Jó kérdés: Lehet hogy még az audio CD sem tárol mindent, mint egy analóg adathordozó?
Ott van a neveben: Compact Digital. Termeszetesen nem analog es termeszetesen nem vegtelen bitrataval rogzitenek ra, hanem 44kHz-es mintavetelezessel, 16 biten, PCM kodolassal.
De persze mindezt egyetlen google keresessel is megtalalhattad volna.
A CD szabvány annak idején (az elektronika hőskorában) úgy lett megalkotva, hogy minden addigi szabványos hanghordozó minőségénél jobb legyen. Még ma is költséges probléma olyan hangrendszereket beszerezni, melyek teljesen kompatibilisnek számítanak az audio-CD minőségével.
Persze a nagy szalagsebességű és minden szempontból nehézkes stúdiómagnók is voltak olyan jók mint a CD, de azok természetesen csak professzionális használatra voltak alkalmasak - már csak a méretüket és a súlyukat is figyelembe véve.
CD esetén másodpercenként 44100-szor vesznek mintát az analóg jelből. Így igen rövid ideig tartó részletek kimaradnak, ez a vájtfülú audiófilek szerint baj és ők állítólag meg is hallják ezt. Hogy a hanglemez élethűbb-e? Ismét a vájtfülűek szerint igen. Összehasonlítani azonos felvételről készült hanglemez és CD egymás után meghallgatásával lehet. Van, akinek ez, van akinek az tetszik jobban. Nem lehet elfogulatlanul dönteni, mert a hanglemez nagyobb zaja alapján rögtön tudni lehet, hogy melyikről van szó. A hanglemez minősége minden egyes lejátszás után romlik (növekszik a zaj, torzítás, csökkennek a magas hangok), mert a hangszedő koptatja a lemezt. CD-nél ezek nincsenek.
Az Amerikai Zeneoktatással kapcsolatos kutatásokért felelős tanács kiadott egy tudományos publikációt annak a kísérletnek az eredményéről, melyben azt vizsgálták, hogy a lehető legpontosabb összehasonlítást elvégezzék ugyannak a felvételnek az analóg és a digitális változata között.
Erről a kérdésről ebben a videóban is szó van : https://www.youtube.com/watch?v=27JHhECtlb0
Az hogy mi lett a konkrét eredmény (bár tudom), de hagyom hogy te is megtaláld ezekből a forrásokból.
Megjegyzés: Egyébként ajánlom a RetroTech Hungary többi videóját is, ha érdekel régen milyen hangrögzítő technika volt és egyéb hangtechnikával kapcsolatos dolgok.
"CD esetén másodpercenként 44100-szor vesznek mintát az analóg jelből. Így igen rövid ideig tartó részletek kimaradnak, ez a vájtfülú audiófilek szerint baj és ők állítólag meg is hallják ezt."
A "vájtfülűek" össze-vissza beszélnek, és nem hallanak semmit 20 kHz felett. Felnőtt emberek pedig már 16 kHz felett sem hallanak szinte semmit, ha nem extrém a hang teljesítménye. A technika működéséhez pedig semmit se értenek és magabiztosan beszélnek orbitális baromságokat kockás hangokról, meg egyéb kényszerképzetekről. Én jobban hiszek a laborméréseknek mint az ezo-s dumáknak.
A CD kompressziómentes formátum, és sokkal több részletet rögzít, mint amit az ember hallani képes. A 90 decibeles dinamikatartományt képtelen az emberi hallás teljesen átfogni egyszerre. Még a jól megcsinált százszoros adatkompresszió se okoz észrevehető minőségromlást. Bármilyen elektro-akusztikus átalakító többet ront a minőségen, mint a digitális hangátviteli rendszer.
"...az audio CD sem tárol mindent"
Nem bizony!
Én pl. a télikabátomat a ruhás szekrényben tárolom, nem audio CD-n. :)
"A Cd-nek ugye nincsen véges bitrátája?"
Egyértelmű és határozott "bitrátája" van.
A CD lemezen digitális formában van tárolva a felvétel.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!