Mi a különbség egy benzinüzemű mondjuk 3kVA teljesítmény előállítására képes aggregátor által előállított áram és egy akár 12 akár 24V-ról meghajtott mondjuk 3000/6000W teljesítményű inverter által előállított áram között?
RE: anonim, a gyengébbek kedvéért, vagyis értem:
ha 6,6kg-ot emelek másodpercenként 1m magasra, akkor:
1másodperc alatt 66Ws munkát végzek?
1perc alatt 66Ws*60=3960Ws-ot percenként?
1óra alatt 3960W*60=237600Ws-ot óránként?
RE: anonim, a gyengébbek kedvéért, vagyis értem:
"ha 6,6kg-ot emelek másodpercenként 1m magasra, akkor:
1másodperc alatt 66Ws munkát végzek?
1perc alatt 66Ws*60=3960Ws-ot percenként?
1óra alatt 3960W*60=237600Ws-ot óránként?"
Majdnem érted: a mértékegység tartalmazza, hogy egy másodperc alatt végzed. 66 Ws, Wattsecundum. 66 Joule vagy Watt 1 másodperc alatt. Nem kell külön hozzátenni hogy egy másodperc alatt. Akkor kéne, ha azt mondanád,. 66W munkát végeztem 1 másodperc alatt.
Ha még egyszer beszúrod a gyengébbek kedvéért szöveget, inognorállak, nem bántottalak, te se bánts engem.
A többi számodnak nem számoltam utána, a szorzásaid biztos jók, tehát igen, 1óra alatt 3960W*60=237600Ws-ot óránként?" Csak közben szegény 6,6 kg-os tömeg már 3600 méter magasan fog járni, vagy 66 kg 360 méteren, vagy 660 kg 36 méteren.
De a 237.600 Ws még mindig lófütty, mert 1 kWh az 3.600.000 Ws
A 237.600 Ws, az csak egy 66 wattos fogyasztó egy órán keresztül.
Mondom én hogy nem az energiamegmaradás törvényében lesz az a rés.
A kor nem számít, én is 53 vagyok, jó fizikatanárom volt, de fizikából nem kellett érettségiznünk. Inkább a mértéktelen kíváncsiságom, az emiatt mindent összeolvasás abban a témában ami érdekel, és a józan paraszti ész, ami miatt tudtam azt írni, amit írtam. Egy fizikus nyilván sokkal szakszerűbben és pontosabban fogalmazna.
Energiát nem lehet termelni. Az energiamennyiség a világegyetem létrejötte óta adott. Igazából feltalálni sem lehet semmit, csak az univerzumot működtető törvényszerűségekre és összefüggésekre lehet rájönni, de ettől az még nem lesz az ember találmánya, mert a lehetőség bele volt kódolva a fizikai törvényekbe.
Szóval energiát nem fogsz termelni. Különböző energiákat egymásba átalakíthatsz, egyik fajtából a másikba, miközben átalakul még egy harmadikká és negyedikké is, amit mi csak veszteségnek hívunk. Gondolj bármire: villanymotor, elektromos energiát alakít át mozgási energiává. Ha csak ezt tenné, az lenne nekünk a jó, de átalakítja egy részét hővé is (veszteség), és olyan mozgási energiává, amivé nem szerettük volna (hangja van, és a hangfrekvenciás rezgés is mozgás).
Az elültetett magodból kinőtt fa is csak energiát alakít át: a napfény energiáját fotoszintézis segítségével átalakítja például a cukormolekulák kovalens kötésévé. Beépítve a vizet, és a levegő szén-dioxid tartalmát, mellékesen oxigént előállítva. Amit aztán az állatok visszaalakítanak.
Ha pluszos akarsz lenni, el kell csenned valahonnan, mint egy vizimalom. Nem ártana úgy, hogy onnan, ahonnan csensz, egyáltalán ne hiányozzon. A tárolás problémája felmerül, ha nem stabil (legalábbis folytonos és viszonylag egyenletes) az energiaforrás, amiből fölözöl. Ezért van az, hogy még föld alá dugdosott hőcsövek fent Peltier elem és nagy passzív hűtőborda segítségével is kellemesebben kezelhető baromságnak tűnnek, mint a nagy tömegeket emelgetős tároló ötlet egy olyan problémára, amit csak a túl kiszámíthatatlan helyről "csent" energia miatt kell kezelnünk.
Nyilván nem baj, ha kissé sztochasztikusan jön a delej... Létezik rá megoldás, pár millából ott van a faladon két bazinagy lítiumakku, AI vezérelt inverter a szokásaid és a benapozottság predikcióival a farzsebében, meg a rahedli napelem a tetőn vagy a kert végében... Ha nem sajnálod akkura a zsét, és úgy méretezed a tárolást, hogy kb képtelen vagy fele alá meríteni egy még épp normál téli napon (mondjuk mennek a háztartási nagygépek, meg az autó is a végét sötétben kortyolja az áramodnak), akkor töredék töltés-kisütés ciklusok miatt rettentő gyakorlati élettartamra számíthatsz.
Itt érkezünk el a valódi gondokhoz: hogyan kellene a magyar medián éves bér néhányszorosát előteremteni erre? Mondjuk mindenkinek, akí rendesen szív ezzel? Más országok megoldották, minimum folyamatban van az átállás, van rá következetesen támogatás is és motiváció is. Náluk érdekes módon nincs min agyalni, még a saját portán energiatárolásra se gondolnak annyian, mert stabil a szociális háló. Itt, űzött vad módban, nyilván izzik a kreativitás, vagy így, vagy úgy... Ha saját belátásod szerint is keveset tudsz hozzáadni a jó dolgok halmazához ebben a témakörben, akkor én azt gondolom esélyesebbnek nagyot alkotásra, amiben kimondottan jó vagy. Lehet, hogy egy-két dolgot hozzá kell tanulni, de mégsem az a súlycsoport, mint ötvenévesen megpróbálni átseggelni tudományos karrierre, ahol egyébként még a minden támogatást megkapott őstehetségek közt is elég sok az olyan, aki nem kerül szem elé soha, és inkább oktatni kezd... Amiben te jó vagy, az viszont alkalmas lehet összegereblyézni a megfelelő összeget arra, hogy az aktuális kor legköltséghatékonyabb áramtermelési és -tárolási módját bevethesd otthon.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!