Milyen mosógépet vennétek maximum 150-ből?
#20 Hát amit linkeltél, első ránézésre is több hibát tartalmaz...
Feltételezett, sejtett adatokat tartalmaz. De nem is ez a fő probléma hanem az hogy a vízfogyasztás és a villamosenergiaigény az átöblítések számától, a mosás idejétől függ.
Ez a leglényegesebb pont, de az alapvető fizikai ismeretekkel sem rendelkező "szerző" említést sem tesz a programidőről. A Hajdu Energomatnak pl. a 60fokos programja eleve előmosással indul és egy 2 órás programról van szó! Könnyű fele annyi víz -és villamosenergiaigényt produkálni egy mai géppel amely eleve 1óra alatt lebonyolítja az egész mosást.
Miért fontos ez?
A villamos áram hőfejlesztő energiája Q=I^2*R*t ez az ún. Joule-hő, és t az idő a képletben. Kétszer annyi idő persze hogy dupla energia...
De mondom, a Hajdu Energomaton ott van az 1/2-es beállítás, amely kb. megfelezi a víz és áramfogyasztást és rövidebb ideig is tart a program, szóval ugyanazt tudja mint egy mai modern gép. Csak sokan nem ismerik a feles beállítást.
A baj igazából ott kezdődik, hogy cikket bárki írhat, képzetlenül is, ahogy a belinkelt eset is jó példa erre.
Azt már csak mellékesen jegyzem meg, a képzetlen, műszaki ismeretekkel nem rendelkező író belegondolt -e abba, hogy az új gépek előállítása és újrahasznosítása tönkremenetel után szériában micsoda anyag és energiaigényes. A laikus ügyebár rávágja hogy benne van az árban, de ez nincs így mert az újrahasznosítás és a hulladékkezelés nem megoldott!
A környezetvédelem a "bölcsőtől a bölcsőig" szemléletmódot követeli meg, azaz az adott készülék teljes életciklusa figyelemmel kísérendő. Óriási problémává nőtte magát az alacsony minőségű tömegcikkek és gyártóik által okozott hulladékkezelési és újrahasznosítási kérdéskör. Az utóbbi években több szakmai tanulmány is foglalkozik és elemzi a hulladékkezelési és újrahasznosítási lehetőségeket az "olcsó" szériagyártás vonatkozásában és rámutat hogy hosszabb távon a jelenlegihez képest lényeges struktúrális átalakulás indokolt.
22-es, Attól hogy valamit már nem gyártanak, nem jelenti hogy nem érdemes vele foglalkozni. Még ma is sok helyen foglalkoznak számtalan szakterületen javítással, karbantartással, restaurálással a villamosiparban és a gépiparban. Például számtalan villanymotort tekercselnek újra, csapágyazzák ismét, felújítják annak ellenére hogy a gyártó maga is megszünt régen. Az üzemi gépekre, mezőgazdasági gépekre, de pl. az emeletes házakban a függőleges irányú forgalomellátást biztosító felvonókra ugyanez érvényes, és ez csak néhány példa. Német gyártó multicégnél is találkoztam már jónéhány békebeli, több évtizedes NDK-s (hergestellt in DDR) gépekkel, amelyeket a mai napig karbantartanak és részt vesznek a gyártástechnológiában. Még ma is gazdaságos az üzemük és egyszerű felépítésűek. Persze régi nyugatnémet gépek is megtalálhatóak.
A televíziók kérdését kissé másképp értelmezhetjük. A nagy méret és súly miatt a képátló mindig erősen korlátozott volt. A modern, LCD (és egyéb technológiák) televíziók a képátló jelentős megnövelését tette lehetővé, kis súly és helyigény mellett. A nép számára ez olyan többlet élményt adott amely korábban elképzelhetetlen volt.
Ez igen lényeges különbség a mosógéppel szemben. A mosógépek mérete, helyigénye, súlya lényegében változatlan maradt. Sőt a működés miatt pótsúlyokat is raknak a mosógépekbe, pl. betontömböt. Érezhető, hogy ami a mosást illeti, a Hajdu Energomattal gyakorlatilag eljutottunk a legfejlettebb szintre. Bármit is újítanak, a mosás minősége ennél már nem lesz jobb és maga a folyamat nem lesz kényelmesebb. Vagyis igazából a további újítás értelmetlen és felesleges.
Jelentősebb áttörést a robottechnológia jelenthet, ehhez a szoftver oldal adott (pl.GPT) a hardveroldal azonban még várat magára. Persze a robotfejlesztés általánosságban hozhat egy komfortjavulást ennek egy kis szelete lehet a házimunkán belül a mosás...
Még a televíziózással meg kell említeni a sugárzás módját. Az analóg sugárzás kivezetés alatt áll, így a régi televíziókat (amelyek EURO Scart csatlakozóval nem rendelkeznek) gyakorlatilag "megölik" így ha valaki ki is tartana a régi készülék mellett, hosszú távon nem lenne könnyű feladata, ill. a készülék elektronikai átalakítást igényelne.
Ami pedig az autókat illeti, bár a trabant az NDK gyöngyszeme volt (sőt manapság rengeteg gyűjtő vadászik a jó állapotban fennmaradt példányokra Németországban, aztán eredeti állapotba hozzák, restaurálják, meg mutogatják őket rendezvényeken, kiállításokon...) könnyen belátható hogy a mai kor igényeinek nem igazán felel meg, műszaki szempontból sem, elég pl. az igen gyúlékony kasztnira gondolni...
"Én sem engednék olyan gépet eladni egyébként,aminek a kopó alkatrészeit nem lehet roncsolásmentesen cserélni,mert ez nem a fejlődés része hogy javíthatalan mint a tévék,hanem a tervezett elavulásé."
Egyetértünk.
#24 Na igen, a zaj -és rezgéscsillapítás az egyedüli amelyet a régi gépeknél nem vittek túlzásba, bár cserébe egyszerű volt a szerkezet. A mai mosógépek lengéscsillapítása ugye merőben eltérő konstrukciójában az Energomathoz képest, mert a vázszerkezet fixen áll, és a dobnak van rugós-csillapítós felfüggesztése.
Hát igen, jó példákat hoztál, ez is mutatja hogy a mai mosógépek fejlődési irányvonala erősen hiányos.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!