hogy valójában ő is jófej és beveszik a társaságba. Ha a futóversenyen összetöri magát az egyik versenyző, akkor a másik nem áttapos rajta, hogy beérjen a célba, hanem segít neki felkelni, együtt befutnak a célba és ketten eszik meg az első díjként kapott tortát.
Ha már a munkánál tartunk (bár szerintem nem "munkára" kell nevelni a gyerekeket, hanem arra, hogy normális, értékes felnőttek legyenek), akkor egy rakás mese van, ami valami foglalkozás köré épül, mert főleg a kisfiúk (de a kislányok is) eksztázisba esnek egy markolótól, rendőrautótól, traktortól, de még a kukásautótól is. Ott van tűzoltó Sam, Bob, a mester, Mancs őrjárat és valószínűleg még egy millió másik hasonló mese, amit személy szerint nem ismerek.
Ellenben így felnőttként már qrva nyomasztó volt újra nézni a Mézga család egy-egy epizódját a mélykádárista, kisemberi mentalitás miatt. Pl van egy rész, ahol Géza leoltja Paulát, amiért rántott csirkét csinált hétköznap, mert mit fognak gondolni a szomszédok, a kisembernek csak hétvégén futja ilyesmire. Géza gyakran fenygetőzik azzal, hogy hogyan fogja megverni Aladárt totál triviális dolgokért, Paulának kuss a neve és a főzés-mosás-takarítás háromszögben éli az életét és mindenki szó nélkül viseli, hogy Géza dirigál a családnak, amikor egyértelműen ő a legprimitívebb mind közül. De Kriszta legalább jó arc.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!