Hangfalaknál tényleg a fizikai méret a lényeg és nem annyira a W száma?
Tegnap meglepődtem, mert azt mondja az üzletben az ürge, hogy van ugyan 400 W-os hangfal is, de az sehol sincs egy 100 W-os hangfalához képest, mivel az fizikailag tényleg hatalmas volt, hát nem is tudom, így saccra tuti volt 2x2 m-es a doboz és a hangszóró is benne átmérőre volt kb. fél méter (2 db volt a dobozban).
És állítja, hogy az mekkorát szól szabadtéren is, hiába csak 100 W-os, és persze nem 95 ezer hanem 400 ezer Ft, pedig nem is új ráadásul, a másik 400 W-os pedig tök újként kerül 96 ezerbe.
Most akkor ha jól értem, ha van egy adott hangszóróm, legyen az akár egy 20 W-os akármi is, lényegesen megnövelem a hangerőt, ha azt beteszem egy 10 x 10 m-es (!) faládába? Ez ennyit számítana?
Nem. Kell egy bizonyos méret, azon túlmenni értelmetlen. A hangerő a teljesítménytől és a hangszórók érzékenységétől függ. Ha nagyobb az érzékenység, azonos teljesítmény hatására nagyobb hangerőre képes.
A nagyobb érzékenység ára viszont a hangminőség. Például egyenetlen a frekvenciamenet.
Hiábavaló a wattok kergetése, amíg az csak egyetlen önmagában álló adat. Az végül is nem több, mint az elektromos fogyasztás, abból meg nem sokat tudtunk meg. A hangszóró erejéből mi a hangnyomást érezzük. Itt egy rövid cikk, kezdetnem: [link]
A nagy méretű doboz egy kis hangszóró körül csak olyan, mint frottírzoknit gyűrni az alsógatyába. Elsőre érdekesnek látszik, de nem szól valami nagyot. A membrán által megmozgatott légtömeg az egyik fontos tényező, a másik pedig a membrán kilengése, tehát a rezgés amplitúdója. A kettő együtt üt. De persze ésszel, mert az embernek egy pillanat alatt szakad be a dobhártyája, és nem is feltétlenül az a legrosszabb, ami történhet.
A nagy membránt – nagy átmérőt – azért is szokás favorizálni, mert a közvetített hangnyomás diagramja a frekvencia függvényében a mély hangok felé letörik. 20 Hz-től 20 kHz-ig, ismerjük a szokásos dumát a pinduri fülhallgatókon is. Persze, 20 hertztől, csak nem mindegy, hogy milyen arányban. Ha 500 hertzen 100%, 25 hertzen pedig csak 10%, az zsebrádió-hangzás. A nagy membrán arányosabban tudja a mély hangokat áthozni.
A láda csak egy kiegészítő tényező. Testes hangzást tud csinálni egy jól méretezett, jól áramoltatott láda, jól elosztott hangkarakterisztikával, buhogás vagy zörgés nélkül. Irányítani tudja a hangot, és persze növelni a hangszóró hangteljesítményét azzal, hogy a membrán mögött légszigetelt teret hoz létre. A rossz méretű ládában a kis hangszórónak kiszakad a bele az erőlködéstől.
De a láda igazából akkor kap értelmet, amikor közepes hangerőt használunk. Sőt, egy igazán kifinomult hangfal halk zenénél tudja megmutatni a képességeit, akkor, ha nem tűnnek el belőle tartományok a halkításkor. Aki csak a szoknyát akarja lefújni a bulákról, annak mindegy.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!