A hanglemez "bakelit" vagy a magnókazetta alapzaja a kisebb általánosságban?
Hanglemez természetesen.
Ha lehetnek is sercegések, de az egy másik világ.
Kazettánál a szalagzaj mellett ráadásul torzítások is jelentkeznek.
Igaz, hogy utóbbinál vannak zajcsökkentő technikák is, de azt felvételnél is be kell kapcsolni és szintén módosítja a hangzást.
Kezdjük talán mindjárt avval hogy ha bakelitből élvezhető hangokat akar valaki kicsikarni, akkor ez erősítő elé tanácsos kapcsolni egy RIAA-korrektort is! Alapesetben a bakeliten képtelenség élvezhető minőséget rögzíteni, csak korrekciós áramkörrel trükközve!
A magnószalag felvételi minőségének maximalizálása bár egyszerű, de szaktudást igényel. Felvétel előtt hálózati frekvenciával működtetett elektro-mágnessel demagnetizálni kell a szalagot. Ehhez a Gyárilag beépített törlőfej kevés mert túl gyorsan halad a szalag, és a mágneses fluxus is gyenge.
Az előző felvétel nem törlődik tisztességesen, a rögztésre kerülő új felvétel pedig:
1.) Modulálódik a régivel,
2.) interferencia lép fel a két eltérő frekvencia eredőjeként
Nos, triviálisan ezeket hívják "alapzajnak".
#5 vagyok, némi kiegészítés:
Igen sok múlik az erősítő minőségén is! Például egy mai, csúcsminőségű, integrált áramkörös erősítő hangminősége nagyjából elérte a germánium tranzisztorét!
Ezt azért írtam, mert ha egy germánium-tranzisztoros bakelit-erősítőt hasonlítasz össze egy szilícium-tranzisztoros magnóval, akkor a baklit leveri mint "vak a poharat"! De nem azért mert a bakelit olyan k'rva jó lenne, hanem azért mert a magnó erősítője egy rakás sz'r a bakelitéhez képest!
Magnónál az alapzaj nagy részét az erősítő fokozatok zaja teszi ki, mivel igen pici jelből kell nagy jelet csinálni.
Még ha precíziós műveleti erősítők is vannak az elején, akkor is lesz zaj.
A lemágnesezési, azaz törlési frekvencia szalagtípustól függ. A magnók kis érintkező párokkal érzékelik hogy milyen szalag kerül beléjük, vagy manuálisan kell kiválasztanod. így változtatják az előmágnesezési frekvenciát. Jobb készülékeknél még bizonyos tartományon belül állítani is lehet. Csak a bóvli kategóriában volt az hogy állandó mágnesű törlőfej volt.
A kérdésre válaszolva igen a Vinyl lemezből hozható ki jobb hangminőség, sokkal nagyobb a dinamikája és a magas tartománya.
Szerintem nem lehet egy kalap alá venni a magnó törlő fejét a képcső demagnetizálójával.
Tudomásom szerint a törlő fej 50-150 kHz frekvenciájú jelet kap és nem 50Hz-et. Azzal csak csinos "brummot" lehetne felvenni a szalagra.
Az olcsóbbakban a törlő fej gy állandó mágnes aminél nem igen lehet demagnetizálásról beszélni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!