A cd lemeznek a mai világban olyan "presztízse" van, mint anno a szallagos kazettának? Inkább minőségre értem. Szerintem hangzást tekintve, első a bakelit lemez, második a krómozót szallagú kazetta vagy jóminőségű orsós szallag, végül a cd lemez.
Ne viccelj! Szalag szimpla L-betű, krómozott dupla T, CD nagybetű!
Többit majd később, ha magamhoz térek a döbbenetből.
A bakelit lemez sehol sincs hangzásban. Mert bakelitből csak a háború előtti 78-as fordulatszámú még tölcséres gramofonnal is lejátszható lemezek készültek. Amire te gondolsz, az a vinyl, annyiból jobb mint a CD egyesek szerint, hogy nincs bekorlátozva a dinamika 16 bitbe. De van más egyéb baja, más a sebesség (és ezzel a hangminőség a lemez szélén és bent a cimke mellet, más szögben áll a hangszedő itt és ott, persze vannak módszerek ennek a kiküszöbölésére, de akkor is...
A szalagos magnó tényleg jó, ha azokra az irdatlan nagy dögökre gondolunk, amikre annak idején azokat a hangfelvételeket készítették, amikből hanglemezek készültek. A kompakt kazetta a maga 4,76 cm/s szalagsebességével nem igazán nevezhető jó minőségűnek. Persze legendás magnókkal (Revox, Nakamichi) és kazettákkal (kerámiaházas Sony Metal Master) ott is lehetett kiugróan magas hangminőséget elérni de csak a kompakt kazetta műfajhoz képest. A CD ennél azért jobb minőségű, főleg ha jól van masterelve, egy fakezű hangmérnök agyonvághatja.
Az általad felsorolt valamennyi analóg hanghordozóról elmondható, hogy addig jó a minősége, míg
a) első osztályú eszközzel játszod le, és
b) nem károsodik a rendszeres lejátszástól.
A CD ellenben állandó, kiváló hangminőséget produkál, akár kisebb sérüléseket is túlél.
A hanglemezt akármilyen istenkirály lemezjátszón hallgatod, a tű karcolja, a legapróbb porszemek is roncsolják, minél többször játszod le, annál jobban fog torzulni a hangja.
A hangszalag nyúlik, elöregszik, le- és átmágneseződik. Lehet akármilyen király krómos szalagod, ha az egymásra tekercselt rétegek átadják a mágnesességüket egymásnak. Ráadásul a szalag nyúlik, ócska lejátszó megeszi a szalagot és akkor kuka - vagy vághatod ki a sérült szakaszt -, hő hatására meglágyul, deformálódik, és még sorolhatnám.
És akkor ott van még az, hogy ha ócska magnóval rögzítesz, akkor már eleve szar lesz a felvétel, eltűnik a dinamikája, oszt' ha azt visszajátszod egy hasonlóan olcsó eszközön, akkor szokol rádió-szintű hangot kapsz.
A hanglemez serceg, pattog már pár lejátszás után is, ha nem minőségi lemezjátszód van vagy ha nem vigyázol rá mint a szemed fényére. Ha nincs jól beállítva a lejátszód, szétkarcolja, vési a tű, kicsúszik a kezedből azonnal vége van, ha elkapod, zsíros lesz, beleég a barázdába, sorolhatnám napestig, milyen kényes, és hogy milyen könnyen elvész a hangminőség.
A CD-t leejtheted, összefogdoshatod, kibírja, kibír szinte mindent - mindezt teszi egy decens hangminőség mellett, amihez ráadásul nem kell sokszázezres felszerelés. Egy ócska, filléres CD-lejátszó is jobb hangminőséget produkál, mint a legjobb króm - vagy akár metál - kazetta egy low-end magnóban.
Nem akarom ám védeni a CD-t, nekem is van itthon két kazettás deck és lemezjátszó (meg egész falat beborító gyűjtemény kazettákból és hanglemezekből), de ettől még nem kell szemellenzősnek lenni. A CD-nek nagyon sok előnye van az analóg hanghordozókkal szemben.
Presztízs? Nem hinném, hogy bármelyiknek is lenne. A CD azt hiszem csak egy egyszerű hanghordozó, a hanglemez hipszterkedés, a kazetta meg... Ki használja? Nagyjából így látom az átlagos, nem zeneuzi hozzáállását. És ez rendjén is van így, különben hogyan szerezném ingyen a kazettáimat, meg fillérekért a hanglemezeket?
Komolytalan a kérdés, minden szempontból:
– Presztízs szó alkalmazása vicc, az adott kontextusban.
– A megadott sorrend vicc.
– Szalagok megemlítése vicc.
– Helyesírás vicc.
Fel kellene ébredni, 2020 van!
Mondom ezt úgy, hogy vannak még régi lemezeim, Pioner PL-200 van, Ortofon hangszedő van és a maga idejében mázsaszám javítottam szervizben mindenféle audio készüléket.
Csak én nem ragadtam le a múltban.
"második a krómozót szallagú kazetta vagy jóminőségű orsós szallag, végül a cd lemez"
És a krómózós szalagú kazettára honnan veszel fel, mester? Ha CD-ről, akkor a másolat minősége jobb lesz, mint a forrásé?
És hogy a kezettát és az orsós magnót egy kategóriába rakad, az mutatja, hogy nem ismered őket (nem, nem tartok róla kiselőadást)
zoligyerek nevű felhasználó válasza:
"És a krómózós szalagú kazettára honnan veszel fel, mester? Ha CD-ről, akkor a másolat minősége jobb lesz, mint a forrásé?"
Van ám gyári krómolós/kormozós/karmolós kazetta, bár - nagyobb összegben mernék fogadni - a kérdező valószínűleg nem hallott ilyenről (sem).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!