Hogyan töltheti a töltő 7A-el a telefont amikor a töltőkábel 6A-es?
Ugyanazt írtad le 6 mondatban, amit én egyben... valószínűleg nem értetted mit írtam.
Próbálok egyszerűbben fogalmazni, ha a telefon a töltőkábelen bejövő érteket méri (U/I) akkor ki tudja számolni azt a 7A-t. De csak számolni, hiszen emelt fesszel nyilván kisebb áram érkezik. Ha közvetlenül az aksi előtt méri, akkor nem kell kalkulálnia. Kérdés tehát hogy hol méri mérnök Úr :)
11.
Ne akarj fölényeskedni, ha láthatóan nem értesz hozzá. Biztonsági okból is, meg technikai / elektronikai életszerűség okán is, direktben az akku töltőáramát kell mérni, erre mindig is adott volt a megfelelő szenzor, amit a telefon operációs rendszere kiolvas, digitális formában.
A mérési eredményeket a háttérben, logfájlokban is rögzíti a rendszer, ami diagnosztikai célból kiolvasható.
A különböző alkalmazások ehhez az árammérő szenzorhoz szintén hozzá tudnak férni.
Hogy te kitalálsz valami nyakatekert hülyeséget és itt erőlteted, szakmai szemmel tekintve nevetséges, tipikus trollkodás, tudás nélkül.
14.
Mikor kifejezetten gyorstöltővel töltöttem a telefont (ami gyorstölthető), és a telefonban is engedélyezve volt a gyorstöltés, nem mutatott az ampere app több áramot mint a sima töltő árama, ez kb 1.8A volt. Ezért feltételezhető joggal, hogy a bemenő áramot mérte a teló, ami a kábelen jön. Tehát elmélkedhetsz meg fényezheted magad, de ha nem értesz hozzá inkább maradj csendben.
A töltő (USB-C) tudhatja, hogy milyen kábel van beledugva, ha a kábel rendelkezik e-marker chippel. Amennyiben rendelkezik, akkor maximum akkora áramot fog átengedni rajta, amekkorát az e-markerből kiolvas (egyébként pedig valószínűleg az USB3 alap áramerősségét, ami 1-1,5A).
Amúgy igaz, hogy egy kábelen jóval nagyobb áram is át tud folyni, mint amire méretezték, csak minél jobban meghaladjuk annál jobban melegszik, és annál rövidebb ideig marad üzemképes. Ezt természetesen a környezeti tényezők (hőmérséklet) is befolyásolják, de nem érdemes túlterhelni a kábelt (normális töltőkkel/kábelekkel elvileg nem is tudod) mert tüzet/sérülést okozhat.
Az Ampere app amúgy a töltési feszültséghez nem fér hozzá, az áramerősséget a teljesítményből számolja vissza olyan töltési feszültséget feltételezve, ami az akkumulátor technológiára jellemző. Ezért lehetséges, hogy jóval nagyobb áramerősséget jelez, mint ami valójában átmegy a kábelen. Ha érdekel, hogy pontosan mekkora a töltési feszültséged, és az átfolyó áramerősség, akkor léteznek kimondottan erre alkalmas mérőeszközök amit a telefon és a töltő közé be tudsz iktatni.
USB-C alapértelmezés 3 A terhelhetőség és 20 V feszültségtűrés, amit bármelyik kábelnek tudni kell elvileg. Egyébként 5 A-os kábel is lehetséges, azonosító chippel.
Nem véletlenül vannak olyan telefonok is, ahol a gyorstöltést még 5 V táppal oldották meg (vagy épp 5,2-5,3 V, mert rátettek egy kicsit, a feszültségesés kompenzálása érdekében).
"Az Ampere app amúgy a töltési feszültséghez nem fér hozzá, az áramerősséget a teljesítményből számolja vissza olyan töltési feszültséget feltételezve, ami az akkumulátor technológiára jellemző."
Honnan veszi a teljesítményt?
A feszültség pedig változó a töltés-terhelés folyamán.
Miért kellene áramot kalkulálgatni, bizonytalanul, feleslegesen, ha egyszer ott van mindegyik okostelefonban a pontos, Hall-szenzoros áramérzékelő? Még csak veszteséget sem képez, mivel nem a klasszikus ellenállásos, feszültségejtő módszerrel dolgozik.
Ugyanaz a szenzor adja a jelet töltés-terhelés irányban, azaz +/- előjellel, ezért sincs szükség másikra, meg értelme sem lenne, hiszen a DC-konverteres töltésszabályzónak is van bizonyos vesztesége, ami változó érték, nem lehet vele pontosan kalkulálni.
Az Ampere alkalmazásnál látszik még az is, ha például a telefon felvesz 200 mA áramot (-200 mA), utána töltés közben átvált +1800 mA értékre, amennyiben a töltésszabályzó 2 A áramot küld az akkuba, de abból a telefon elszív 200 mA-t, így marad 1,8 A. (Csak szemléltető példa a működés logikájára.)
Ez pontosan azért van, mert az árammérő szenzorból ez az egy van, ami közvetlen az akku áramát méri, töltés vagy terhelés irányban egyaránt.
"Ezért lehetséges, hogy jóval nagyobb áramerősséget jelez, mint ami valójában átmegy a kábelen."
Van ilyen, de annak oka a konverzió (ld. 8. válaszom). Mellesleg a külső mérőeszköz sem teljesen mindegy, valamelyik az impulzusáram hatására bizonytalanul mér, ennek oka pedig a mintavételezés időpontja, illetve az, hogy nem képez megfelelően átlagáramot, ha olyan.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!