Van értelme egyetemre vagy főiskolára menni? Kifizetődik az ott megtett erőfeszítések és a tanulás? Mennyivel keresnek többet a diplomával rendelkező emberek az egyszerű szakmunkát végző embereknél?
Nos ez egy érdekes kérdés. Mérnökként kifejezetten jó a fizetésem, de vannak szakmunkások, akik jobban keresnek nálam, és itt jön a de. 40-50-60 évesen én pont ugyanúgy el fogom tudni látni a munkámat gerincsérv, szétkopott térd-/vállízület nélkül is. REndesen van szabadságom, rendesen be vagyok jelentve, elmehetek táppénzre, anélkül, hogy ez fizetés nélküli szabadság lenne.
Szerintem van értelme.
Nagyon sok dologtól függ...
Én elvégeztem érdeklődésem szerint egy alapot és egy mestert (biológiai területen), de úgy hozta az élet, hogy fejlesztőnek vettek fel.
Most csinálok egy mérnökinformatikus alapszakot estin, a fizetésemben nem okoz nagy változást közvetlen, cserébe ezzel már lehetek PM, ami viszont fizetésemeléssel jár. Szóval igen, megéri.
Az viszont biztos, hogy ha külföldre megyek, akkor nagyon jól fog jönni a korábbi szakom. Ott kicsit szigorúbbak papír tekintetében és befogadóbb sok ország a diplomás munkavállalóval is.
Igazából szerintem ha az ember nem beléptetőkártyának használja a papírját, akkor is van értelme megbízható helyről tanulni úgy, hogy azt is megtanítják, amit nem akarsz és amiről nem hitted volna, hogy kell tudnod vagy jól jöhet. Ha nekem nem lett volna az alapozó tárgxaim között programozás, sosem kaptam volna rá például. És egy teljesen jelentéktelen tárgy adott ötletet a TDK dolgozatomhoz is anno.
Viszont az egyetem nagy elköteleződés, nem válthatsz úgy, mint munkahelyet, mert ha máshova mész, sokszor el sem fogadják a korábbi tárgyakat. Szóval az általában 3 év fix, 6 vizsgaidőszakkal, ami szintén nagy ráfordítást igényel. Sok nappali szak olyan, mintha főállásban dolgoznál, de ha valami nagyon érdekel vagy ha szeretnél olyan szakember lenni, akinek a szemléletmódja is kellően szakmai és ha nem is tud mindent, rá tud legalább keresni, akkor javaslom az egyetemet. Nekünk is felületes tudást adtak mindenről, annyi fért bele abba az időbe. Cserébe tudom, hogy mit kell tudnom és hol keressem és ez nagyon sokat tud segíteni, ha nem csak vakon akar tákolni az ember, sok fölösleges kört lefutva a munkája során.
Nézd, rajtad is múlik, hogy mit hozol ki az adott szakodból. Az sem mindegy, hogy mit tanulsz, egy történelem alapszak nem annyira piacképes, különösen nem, ha végig bukdácsoltad, és nagy valószínűséggel jobb megélhetést biztosít a villanyszerelés (ezzel nem a töri szakot nézem le).
Megint más kérdés, hogy a felsőoktatásnak komoly jellemformáló ereje lehet, magamon ezt pozitívnak érzem, annak ellenére, hogy a szakot egyre kevésbé érzem a magaménak.
Szerintem megéri tanulni, de sok múlik rajtad is. Nem feltétlenül az alapján kell választani, hogy mivel lehet sokat keresni, figyelembe kell venni azt, hogy milyen képességekkel, adottságokkal rendelkezel, és mi az amit élvezel. Amennyiben valamiben kiemelkedő vagy még akkor is jól megélhetsz belőle, ha alapvetően nem olyan versenyképes.
Akkor nincs értelme, ha ezt a kérdést felrakod.
Ezzel a motivációval valószínűleg olyan gyenge szakra mennél ami igazán nem adna semmi pluszt a munka piacán.
Komolyabb mérnöki szakról meg az első félévben kiesnél ha csak azért mennél el, hogy "Talán jobb egyetemmel, mint nélküle".
Szóval neked nem hiszem, hogy sok értelme van az egyetemnek.
Nagyon sok embernek viszont igen.
Természetesen van értelme de nem mindegyik szaknak.
Saját példa: először szociális hálóban szerettem volna elhelyezkedni és ilyen irányú szakra jártam másfél évig. Sokat láttam, tapasztaltam és fejlődtem emberileg. Amikor jelentkeztem még nem voltam benne teljesen biztos, hogy mi érdekel, szerencsére az egyetemen töltött idő ezen változtatott.
Most kezdem a második egyetemi tanulmányomat, teljesen más szakon, egészen biztos vagyok benne, hogy hasznos lesz. Egyetem mellett dolgoztam, és volt szerencsém látni, mire vihetem megfelelő végzettséggel vagy anélkül.
Én ajánlom az ismerőseimnek a felsőoktatást persze vannak kivételek, pl rendőr (gyerekkora óta ez szeretett volna lenni egy barátom) katona, tűzoltó..stb. olyan ismerősöm is van aki biogazdász szeretett volna lenni vidéken és egyetem nélkül is remekül keres, kiteljesedett, boldog. De ez a ritkábbik eset
Magyarországon nem éri meg semminek se tanulni.
Menj külföldre és azért érdemes olyan irányt választani, ami piacképes.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!