Audiophile zenehallgatás estén, miért kell külön fejhallgató erősítő a lejátszóhoz, mire szolgál, miért nem elég a zenelejátszóból kijövő hang?
Bocsii, ha hülyeséget kérdeztem! De látom, hogy létezik külön fejhallgató erősítő, de nem jöttem rá, mire szolgál. (?)
Ha FLAC zenéket szeretnék jó minőségben hallgatni, nem elég egy FLAC lejátszó? Már eleve az is érdekelne, mivel, ill. mennyivel jobb a FLAC lejátszó pl.: FiiO lejátszó, mintha mobiltelefonról menne a FLAC zene?
Az is érdekelne, ha HiFin hallgatok FLAC zenéket, akkor azt milyen lejátszóval lenne érdemes kezelni hangfalakon hallgatva, és fülesen élvezve?
Füleseim: Sennheiser HD 450BTNC, Sennheiser HD 598
Hifi: Yamaha HTR-3071 + Jamo S 626 HCS + SUB210 5.1 + Yamaha BD-S677 Blu-ray lejátszó
Nem elég egy veszteségmentes audio fájl, mivel a jelátvitelnek és a jelfeldolgozásnak is vannak veszteségei.
Például a bluetooth eleve alcsonyabb jelfeldolgozással bír, és az is számít, hogy az adott füles milyen kodeket támogat. Az AAC kodek 250, az SBC 320, az Aptx 350, az LDAC 990 kbit/s jelátvitellel bír, minél nagyobb a jelátvitel sebessége, annál veszteségmentesebb a hang. Ugyanakkor a jelfeldolgozás is nagyon lényeges, például az AAC kodek jellemzően rosszabbul szól egy androidos telefonon, mint egy iPhone-on.
Fejhallgató erősítőt azok vesznek, akiknek a hangkártyája nem képes elég hangosan kihajtani a fülest, de ezzel az a baj, hogy ha az eredeti hangeszköz, amire az erősítő van kötve gagyi, akkor az erősített hang minősége is gagyi marad, szóval nem biztos, hogy jó megoldás. A hangeszközöknek is vannak mintavételezési sebességei, jellemzően 44.1khz 48khz 88.2khz 192khz, ez is minél nagyobb, annál veszteségmentesebb a hang, de ugyanakkor egyáltalán nem tükrözi a hang minőségét. Egy gagyi hangeszköz 88.2khz-en sokkal rosszabb hangot ad, mint egy minőségi, rendes erősítővel és equalizerrel ellátott cucc 44.1 khz-en.
Az audiophile zenehallgatás egy olyan beteg dolog, amikor mindenből a "leg-leg-leg"-et veszed, egy nagyon drága fejest, egy nagyon drága 192khz-es hangeszközt (hangkártyát pl), ezt megdobod egy fejhallgató erősítővel, majd ráengedsz egy veszteségmentes zenét, és végül semmi értelme nincs az egésznek, mert egyszerűen nem javul olyan minőségben a hang, mint amennyibe kerül a felszerelés. Az se biztos, hogy hallanál különbséget ugyan azt a zenét 44.1 khz mp3 minőségben és 192khz-es flac-ben hallgatva, hisz alapvetően erre találták ki az mp3-at, ha hangfalról hallgatod, akkor pláne észrevehetetlen.
Egy jó hangkártyával még javíthatnál az audio élményeden, de attól több pénzt felesleges beleölni.
Köszönöm a hozzászólásokat!
Nekem már az is egy nagy csoda, amit jelenlegi cuccaim produkálnak! Valami irtó jól szól a hifi és a fülesek is. Természetesen, a zárt, zajszűrős fejhallgatót inkább útközben, ill. itthon a számítógéphez, tévézéshez, vagy "dübörgős" zenékhez használom. Jellemzően inkább kábellel, de persze olykor bluetooth. A nyitottat pedig itthoni csendben (amikor éppen nem zsizsegnek a csemeték és nejem is elhallgat (alszik vagy nincs itthon 😏 )) lágyabb zenékhez. (instrumentális, jazz, jazz fusion, soul, stb.)
Hallgattam én régen egyszerű kazettás magnón is, sőt, orsós magnóval kezdtem, bakelit lemezjátszóból sem hifi minőségű volt eleinte, csak holmi hordozható doboz. Majd jött egy Tesla, végül egy Technics SL-Q2, ami mai napig megvan. (Sansui rádiós erősítő és hangfalak voltak hozzá régen)
Jön az 50. szülinapom és a család tudakolja, puhatolóznak, mit szeretnék. Ezért nézegetem, a FiiO lejátszókat. Van olyan, ami egyszerre DAP+DAC
Találtam több jó cikket a témában, de ez eléggé érthetően írja le:
a fejhallgatő erősítőt kivesézték az előttem szólók, röviden nagyobb impedanciájú fülesek meghajtásához kevés a vonalszintű (jack) kimenet erőssége.
"Az is érdekelne, ha HiFin hallgatok FLAC zenéket, akkor azt milyen lejátszóval lenne érdemes kezelni hangfalakon hallgatva, és fülesen élvezve?"
- amíg nincs külső DACod vagy értelmezhető minőségű hangkártyád (itt a kütyüben lévő DAC csipre gondolok, nem az árra), addig teljesen mindedgy, mindenképpen át fogja küldeni a jelet a windows belső algoritmusán (WASAPI-Windows Audio Session API). HA lesz DAC, akkor érdemes bitperfect lejátszót keresni ami megkerüli a windos beépített vackait és direkben DACra küldi a jelet (másszóval képes ASIO-Audio Stream Input/Output módra).
('audiofil', létező szó magyarban, nem kell angolosan írni ;)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!