Használ még valaki orsós magnót, kazettás decket és (bakelit)lemezjátszót zenehallgatásra?
"Jobban szól a lemez, mint a CD!"
Ez sem teljesen így van. Egy középkategóriás CD-lejátszón egy CD nyilván gyengébben szól, mint a vinyl. Pláne ha a felsőkategóriás maga a lemezjátszó, nagyon pöpec a hangkar kábelezése, a hangszedő is egy felsőkategóriás MC (azaz mozgó tekercses) típusú hangszedő, amihez van egy nívós MC-transzformátor, valamint nívós a phono-előerősítő is.
Azonban vannak komolyabb CD(és SACD)-lejátszók is. Az ilyen készülékeknél jobb a CD-futómű, jobb a DAC, jobb az olvasófej, az órajelgenerátor... stb.
Tehát az, hogy mi szól szebben, az nem egy egyértelműen eldönthető dolog.
Mellesleg az utóbbi 15, de inkább 20 évben, már nagyon-nagyon ritka a profi stúdiókban az analóg hangrögzítés. Minden felvétel digitális, tehát a digitális (mester)hanganyagról préselt Vinyl az kb. semennyire sem analóg (tehát nem szól jobban, mint egy CD). Tisztán, teljesen mértékben akkor lenne a vinyl analóg, ma a stúdióban a hangrögzítési eljárás is analóg lenne, azaz a stúdiómagnó által rögzített hanganyagról, a mastertape-ről préselnék a vinyl-t.
Ugyan én szeretem az analógot, de nem gondolom azt, hogy a digitális az rosszabb lenne az analógnál. Szerintem az esetek többségébe már nem jobb az analóg. Az LP-ket is digitális hanganyagról gyártják. Tehát digitális felvételek vannak, analóg műsorhordozókról. Legfeljebb annyit csinálnak, hogy a digitális master-felvételt, átfuttatják stúdiómagnón, és a "szelídített" műsoranyagból - amely tartalmazza a harmonikus torzításokat - pedig gyártanak például cd-t vagy lp-t.
Egy adott lemez barázdája, a szélsőséges magas és alacsony frekvenciák korlátozása miatt, nem a matertape-n rögzített audio-jel hullám pontos replikációja. A hangzás hűsége minden feltétel maximális teljesülése esetén is megkérdőjelezhető. Tehát egy mesterszalagról közvetlenül préselt lemeznél is van veszteség (valamennyi).
Ilyenkor szokott jönni a kontraválasz, hogy: Az analóg jelek információ tartalma lényegében végtelen. Ezért ha mintavételezéssel, kvantálással digitális jelet állítunk elő belőle, az információ veszteséggel jár. Viszont ez nem igaz.
Az analóg-digitális átalakítás a jel időbeli felbontására nincs hatással, digitálisan pedig bármilyen analóg értéket le lehet tárolni (a bitmélység által lehetővé tett felbontásig), ugyanis a bitek száma nem az "információ tárolási pontosságát", hanem csak a zaj szintjét határozza meg.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!